E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

15 Temmuz Öncesi Sonrası

Bir sohbet esnasında şaka veya gerçek üstü kapalı da olsa bir arkadaşım bu yaşına kadar bir baltaya sap olamamışsın dedi. Söylenen her şakanın altında da bir gerçek vardır.

Benim de 64 yaşımı geride bırakmama az kaldı. Bu yaşıma gelene kadar kendimce bir şeyler yaptığımı düşünüyorum. Bir şeyler yapmaya da devam ediyorum. Bugüne kadar yaptıklarımdan keşke yapmasaydım dediğim yok. Keşke şunları yapsaydım-yapabilseydim dediklerim var. Günün koşullarına göre daha önceki yıllarda yaptıklarımı bugün olsa yapmayabilirim.

Öğretmen olmak istedim olamadım ama köyümüm ilkokulundan mezun olup da liseyi bitiren iki kişiden bir oldum.

Bir kamu kuruluşunda çalışarak emekli oldum. Emeklilikte de on iki yılımı geride bıraktım. Emeklilik hayatımda da bir dostumun tavsiyesi üzerine bir yerel gazetede köşe yazarlığı yapmaya başladım.

Bundan iki yıl önce (08.08.2016) 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yazdığım yazı nedeniyle o gazeteden ayrılıp Boyabat Gazetesinde yazmaya başladım. Ara sıra da olsa şimdilik burada yazmaya devam ediyorum.

Başta da belirttiğim gibi bu yaşa gelene kadar neler yaptığımı, anılarımı yazacaktım ama fikrimi değiştirdim. 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili geride kalan iki yıl içinde neler yapıldı, neler yapılıyor onları yazmaya çalışacağım. Benim yaşadıklarım daha çok beni, 15 Temmuz darbe girişimi ise hepimizi ilgilendiriyor.

Hainlerin gerçekleştirmek istedikleri, vatansever askerimizin, polisimizin ve halkımızın desteği ile bertaraf edilen 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece köyümde idim. O gece büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıklarını yaşamadım. Ertesi günde İstanbul’a döndüm.

Bu darbe girişiminden 40 gün kadar önce bir arkadaşım sosyal medya hesabından bir resim ve resmin altında yazılı şöyle bir yazıyı paylaştı.

7 Haziran, 08:30 · Bazı kesimler Hırsız der Bazı kesimler de Milliyetcilikden Dem vururlar.. Burası Amerika Arizona çöllerin de NASA nın Uzay Ussü değil BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ Konya Ovasina yaptığı Uzay Üssü İnşaası HIRSIZLIK da ÇAĞ atlıyacağız Venüsü , Merkürü , Satürünü Çalacağız... :)

İki yıl önce sormuştum. Bir kez daha soruyorum. 1-Eğer Uzay Üssü İnşası yapıyorsak, bu gücümüz varsa darbe girişimini cumhurbaşkanımız neden eniştesinden öğrendi? 2- Bugün bu uzay üssü inşası ne durumda?

Sormuş olduğum sorulara cevap alabileceğimi zannetmiyorum. Çünkü Türkiye de böyle bir üssün inşası yok. Varsa da o resim de ki değil.

15 Temmuz darbe girişlimi ile ilgili benim gibi sıradan vatandaşların bile soracağı, sormak istediği çok sorunun olacağı kanısındayım.

Darbe girişimi olduğu o gece darbe girişimi erken saatlerde başlamış. Türkiye’nin neresinde ne yapıldığı tam olarak anlaşılmadan devam etmiş. Örneğin Boğaz Köprüsünün bir tarafı trafiğe kapatılırken diğer yön trafiğe açık. Neden köprünün tek yönü kapatıldı da diğer yönü açık bırakıldı?

Darbe girişimini araştırmak için TBMM de araştırma komisyonu kuruldu. Bu komisyona AKP üyelerini geç bildirmesi nedeniyle iki buçuk ay kadar sonra çalışmaya başlayabiliyor. Ayrıca komisyona bilgi vermesi gereken Genelkurmay başkanı, Mit Müsteşarı ve birçok kişi bilgi vermeye gitmedi, ya da gönderilmedi. Neden?

Geçmişe bir göz atarsak, basının yazdığına göre, 10 yıl hapis ile yargılanan Fetullah Gülen 2006 yılında AKP hükümetinin Terörle Mücadele Yasasında yaptığı bir değişiklik ile beraat ediyor. Bu ve bunun gibi birçok olay yaşanırken gerçekten FETÖ darbe girişiminin siyasi ayağı yok mu?

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yazılan bir kitap da şöyle bir cümle var. “15 Temmuz 2016 gecesi ile ilgili birçok konunun bırakın aydınlatılması, bizzat Cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından üstü örtülmeye çalışıldığı artık gizlenmemekte” (15 Temmuz Gerçekleri S. 81)

Eğer böyle ise halk olarak kime güveneceğiz? Gerçek failler böyle bir durumda nasıl ortaya çıkarılabilir?

O gece haydi tatbikata gidiyoruz diyen komutanına “emredersin komutanım” diyerek kendini o karanlık gecenin içinde bulup, şehit olan, gazi olan, FETÖ damgası yiyip ceza alan askerlerimiz var. Bu askerlerimizin günahı ne diye sormak gerekmez mi?

