E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Eğitim ve 23 Haziran Seçimi

Bir öğretim ve eğitim yılını daha geride bıraktık. Yeni öğretim yılına da değişik bir sistemle başlayacağız. Her bakan değiştiğinde olduğu gibi atanan bakan Ziya Selçuk döneminde de değişiklikler yapıldı. Hadi hayırlısı.

Çok değil, daha 19-20 ay kadar önce yazmış olduğum yazımda eğitim sistemine değinmiştim. O zaman sınav sisteminde değişiklik yapılmıştı. Her Milli Eğitim Bakanının değiştiğinde yapıldığı gibi. O yazımın başlığı şöyleydi. TEOG Gitti Ne Gelecek?

O tarihteki bakanlarımız seçilmiş bakandı, şimdiki bakanımız atanmış bakan. Önümüzde ki yıldan itibaren bazı dersler seçmeli olacakmış. Çünkü ders programı yine değişti. Zırt pırt değişen bir sistemle öğrenciye ne verilebilir çok merak ediyorum.

İlk atanmış bakanımızın görev yaptığı 2018 – 2019 öğretim yılı sona erdi. 18 milyon öğrenci 14 Haziran Cuma günü 9 Eylül 2019 tarihine kadar tatile girdi. Tüm öğrencilerimiz ile birlikte öğretmenlerimize de iyi bir yaz tatili geçirmelerini diliyorum. Bu hafta üniversite sınavına girecek öğrencilere de başarılar diliyorum.

Ben bir vatandaş olarak Milli Eğitim sisteminde yapılacak olan değişikliklerin Milli Eğitim Şurasında tartışılmasını isterdim. Daha önceki sınav sistemiyle ilgili yapılan değişiklikte de aynen şöyle sormuştum.

Bir vatandaş olarak soruyorum. Yap boza dönen sınav sistemimizi kimler nasıl olacağını tartıştı mı? Sayın Milli Eğitim bakanımız bu göreve geleli 16 ay oldu. 65. Hükümetin sayın 16 aylık bakanı, konuyla ilgili hangi kurumdan bilgi aldı? Uzmanları toplayıp, eğitim sistemimiz geriye gidiyor. Ne yapalım, TEOG sistemini değiştirelim mi diye sormuş mu?

İlk olarak 1921 yılında Maarif Kongresi adıyla toplanan Millî Eğitim Şûrası dört yılda bir toplanması ön görülmüştür. 17 yıllık bu iktidar döneminde de 2006, 2010, 2014 yıllarında toplanmıştır ama dört yılda bir değil, neredeyse her yıl eğitin sistemimiz değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklikler de fayda yerine zarar getirmiştir. Çünkü bir yıl sonrasını görmeyen veli ve öğrenciler plan program yapamaz duruma gelmişlerdir.

Her ilde bir üniversite açtık diyen iktidar öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Arı bir tv de bu ülkenin geleceği için “Cahil halkın ferasetine güveniyorum” dedi. AKP’nin geleceği için dese daha doğru olurdu kanısındayım.

Her ilde bir üniversite açmak değil önemli olan, açılan o üniversitelerin içini doldurarak bu ülkenin geleceğini garanti altına almak. Bazı üniversite bölümlerinin öğretim elemanı, ya da öğrenci olmadığı için kapatıldığını duyuyorum.

Her şeyin başı eğitim olmalı. Eğitimde planlı programlı olmalı. TBMM’nin açılmasından hemen bir yıl sora Maarif Kongresinin toplanması o zaman da bile eğitime verilen önemi göstermektedir.

Abbas Güçlü ’nün şu düşüncesine aynen katılıyorum. “Köy Enstitüleri tüm ülkeyi aydınlatan bir ışıktı. Dünya örnek aldı biz kapattık. Bugün dünyanın en iyi eğitim modeli olarak kabul edilen Finlandiya modelinin çok daha gelişmişiydi. Kapılarına kilit vurmasaydık. Bugün okuyan, düşünen, üreten, soran, sorgulayan bir Türkiye olurdu.”

Köy Eğitim Enstitülerinin devamı olan öğretmen okulları da Adalet Partisi milli eğitim bakanlarından Ali Naili Erdem döneminde son bulmuştur. Eğitim ve öğretim yıllarımın Köy Enstitülerinin devamı olan öğretmen okullarından geçtiği için mutluyum. Aldığım eğitim gereği olsa gerek azda olsa soruyorum, sorguluyorum.

Her bakan değiştiğinde yapılan değişikliklerle eğitim sistemimiz ne durumda diye merak etmeyen yoktur herhalde. Direk olarak merak etmeyenlerin, sorgulamayanların da dolaylı olarak merak ettiklerini zannediyorum.

