E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi

31 Mart yerel seçimlerinden önce yayınlanan yazıma aşağıdaki cümlelerle son vermiştim. Aynı cümleler ile seçimden sonra ki ilk yazıma başlıyorum.

31 Mart yerel seçimlerinde aday olan, kapsam alanı dışında kalmayan, tüm siyasi görüşteki muhtar azalarından belediye başkanlarına kadar hepsine başarılar diliyorum. Ülkemiz için, bulundukları yerin halkı için, kendileri için hayırlı olacak adayların kazanması dileği ile…

Köyümüzden ilimize kadar, Türkiye genelinde tüm kazan muhtar azasından belediye başkanlarına kadar tüm kazananları tebrik ediyor ve bir kez daha seçilenlerin seçildikleri yerler için hayırlı olmasını diliyorum.

Acısıyla tatlısıyla bir seçimi daha geride bıraktık. Fakat seçim nedeniyle yapılanlar, konuşulanlar uzun süre hafızalarımızda kalacağa benziyor. Söylenmemesi gereken sözler söylendi. Hakaretler edildi. Gerçi söylenen her söz söyleyene aittir.

Haydar ile seçimden sonra sohbet ediyorduk. Sandık başında görevli olduğunu bildiğim için seçim nasıl geçti diye sordum. Bulunduğum sandıkta görevli beş kişiydik. Maça dört bir mağlup başladım. Yenildim ama ezilmedim dedi ve anlattı.

Resmiyette partili görevli iki kişiydik ama diğer iki görevli de aynı partidenmiş gibi hareket ettiler. Özellikle memur görevli hanım parti görevlisi gibiydi.

Haydar birde seçimden önce yaşadığı bir anısını anlattı. Bir akşam eşi ile bir tanıdığının evine gitmişler. Çaylar gelince takılmış. Çaylar bedava herhalde, AKP nin dağıttığı çaylara benziyor demiş ve eklemiş çayları içeriz ama bu seçimde bir değişiklik yapmak gerekir der demez aldığı cevap. “Ben aldığım eğitim gereği CHP ye oy vermem.”

Haydar; abi bunları anlamış değilim. Benim damat kıza ya benim babam ak partili namaz kılmaz. Senin baban ise CHP li namazı bırakmaz demiş.

Senin o tanıdığına eğitim aldığı kurumlarda ne anlattılar bilemiyorum ama, bundan tam 100 yıl önce Atatürk Samsun’a çıkıp bu yurdu işgalcilerden kurtarmasaydı alacağı eğitim ne olurdu anlatmaya gerek yok. Hangi kilisenin öğrencisi olurdu acaba?

Anlamakta güçlük çektiğim başka bir konu ise seçimlerde muhalefette, iktidardaki partide sandık güvenliğinden dert yanıyorlar, sandıklara sahip çıkalım diyorlar. İslamiyet te hırsızlık olmaz. Elhamdülillah Müslümanız. Bu korku niye? Ayrıca iktidar, korkmayın her türlü emniyet tedbirlerini aldım. Bir oyunuza bile bir şey olmayacak diyemiyor.

Gereken her türlü tedbir alınmış diyemediği gibi beka sorunu var diye avazı çıktığı kadar bağırıyor. Eğer beka sorunu varsa sen bu ülkeyi iyi yönetemiyorsun demektir.

Bu ülkeyi kurtaran, Cumhuriyet’i kuran, Atatürk’ün kurmuş olduğu parti Samsun’a çıkışının yüzüncü yılında büyük şehir belediye başkanlıklarını kazanması manidardır. Ülkemize hayırlı olsun. Bu ülkenin beka sorununu yüz yıl önce olduğu gibi bugün de çözecek kadrolar vardır.

Beka sorunundan korkmuyorum da korktuğum başka bir konu var. Çok yakında AKP li pek çok kişi ve kuruluş (medya) biz aslında aileden CHP liyiz, ya da diğer partilerden olduklarını söyleyeceklerine tanık olacağımıza benziyor. Korkarım hiç AKP ye oy vermeyenleri bunlar AKP li diye suçlayabilirler.

Dün, kim sandıkta hile yapılmış diyorsa bilin ki kaybetmiştir diyenler bugün hile var diye bas bas bağırıyorlar. Haydar’ın dediği gibi bazı yerlerde yenildik ama genelde galibiz.

Türkiye de son derece güvenilir seçim ortamı var. Güvenilir bir seçim kurumuz var. Hatta dünyada en güvenilir seçim kurumu bizimkidir diyen birinin beş gün sonra bu seçim için en şaibeli seçim derse ne anlarsınız? Beş gün önce öğen, İstanbul seçimini kaybedince sövenler tarafından yönetilirsek böyle olur.

Martın sonu bahar demişlerdi. Şimdi de bu bir Nisan şakası değil, gerçek. Birçok yer kırmızıya boyandı. Kırmızı kalmaya da devam edecek diyorlar ve doğru söylüyorlar. Doğru çalışan, işini hakkıyla yapan tüm yeni seçilenlere başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.

Bu seçimde oy çalma değil, atı alan Üsküdar’ı geçmesin diye tutulan yollar olabilir. Hem de öyle oldu. Atı alan Üsküdar’ı geçemedi.

Seçim çalışması boyunca her türlü olanakları kullanıp kaybedince, kazananlara topal ördek yakıştırmasını yapanları da anlamış değilim.

Altıncı günün sonuna geldik hala daha İstanbul Büyük Şehir belediye başkanının kim olduğu açıklanmadı. Ekrem İmamoğlu 20.000 oya yakın önde olmasına rağmen tekrar tekrar oy saymanının bir şey değiştirmeyeceği açık. Açık olmayan, kafaları karıştıran bir şey var. Bazı konuları örtbas etmek için zaman mı kazanıyorlar?

Her kim ne yaparsa yapsın. Martın sonu bahar. Çünkü, zafer, zulme biat edenlerin değil, adalet peşinde koşanlarındır.

Sen ben ayrımı yapmadan, kafaları daha fazla karıştırmadan seçilenlerin görevine başlamasını istiyorum ve Atatürk’ün şu sözü ile yazımı noktalıyorum.

“İnsan, mensup olduğu milletin varlığını ve mutluluğunu düşündüğü kadar bütün dünya milletlerinin huzur ve refahını düşünmeli…” (Atatürk 17 Mart 1937)

Mustafa Gürleyen (05.04.2019)

Tarih:05 04 2019 20:13(1889) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: mustafa kanber 07 04 2019 14:08
sevgili yazarım.bu gün geçmişe dönüp atatürk üzerinden nemalanmaya çalışan bir yapıya sahip olmaya çalışıyor olmanız acizliginizdendir şayet atatürk olmasaydı hangi kilisenin cemaati olurdunuz diyorsun.atatürke biz türk milletinin saygısı sevgisi sonsuzdur atatürk sadece chp.li olanların değildir oysa atatürk turkiyeyi kurtarmak için savaşıyorken.şu.anki chp li yöneticiler turkiyeyi bölmeye kararlı terör örgütünün maşası bir parti ile ittifak ederse.acaba o.büyük önder.atatürkün mezarında kemikleri sızlamıyormu.acaba bu.secimleri .istanbul.ankara.ve adanada chp degil.hdp.kazanmıştır .saygılarımla. mustafa kanber


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:375476 DtGaNi
* ANASAYFA *