Araştırma komisyonu o gecenin aydınlatılması için sorması gereken soruları, sorması gereken kişileri komisyona çağıramaz, sorması gereken soruları soramaz ise, komisyon yeterli çalışma yapmadan sonlandırılırsa… Gerçekler nasıl ortaya çıkar?

Şu günlerinde konusu olan birde idam konusu var. Bir vatandaş olarak idam cezasına karşı olduğumu belirteyim. Çünkü geri dönüşü olmayan bu ceza, at izinin it izine karıştığı bir ortamda suçsuz birine verilirse.

Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı idam cezasının geri getirilmesi ile ilgili açıklamalar yapmıştı. İdam cezasının gelmesini istiyordu. İdam cezası tekrar yürürlüğe girse bile başka bir ülkede olan Fetullah Gülen’in veya başka bir suçlunun bu nedenle iade edilmeyeceğini bildikleri halde.

PKK terör örgütünün katlettiği 11 aylık yavru ile annesinin cenazesinde Parlamento idam yasasını getirsin imzalarım diyen AKP genel başkanına parlamentoda çoğunluğunuz varken niye yapmadınız demek hakkımız değil mi?

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yazıyorduk. Bu konu ile ilgili merak ettiklerimizi sormaya devam edelim.

249 vatandaşımızın canına mal olan, birçok kişinin de gazi olduğu bu darbe girişimi için “bu darbe girişimi AKP için Allahın bir lütfudur” denmesi ne anlama geliyor?

Buna benzer başka bir cümle. … en başından beri AKP iktidarı hem resmi, hem de gayri resmi yollardan Fetullah Gülen ve cemaatinin arz ettiği ve edebileceği riskler konusunda uyarıldı; ancak, siyasi iktidar sadece kuru bir “kandırıldık”la açıklanamayacak bir ihmal ile bu ülkeye 15 Temmuz akşamını yaşattı. (15 Temmuz G. S. 199)

O dönemin yetkililerinden birinin bu açıklamasına ne demeli?

30 Ekim 1973 yılında açılan, darbe girişiminde bir tarafı tutulup değer tarafı trafiğe açık olan Boğaziçi Köprüsü darbe girişiminden sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü adını aldı. 15 Temmuz Şehitler köprüsü olarak kim değiştirdi?

17/25 Aralık da ve 25 Temmuz da ABD de olduğu söylenen, daha sonra görevden alınan, pardon istifa ettirilen İstanbul eski belediye başkanı Kadir Topbaş’ın önerisi ile olabilir mi?

15 Temmuz öncesi ve geride kalan iki yıl içinde yapılanlarla ilgili sorulacak çok soru var ama…

Bu günlerde bu köprüden her geçtiğimde yıllar önce dinlediğim yaşanmış bir hikâye aklıma geliyor.

Bir köyde bir amcanın hanımı vefat eder. Gel zaman, git zaman yalnız yaşayamayacağını düşünen amca köy muhtarından yardım ister.

Muhtar bey biliyorsun eşim öldü. Yalnız yaşamak zor. Senin de çevren var. Bana yardımcı ol. Ben evlenmek istiyorum. Bir miktar da parası olduğunu, evlilikle ilgili bu parayı harcayabilirim der.

Muhtar da bu durumu diğer çevre köylerde ki muhtar arkadaşlarına anlatır. Muhtar arkadaşlarından bir tanesi amcada ki parayı duyunca bir plan yapar. Planı diğer arkadaşları da onaylar. Plan şudur.

Sen o amcayı bir jip ile bizim köye gönder. Benim hanımı verip parayı alalım. Şoföründe haberi olsun. Yolda da önünü keser hanımı elinden alırız der.

Plan muhtarın hanımına da anlatılır. Hanım da tamam der ama evden kocasının silahını da yanına alır.

Şoförün arkasına oturan hanım değişik bir yoldan gitmek ister. O yoldan gitmek istemeyen şoföre, hanım silahı çeker benim istediğim yoldan gideceksin der. Başka bir yol izleyerek amcanın evine varırlar.

Şoför bey şimdi istediğin yoldan gidip köyüne vardığın zaman muhtarına selam söyle. Ben onu boşadım. Bundan sonra bu adam benim kocam, bu evde benim evim der.

Bu olaydan sonra hanımın gitmek istediği yol muhtarın yolu adını alır.

Köyün yolu olmuş muhtarın yolu, Boğaziçi Köprüsü oldu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü. Hadi hayırlısı.

Mustafa Gürleyen (11.08.2018)

Tarih:11 08 2018 11:47(2334) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: daylulu kerem 15 08 2018 11:41
yazara çok teşekkürler beyler. çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş doğrusu. tebrikler.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Doğuca Yaylasına Kar Yağdı


2020 - 1441 Ramazan İmsakiyesi


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


Engelliler Haftası sessiz geçti


BP Ersa Akaryakıt İstasyonundan Kampanya


Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler…


Temiz bir dünyaya ihtiyaç var


Maske Düştü


Boyabat Gazetesi, Bütün Annelerin Gününü Kutlar


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


17 Şubat Dünya Kediler Günü


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mayıs ayı ziyaretci sayısı:1505799 DtGaNi

* ANASAYFA *