E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl

Ulusal Kurtuluş savaşı kutsal bir savaştır diyen Atatürk ve adamları Anadolu’yu adım adım gezerek halkı örgütlediği kurtuluş savaşının 100. yılındayız.

Kemalist harekatın tam da 100. yılındayız. 19 Mayıs 1919 – 19 Mayıs 2019 Evet Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için atılan adımların tam da 100. yılındayız.

Cumhuriyetimizin kurulmasında yaşan acı günleri, acı günlerden çıkmak için yaşanan acı günleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bugün 17 Mayıs 2019, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramından iki gün önce. Günlerden Cuma. Cuma hutbesinde 19 Mayıs ilgili hutbe olmasını dilerdim ama yoktu. Bir milletin kurtuluş mücadelesine bu kadar duyarsızlık olmamalı. Milletin vergileriyle ayakta duranlar bu milletin ATASINI bu önemli günde unutmamalı, unutturmaya çalışmamalı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılı tüm halkımıza kutlu olsun.

Bizden önceki büyüklerimizin eserlerinden öğrendiklerimizi geleceğimizin büyükleri olacak olan gençlerimize aktarmaya çalışacağım.

Kolay kazanılmayan, dedelerimizin kanı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin T.C. sini kurum ve kuruluşlarımızın isminin başına yazmanın bir riyakarlık olmadığını anlatacağım.

Tabi bunları anlatırken Atatürk, nerede ne zaman ne yapmış, ne demiş. Söylemiş olduğu özlü sözlerden, yaptıklarından sizlere örnekler vermeye çalışacağım.

Cumhuriyet bayrağı altında tüm yurttaşların özgür ve eşit yaşamalarını isteyen Atatürk medeni kanunu çıkarmış. Okuma yazmayı öğrenmeleri için okullar açmış. Dilini araştırsın diye Türk Dil Kurumunu, tarihini bilmeyen bir toplum kendini bilmez diye Tarih kurumunu, dinini doğru ve iyi öğrenmesi için diyaneti ve daha birçok kurumu kurmuştur.

“Evet insan Tanrının kuludur ama, insan halifenin, padişahın, beyin, ağanın, şeyhin kulu değildir” diyen Atatürk Kur’an’ı halkın daha iyi anlaması için Elmalı Hamdi Yazır’a tefsir ettirmiştir.

İnsan özgür vatandaştır düşüncesiyle her türlü ad ve lakapları kaldırarak 1934 yılında soyadı kanununu çıkarmıştır.

Herkese ayrı bir önem veren Atatürk, sanatçılar için bakın ne güzel sözler söylemiş. İşine gelmeyen sanatçıya seni sevmiyorum dememiş. “Sanatçı toplumda uzun çaba ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk duyulan insandır” demiş. “Sanatsız kalan bir ulusun hayat damarlarından biri kopmuş olur” demiş.

Daha da önemlisi, “Hepiniz millet vekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız” demiştir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 gün saat 09.05 hayata gözlerini yumduğu zaman kim ne demiş birkaç örnek de ölümünün arkasından söylenenlerden verelim.

Aşık Veysel ölümünden sonra dokuz kıtalık bir şiir yazmıştır. Yalnız bir dörtlüğü şöyle. Fabrikalar icat etti / Atalığını ispat etti / Varlığın Türk’e terk etti / Döndü çark devran ağladı

Ölümünden sonra bir Yugoslavya Gazetesinin manşeti. “Tarih silinmez harflerle bu devlet adamının adını bağrına yazacaktır. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekâsı ve gücü, kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye’nin yaratıcısı olmuştur.”

Çin gazetesi, “Atatürk, bütün Asya kıtasının atasıdır.” derken, Fransa’nın sesi, o öldüğü gün dünyaya şöyle seslenmiştir. “Atatürk gibi dehalar, ancak görünüşte ölürler. Öyle insanlar bir kuşak için doğmadıkları gibi, belli bir dönem için de doğmazlar.”

Almanlar, “Atatürk bağımsızlık duygusu taşıyan bütün uluslar için ölmez bir semboldür.” Ruslar ise, “Onun ölümü bütün dünya için de derinliği ölçülmez bir kayıptır.” demişlerdir.

Günümüzü de ilgilendiren, gerçi her sözü ilgilendiriyor da şu sözleri ile devam edelim.

“Bilirsiniz ki, ekonomide zayıf olan bir ulus yoksulluktan kurtulamaz, güçlü bir uygarlığa, dirliğe, eşitliğe ve mutluluğa kavuşamaz, toplumsal ve siyasal hastalıklardan kendini kurtaramaz.” Ve devam ediyor. “Ekonomi demek her şey demektir. Yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne gerekiyorsa hepsi demektir.”

Atatürk’ün şu sözleri ile devam edelim. “Benim ölümlü can varlığım elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuzluğa değin yaşayıp gidecektir.”

Atatürk sanki ta o günlerde bu günleri görüyormuş gibi, T.C. yi kaldırmak isteyenlere karşı gençlere görev veriyor. “Ey Türk Gençliği! Birinci görevin Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa denk korumak ve savunmaktır.”

Dün olduğu gibi bugün de söz veriyoruz. Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini korumak ve savunmak ilk görevimizdir, bu görevi senden aldık başaracağız ey ölümsüz baba. ATATÜRK.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramını Atatürksüz kutlamaya çalışanlar, emelinize ulaşamayacaksınız. İstanbul’dan hareket edip, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basmasının 100. Yılında da daha sonraki yıllarda da korumaya ve savunmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Halk Önderi Atatürk/C. Atuf Kansu

Mustafa Gürleyen (18 Mayıs 2019)

Tarih:18 05 2019 20:39(1731) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: milat 20 05 2019 08:11
ey atam senin bu tc diyen chp nerede türk düşmanı varsa onlarla ittifak yapıyor o türk düşmanlarına avrupada türkiyeyi şikayet ediyor. seçim kazanacağız diye pkk-hdp ile ittifak yapıyor,teröristleri kınamayı bırakın pkk ve fetö gibi hainlerle kol kola.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:374530 DtGaNi
* ANASAYFA *