İyi bir eğitim sistemiyle iyi bir eğitim alanlar yaptığı işi iyi yaparlar. Kendilerine faydalı oldukları gibi çalıştıkları kurumlara da faydalı olurlar. Zarar ettirmezler.

Atatürk’e göre, ekonomide, sağlıkta, sanatta, sporda nerede bir problem varsa onun temelinde eğitim yatmaktadır.

Koşullara uygun olmadan alınan tramvay vagonları depoda çürümeye terk edildiği için İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin zararının 456 milyon Euro olduğunu söyleniyor. Bunu kaç kişi biliyor? Bunu bilen kaç İstanbullu vatandaş benim vergilerimle har vurup harman savuramazsınız diyor?

Bir işe yaramayan vagonların çürümeğe terk edildiğini bilmediğimiz gibi hangi ulaştırma bakanı zamanında alındığını bilmiyoruz. Daha da önemlisi bu alıma imza atan kişilerin bilgilerini merak ediyorum. Tahsilini merak ediyorum.

Başka bir konu da yap işlet şeklinde yaptırılan yollar, köprüler. İyi hesap yapılarak mı yapıldı? Hiç zannetmiyorum. Eğer hesap bilenler tarafından yapılsaydı, konunun uzmanları tarafından hesaplanarak yapılsaydı bayram nedeniyle çok yoğun olduğu bir günde Osmangazi Köprüsü boş kalır mıydı? Geçmeyen araçlar için bizim ödediğimiz vergiler ödenir miydi?

Bugün aldığımız hizmet dünden daha iyi olması gerekir. Çünkü düne göre bugün daha çok vergi ödüyoruz. Ödediğimiz vergilerden aldığımız hizmet daha az olmasına rağmen hesap sormuyoruz. Sormadığımız gibi verilen hizmeti kendi paralarından yapmışlar gibi konuşan yöneticileri alkışlıyoruz.

Başta eğitim sistemimiz olmak üzere birçok konuda yapılanların geleceğimiz açısından iyi görmüyorum. Her geçen gün daha iyi olması gerekirken daha kötüye gidiyor. Atanmış bakanlarımızın dediği gibi güllük gülistanlık değil durum. Lafla da peynir gemisi yürümez. Üretim şart. Ne üretiyoruz? İlki 1926 yılında işletmeye açılan 33 şeker fabrikasından kaçı bugün tam kapasite ile çalışıyor?

Hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz. Hani bizde bir söz vardır. Zararın neresinden dönersen kardır diye. Olumsuz giden her koşulu tersine çevirmek elimizde. İstanbullu seçmen oyu ile, İstanbul dışındaki vatandaşlarda İstanbul da ki eş, dost ve akrabalarını İmamoğlu’nu seçtirerek bir başlangıç yapabilirsiniz.

İptal edilen ve 23 Haziran da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı ülkemizin geleceği için bir başlangıç olması dileği ile…

Mustafa Gürleyen (14.06.2019)

Tarih:15 06 2019 13:03(1495) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: aslan 19 06 2019 22:11
aktroller hala meydandalar, ancak seslerinin biraz daha azaldiginin iyice farkindayiz tabii? yakin gelecekte çanlarina ot tikanacaginin da farkindalar...

1. Yorum: milat 17 06 2019 09:34
hangi üniversite kapatılmış sayın yazar isim lütfen. o profosörün okumuşların bazı konularda ki tutumunu eleştirmek için kullandığı bir kelimeyi cımbızlayıp algı yapmak bir öğretmene hiç yakımıyor. bazen cahil feraseti okumuş ferasetinden fazla olabilir. adam okumuştur lakin okuduğu ile ameli yoktur,feraset sahibi değildir vs vs adam vardır cahildir feraset sahibidir. akademisyenler biliyorsunuz pkk adına bir bildiri yayınladı ve altına imza atanlar akadimisyenler yani okumuş adamlar cahil adama buna imza at desen imza atmaz hocada bunu anlatmaya çalışırken kelimeleri cımbızlayıp karalamak yakışmaz. tramvay vagonlarına gelince 5 yıl önceki bir haber külliyen yalan çünki ist.bel.bu vagonları almış mevcut hatlar açılıp hizmete girdikce peyder pey kullanıma giriyor. cahil adam meselesine gelince sizin gibi okumuş adam nasıl böyle dililsiz kanatsız yazabiliyor anlamak mümkün değil


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:373562 DtGaNi
* ANASAYFA *