E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Halk Önderi Atatürk Sayesinde

Tarih geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Bu köprüyü iyi kuramazsak geleceğimiz güvenli ve parlak olmaz.

Atatürk, Enver Paşa tarafından 1913 yılında Bulgaristan Sofya’ya ateşe olarak gönderilir. Sofya da genel olarak diplomatik erkanın kahvaltıya gittiği bir pastane vardır. Atatürk de bu pastaneye gider.

Bir sabah bu pastaneye kahvaltı için bir köylü gelir. Garsonlar köylüyü pastaneye almak istemezler. Köylü kızar ve bağırarak sizin burada sattığınız her ürünü ben üretiyorum der ve kahvaltısını yapmadan çıkmaz. Çıkarken de parasını öder ve çıkar gider.

Atatürk, “Bir gün benim köylümde bu köylü gibi olursa millet olduk demektir” der ve ekler, “KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR”

Köylüyü dinlemesek, köylüye önem vermezsek, köylüye al ananı git dersek, soğanımızı da patatesimizi de dışardan almak zorunda kalırız. O zamanda köylü milletin efendisi olmadığı gibi yediğimiz ithal ürünlerinde kalitesini bilmeden beslenmek zorunda kalırız. Yeterli ve doğru besin alamadığımız için sonumuz ne olur, iyi düşünün.

Sofya ataşeliğinden bahsetmişken bir anısını daha paylaşalım. Atatürk, Sofya’ya bu gidişinde olsa gerek, İstanbul’a bir mektup yazar ve üç şey ister. Bir masa, bir sandalye ve bir de seccadeyedir.

Öğretmenlerimden, okuduğum değişik kaynaklardan öğrendiğim ve birçok kişiden dinlediğim kadarı ile birilerinin anlattığı gibi Atatürk din düşmanı değildir. Hele hele, dini kullanarak dünya menfaati sağlayanlardan hiç değildir. Söyletenler de söyleyenler de iyi bilsinler ki şeytan hiç değildir.

Türkçemizde “Kul sıkışmayınca, Hızır yetişmez” diye bir atasözü vardır. Kul sıkıştığı zaman Hızır geldiği gibi bir devlet, bir ulus sıkışınca da yiğitler gelir. Türk Ulusunun ölüm kalım günlerinde gelen yiğitte, Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Anadolu içlerine kadar gelen Yunanı İzmir’den denize döken, Anadolu’yu Türk Ulusuna vatan yapan Atatürk’e bir Yunan şeytan diyebiliyor. O diyebilir. Çünkü dedelerini denize döktüren adamdır Atatürk. Bu konuşmayı yaptıranlara, bu zavallıyı alkışlayanlara ne demeli bilemiyorum? Yunan asıllı bir İngiliz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önderimiz Atatürk’e şeytan diyorsa bunu iyi düşünmek lazım. Atalarımız ayıdan post, eski düşmandan dost olmaz derler. Atalarımız şunu da derler. Atasözleri de az konuşma ile çok şey anlatır.

Denizin dibinde iki balığın birbiri ile kavga ettiğini görürseniz bilin ki o balıkların yanından bir İngiliz geçmiştir. İşe bu zavallı Yunan asıllı İngiliz uşağının amacı bundan 98 yıl önce Türklerin kazandığı 1. ve 2. İnönü zaferlerinde kaybettikleri dedelerinin intikamını almak için Atamıza iftira atabiliyorlar. Bunun başka izahı olamaz.

Dün topla tüfekle yapamadıklarını aramıza fitne sokarak yapmak istiyorlar ama başaramayacaklar. Dün olduğu gibi bugün de yarında başkasının emri altına girmeden hür ve bağımsız olarak yaşayacağız. Çünkü atamızın gösterdiği yolda gidiyoruz ve gitmeye de devam edeceğiz. Atamız yıllar önce aynen şöyle demiş.

“Arkadaşlar, hiçbir ülke başka bir ülkeye hatır için, insanlık için yardım etmez, arkaç ıkmaz. Çıkarı için arka çıkar. Bağımsızlık için ona buna yalvarmak onun bunun yardımını dilenmek onursuzluktur ve başka bir ülkenin koruduğu bağımsızlık değildir. Bağımsızlık tek bir şeyle kazanılabilir: Savaşla, silahla, dirençle! Öyle ise arkadaşlar, bırakın bu manda laflarını Türk ulusu silaha sarılarak yurdunu ve bağımsızlığını kendi gücü ile kurtaracaktır. Bağımsız yaşamanın başka bir yolu yoktur.” (27 aralık 1919)

İşte yıllar önce yapmak isteyip de yapamadıklarını bir kez daha torunları denemek istiyorlar. Ne içimizde ki ne de dışımızdaki Yunan asıllı İngiliz uşaklarının gücü bizi yolumuzdan ve yönümüzden çevirmeye güçleri yetmeyecek. Keşke Yunan kazansaydı diyenlerin gücü hiç mi hiç yetmeyecek.

