E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sehven Bile Olsa Oy Yok

Bizim olduğu gibi her devletin dini ve milli gün ve bayramları vardır. Dini ve milli günler o ülkenin halkı için önemlidir.

Bizim de dini günlerimiz kadar milli günlerimiz, milli günler kadar da dini günlerimiz önemlidir. Bunu da herkes bilir.

Her milli ve dini günlerde mesajlar atıp iyi dileklerde bulunuyoruz. Hiç olmazsa bayramlarda eşe dosta seni unutmadım diyebiliyoruz. Hatta bazı kurumların başında olanlar eğer o kuruma seçim ile gelmişler ise bir daha ki seçimde yine lazımsınız diye olsa gerek bol bol mesaj çekerler.

Bazı belediye başkanları milli günleri unutup yalnız dini günleri, ya da tam tersine dini günleri unutup milli günleri hatırlıyor ise bana göre değil. Bence ikisi de lazım.

Bu konuya tekrar dönmek üzere gelin tarihimize bir göz atalım. Dini günlerimizi daha rahat yaşayabilmek için, tarihi-milli günlerimizin de önemini kavrayabilmek için…

1.Dünya Savaşı sonunda Osmanlı imparatorluğu paramparça olmuş ve Anadolu işgal edilmeye başlanmış.

Bu kötü günleri Atatürk de Nutuk’a anlatmaya şöyle başlar. “1919 yılı Mayısın Ondokuzuncu Günü Samsun’a Çıktım. Ülkenin Genel Durumu ve Görünüşü Şöyleydi:“

Ben de bildiğim ve yazabildiğim kadar o günleri özetlemeye çalışacağım. Düşmanlarımızın hasta adam olarak gördükleri Osmanlı İmparatorluğunun son günlerinde, şu anki Türkiye’nin, Anadolu’nun dört bir yanı işgal etmişler.

Bu kötü günleri tarih kitaplarından olduğu kadar dedelerimden de öğrendim. Köyümüz gazilerinden eşimin dedesi dokuz yıl askerlik yapan ve o kötü günleri yaşayan dededen öğrendim.

Askeri birliğe teslim olduğu gün asker babası ile karşılaşan ve üzerindeki giysilerin bir kısmını babasına vermek zorunda kalan kendi dedemden öğrendim.

Sosyal medyada dolaşan bir haritadan da gördüğünüz gibi Anadolu İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Ermenistan tarafından işgal edilmiş.

O kötü günlerden Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar geçen süre içinde Atatürk’ün Samsun’a çıkması, 30 Ağustos Zaferi, TBMM’nin açılması, Cumhuriyet’in ilanı gibi milli günlerimiz var.

Birçok kişinin bu satırları okuduğu zaman bunları bilmeyen mi var diyenler olabilir. Evet, var diyecektim ama şimdi diyemiyorum.

Boyabat Belediye başkanlığından önemli günlerde, daha doğrusu Boyabat Belediyesi yöneticilerinin önemli saydığı günlerde mesajlar gelirdi. Aldığım mesajlar nedeniyle geçen yıl belediye başkanlığına aşağıda ki yazıyı yazdım.

02 Mart ile 19 Mayıs 2017 arasında belediyenizden toplam 18 mesaj aldım. 2 Mart ile 19 Mayıs 2017 tarihleri arasında aldığım mesajlarda milli bayramlarla ilgili mesaj yok. Bu tarihler arasında iki de milli bayramımız var. Bu bayramlar ile ilgili mesajınız niye yok? Bu memleketi kurtaran, Cumhuriyeti kuran, bu millete ebedi hürriyeti sağlayan ATATÜRK ve İLKELERİNİ de unutmamanızı tavsiye ederim.

Bu yılda çok mesajlarını aldım. Fakat Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılı nedeniyle gelen mesaja kadar yine milli günler unutulmuş. Bu unutmalar genelde mi, yoksa yalnız bana gelen mesajlarda mı onu bilemiyorum. Tahminim genelde unutulan bir durum. Fakat yerel seçimler yaklaştığı için Cumhuriyet Bayramının 95. yılı hatıra gelmiş gibi.

Tekrar aday olup olmayacağınızı bilmiyorum. Eğer tekrar aday olursanız seçmenleriniz bu durumu göz önünde bulundurmalılar.

Gerçekten milli günler hatırlanmaya başlamışsa bile benden size oy çıkmaz. Gerçi Boyabat’ta seçmen değilim. Eğer seçmen olsaydım, Atatürk’ü, eserlerini silmeye çalışanlara ben oy vermezdim.

Hiçbir milli günde mesajını almasam da belediye başkanı Şefik Çakıcı’ya teşekkür ediyorum. Altı ay sonra yapılacak olan yerel seçimlerde yaşanacak oy kaygısı ile de olsa Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılında kutlama mesajı gönderdiği için teşekkür ediyorum.

Bu yıl 5.si düzenlenen Sinop Tanıtım günlerinde Boyabat’ın tanıtımı için göstermiş olduğu gayretler için de teşekkür ediyorum.

Siz seçmene soruyorum. Kurtuluş savaşından önce yurdumuzu işgal eden Yunanistan, İtalya, Fransa, İngiltere, Ermenistan işgal ettikleri yerlerde kalsalardı şu an bulunan camilerimizin yerinde kiliseler olmaz mıydı? O zaman Ramazan Bayramınız, Kurban Bayramınız kutlu olsun yerine ne yazardınız?

Dediğim gibi seçmeni değilim ama, o kötü günlerden kurtarıp bu vatanı bize emanet eden, özgürce yaşamamızı sağlayanları ağzına almayanlara benden seçmeni bile olsam oy yok.

Atatürk’e dil uzatamayanlar, dil uzatmaktan korkanlar silah arkadaşlarına saldırıyorlar. Dün milli günlerde hasta olanların, milli günleri sehven bile olsa unutanların, unutturmaya çalışanların seçim yaklaşırken hatırlamaları bana samimi gelmiyor.

Daha önce milli günlerin unutulması sehven bile olsa, yarın da olabilir düşüncesiyle hareket etmek zorundayız. Milli günleri unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutanlara sehven bile olsa oy yok.

Mustafa Gürleyen (08.11.2018)

Tarih:09 11 2018 12:59(1883) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: karaçaylı 10 11 2018 17:53
mustafa bey yazını okuduktan sonra merak etmeye başladım. ulu önder mustafa kemal atatürk'ün 80. ölüm yıl dönümünde, 10 kasım ile ilgili boyabat belediyesinden mesaj aldın mı? son haberlere göre aday olamayacaklar. parti merkezi tarafından tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceği de meçhul gibi....


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

TÜRK KİMDİR ?


Atatürk’ten Mektup Var


Gencim, neden enfekte olayım ki?


Adıyörem Çiğ Köfte


Atatürk’e lanet öyle mi?


24 Temmuz Basın Bayramı


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Abdülhamid kimden izin alamadı?


Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Modanız Batsın


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Agustos ayı ziyaretci sayısı:214296 DtGaNi

* ANASAYFA *