E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Emekli İkramiyesi Kimden?

Üç aylardan ikisi gitti. Mübarek Ramazan ayıda gitmek üzere. Ramazan ayının son günlerindeyiz. Ramazan münasebetiyle bir araya geldiğimiz zaman konuşmalar ister istemez 23 Haziran da yeniden yapılacak olan İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimine kayıyor. Bende seçim konusunda Haydar arkadaşım ile konuşmak zorunda kaldım.

Başka bir arkadaşımın sosyal medya sayfasında yayınladığı bir yazı dikkatimi çekti. Haydar’a sormak zorunda kaldım. Bir emekli olarak her iki dini bayramda verilen ikramiye bana zehir zıkkım olur mu, olmaz mı merak ettim.

Sosyal medya da yayınlanan yazı aynen şöyle: Bütün gün Erdogana hakaret eden Emekliler, Bayram ikramiyeniz hazır Şerefiniz varsa almayın da görelim.! Zehir Zıpkın Olsun.! Hakaret eden değil, emekli biriyim.

Bu yazıyı okuyunca, Haydar sen soy isime göre, tipine göre kimin hangi siyasi görüşten olduğunu anlıyorsun. Seçim nedeniyle kim ne derse hangisinin doğru söylediğini, hangisinin oy uğruna yalan söylediğini biliyorsun. AKP ye hiç oy vermemiş, hiç de vermeyecek olan bir emekli olarak bana emekli ikramiyesi zehir zıkkım olur mu sen bilirsin dedim.

Önce Ekrem İmamoğlu’nun kısacık belediye başkanlığı döneminde söylediklerini anlatayım. Daha başka da çok anlatacaklarım var.

İmamoğlu öğrenci ak bilini 85 TL den 50 TL ye indireceğim deyince, kimin parasını kime veriyorsun, bu adam hesap bilmiyor dediler. Daha sonra da kendileri biz 40 TL ye indireceğiz demediler mi? Ekrem İmamoğlu da hayhay dedi.

Sen şimdi öğrenci ulaşım bedelini % 53 indirilebiliyorsanız 25 yıldır niye yapmadınız diye sormaz mısın? Ben soruyorum.

Haydar, ben sana alacağım emekli ikramiyesini soruyorum. Onun hakkında bilgi ver bana der demez “YAŞANACAK BİR TÜRKİYE SEÇİM BİLDİRGESİ 2015” ve MİLLET İÇİN GELİYORUZ SEÇİM BİLDİRGESİ 2015 büyükçe iki kitap koydu masaya.

Haydar ben sana bir soru sordum. Sen ne yapıyorsun? Bu ne deyince anlatmaya başladı.

Bu Cumhuriyet Halk partisinin 2015 genel seçimlerinde neler yapacağı hakkında halka verdiği vaatleri anlatıyor. KIlıçdaroğlu emekliler için ne söz vermiş. Sayfa 91'i aç göreceksin.

Birlikte okumaya başladık “Emekliler İçin Kaliteli Bir Yaşam” başlıklı bölümü. Haydar okudukça gözlerim fal taşı gibi açıldı.

1- Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz.

2- Çalışanlar maaşı ile emekliler arasındaki uçurumu kapatacağız.

3- Emeklilerin, milli gelir artışından refah payı almalarını sağlayacağız.

4- Emekli aylıklarını gıda ürünlerinin enflasyonuna göre artıracağız.

5- Emeklilere kamu çalışanları ile aynı oranda banka promosyonu verilmesini sağlayacağız.

6- Emekliler için muayene ve ilaç katılım paylarını ve fark ücretlerini kaldıracağız.

Seçim Bildirgesi 2018 yazılı kitabın 192 sayfasını açıp emekliler için vaatleri okumaya devam etti.

1- Adil bir intibak yasası çıkaracağız.

2- Kat sayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz.

3- Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini gidereceğiz. Daha bir çok konu da vaatler devam ediyor.