Bizim yönümüz tam bağımsız, hür ve özgür bir ülke vatandaşı olmak. Bize bunu Halk Önderi Atatürk sayesinde öğrendik. Bizi bu yoldan kimse çeviremez, çevirmeye de gücü yetmez.

İtiraf etmek gerekirse, biz kendi halkımıza, gençlerimize Atatürk’ü iyi anlatamadık. Anlatabilseydik atamıza bu kadar saldıramazlardı. Saldıranları alkışlamazlardı.

Bir Türk gemi kaptanının 2003 yılında yaşadığı bir hatırasından bir bölüm paylaşacağım. Gemiye bir Hırvat gelir. Atatürk resmini görünce duraklar ve şöyle der. “Siz bu insanı ve ideallerini anlayamadınız. Anlamış olsaydınız bugün Avrupa kapılarında sürünmez Avrupalılar sizin kapınızda bekleşirdi.”

Tam yazıma noktayı koymak üzereydim. Yüksek Seçim Kurulu İstanbul belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi. Bir iki kelime de bu konu da yazıp öyle noktalayacağım. Karar da, yorum da sizin.

Kul sıkışınca Hızır, bir ülke sıkışınca da yiğitleri yetişeceğini başta söylemiştik. Seçilen yiğitleri içine sindiremeyenler isteği üzerine Yüksek Seçim Kurulu sadece İstanbul Büyük Şehir belediyesi seçiminin yenilenmesine karar verdi.

36 gün sonra verilen bu seçimi yenileme kararı ile 23 Haziran da İstanbul seçmeni tekrar sandığa gidecek. Bir İstanbul seçmeni olarak söylüyorum, UMUTLARIMIZI VE KARARLILIĞIMIZI GÜÇLÜ TUTARAK, SAYIN EKREM İMAMOĞLU İLE İSTANBUL DA DEMOKRASİMŞZE YENİDEN CAN VERECEĞİZ. HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK.

Mustafa Gürleyen (07.05.2019)

Tarih:07 05 2019 14:51(1738) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: hakkaniyet 09 05 2019 15:36
bazi sandik kurulu baskanlarinin bilmem kimin nesi oldugunu belirli bir tarihe kadar bilmesi gereken ysk'nin (varsa) suçunu seçmenin temiz oyunu iptal etmesi konusunu vatandasimiz milat içine sindiremiyorsa, birakin inat etmeye devam etsin!

4. Yorum: gökbörü 09 05 2019 14:11
mılat kardeşim biz ne chp lı , ne de başka bır partıye mensubuz , sadece atatürkçü , türk milliyetçisi , vatansever zihnıyete sahıp , olayları objektif gözle değerlendiren bır yapıdayız , o yüzden sende kafanı kumdan çıkarıp m.ö zamanından kurtulup düşünürsen güneşin balçıkla sıvanamayacağını , sıvansa bıle birgün o balçıkta boğulanlar olacağını unutma , demokrası herkese lazım , 23 hazıran o yuzden bu mılletın gerçek bekası için çok önemli hale geldi , !!!!!!!!!derin saygılarımla,

3. Yorum: milat 09 05 2019 07:57
madem 23 haziranda bu kadar eminsiniz neden sağa sola saldırıyor kılıçdaroğlu, neden seçimlerin yenilenmesinden rahatsız oluyorsunuz bir sıkıntınız korkunuzmu var yoksa

2. Yorum: gökbörü 08 05 2019 13:24
madem foto iyi çekılmedı , bu ıstanbul halkı (istanbul türkıyedır -dünyadır)23 hazıranda bu sefer daha net çekıp ekrem beyı sececek ve liderliğini pekıştırmış olacak , artık insanları aptal yerıne koymayı bıraksınlar yeterınce koydular zaten !!!!!!!!

1. Yorum: gökbörü 08 05 2019 13:18
bu ıktıdar seçımlerı tekrarlatarak kendi bacağına sıkmıştır,kendisi mağdur olarak geldı , yenı mağdur yaratarak gidecek , bu arada ekrem bey 15 yılda sıkışan bunalan türk siyasetınde mukemmel bir liderdir, yazın bunu önü bambaşka senaryolarla kesılmedığı sürece t.c yeni başkanıdır!!!!!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:372498 DtGaNi
* ANASAYFA *