Bugün Ekrem İmamoğlu’na kimin parasını kime veriyorsun diyenler, bu adam hesap bilmiyor diyenler, dün de hesap uzmanı Kemal Kılıçdaroğlu için aynı şeyi demişlerdi. Daha sonra da bak biz emekliye her iki dini bayramda 1000 TL ikramiye veriyoruz demişlerdi.

Sen o zehir zıkkım olsun diyenlere bakma. Bu ikramiye sana ve tüm emeklilere analarının ak sütü gibi helaldir. Emekli ikramiyesini kimin sayesinde aldıklarını bilmeyen, üstelik bir de hakaret edenler düşünmeli. Aldığım bu ikramiye helal mi haram mı diye.

Ayrıca ikramiyeler, iktidarın kasasından değil, bizim ödediğimiz vergilerden, yani devletin kasasından ödeniyor. Emekli ikramiyesinin kimden olduğunu, nerden ödendiğini bilmeyenler utansın.

Haydar, teşekkür ederim. Bilmediğim çok şey varmış. Sayende öğrendim. Bilmediklerimi sana ve senin gibi arkadaşlara sorarak öğrenmeye çalışacağım. Aman bana ne demeyeceğim. Daha doğrusu hiçbir şeyi körü körüne kabul etmeyip doğrusunu araştıracağım.

Sana bir şey daha söyleyeyim mi. Bu bayramda verilecek olan ikramiyenin asgari ücrete yapılan oranda artırılsın diye TBMM ne önerge verildi ama kabul edilmedi. Bir de bundan önceki genel seçimde söz vermişlerdi. 3600 ek gösterge vereceğiz diye. Seçimden sonra unutuldu.

Haydar, 3600 ek gösterge beni ne ilgilendiriyor? O yalnız çalışanlar için değil miydi?

Emeklileri de ilgilendiriyor. Eğer söz verdikleri gibi ek göstergeyi verselerdi senin maaşında da 500-600 TL kadar artış olacaktı.

Haydar, merak ettiğim bir konu daha var. Seçim yaklaşıyor. İptal edilen seçim için YSK bir açıklama yapmadan AKP oyları çaldılar, hatta elimizde kamera görüntüsü var diyorlar. Bu doğru olabilir mi? Bu kamera görüntüsünü ne zaman paylaşırlar dersin.

Olmayan şeyin neyini açıklayacaklar. Görüntü olsa itiraz ettikleri yerlere o görüntüyü de vermeleri gerekirdi. Daha önce de Beşiktaş da bir bayana saldırdılar. Üzerine idrarlarını yaptılar. Görüntüleri elimizde Cuma gün açıklayacağız dediler. Açıklayabildiler mi? Olmayan görüntüyü nasıl açıklasınlar.

Ya Haydar aklım almıyor bunların yaptıklarını. Oylar çalındı diyorlar çalan kim belli değil. Varsa öyle bir çalma işi önce çalını cezalandır. Kim çaldı diye soruyorsun. Şu çaldı diyemiyorlar. Yalnız bazı basın organlarını ve Televizyonları izleyenler üzerinde algı yapmaya çalışıyorlar.

Evet algı yaratmaya çalışıyorlar ama bu seçimde yapamayacaklar. Bu seçim İstanbul Belediye başkanlığı seçimi olmaktan çıktı. Demokrasi seçimi olacak. Onun için herkes İstanbulda ki yakınını arayıp oyların İmamoğlu’na verilmesini isteyecekler. Şahsen ben seçmen değilim ama yakınlarımı, hem şehirlilerimi arayıp oylarını İmamoğlu’na vermelerini isteyeceğim.

Haydar, verdiğin bilgiler için, önerilerin için sana sana teşekkürler. Verdiğin bilgiler veönerilerin sayesinde her şey güzel olacak.

Mustafa Gürleyen ( 25.05.2019 )

Tarih:24 05 2019 23:13(1893) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:373554 DtGaNi
* ANASAYFA *