E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

30 Ağustos ve Tarihi Günlerde Yaşananlar

30 Ağustos Zafer Bayramı geçen yıl Perşembe, bu yıl Cuma denk geldi. Seneye de şubat ayının 29 çekmesi nedeniyle Pazar güne denk gelecek. Her ne güne denk gelirse gelsin hiçbir yerde kısıtlanmadan anılmalı ve kutlanmalıdır.

Dünyanın birçok ülkesinde Atatürk lider olarak tanınırken, Cumhuriyetimizden beş ay sonra Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından unutulması, unutturulmaya çalışılması akıl alır gibi değildir.

Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı Cuma gününe rast gelmesi nedeniyle kesin olarak Cuma hutbesinde Atatürk ve silah arkadaşlarının adı kesinlikle geçmesi gerekirdi. Geçmedi.

Bir parça tarih bilgisi olan herkes Atatürk’ün askeri dehasını bilir. 30 Ağustos çok net olarak Atatürk demektir. İstanbul’un fethini anlatırken Fatih Sultan Mehmet’ten, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı anlatırken de Atatürk’ten bahsetmemek olmaz. İnsanın ilk aklına cehaletten değil, kasıt olduğu geliyor.

Cumhuriyet dönemi milli günlerimizin yüzüncü yılı kutlamaları yaklaşırken Atatürk ve arkadaşlarını unutturmaya çalışmak akıl alır gibi değil. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’i ağzından düşürmeyenlerin Türkiye’yi kurtarıp Cumhuriyet’i kuran Atatürk ve arkadaşlarını ağızlarını almamaları da akıl alır gibi değil.

Yıl 2004. Yine 30 Ağustos Zafer Bayramı. Yer TBMM camii. Atatürk ve silah arkadaşlarından bahsedilmemiş.

2004 yılında bir ilk daha yaşanmıştı. 19 Mayıs günü İstanbul-Beylikdüzü’nde ki caddelere hoparlör takarak beş vakit ezan okunmuş ve bir gün sonra yayın kesilmiş. 19 Mayıs’ta kurtuluş savaşı başlatılmamış olsaydı bugün ezan yalnız nerelerde okunurdu?

2004 yılında yaşanan ilkler devam ediyordu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününden başka gün kalmamış gibi başbakan ve dış işeri bakanı papa heykelinin önünde AB Anayasası’na imza attılar.

Yıl 2005. 2005 yılının en önemli olayı paramızdan altı sıfır atıldı. Daha önce bir milyon TL ye gittiğimiz tuvalete 1 TL ödemeye başladık. Gelirden atılan altı sıfırlar ne olacak diye sormayın.

Yıl 2006. Talihsizlik bu ya. 23 Nisan günü başbakanımız belinden rahatsızlanıp evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. Çocuk bayramında çocukları temsil etsin diye TBMM kürsüye çıkarılan imam hatipli kardeşimiz 21 yaşındaydı. Allaha şükür 24 Nisan sabahı başbakanımız iyileşti.

Yıl 2006 günlerden Regaip Kandili. Amasya Sultan Beyazıt Camiinde okunan mevlit TRT’den naklen yayınlandı ama Atatürk ve şehitlerimizin adı bile anılmadı.

Yıl 2007. Erzurum da düzenlenen TOKİ töreninde herkesin elinde Türk Bayrağı vardı. Caddelere bayraklar asılmıştı. Fakat üç gün sonra yapılan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde ilaç için tek bayrak bile yoktu. Üç günde ne değişmişti?

Yılın başka günü yokmuş gibi Suudi Arabistan Kralı 10 Kasım günü Türkiye’ye geldi. Anıtkabir’e gitmeyi ret eden krala Çankaya Köşkünde madalya takıldı. T.C. Devlet Nişanı verildi.

Aynı gün Isparta da ne mi oldu? Bir beden eğitimi öğretmeni öğrencilerine 19 Mayıs’ta Atatürk tişörtü giydirdiği gerekçesiyle soruşturma açıldı. Suçlu bulundu ve maaşı kesildi.

Yıl 2008. Atatürk’ün Bandırma vapuruyla İstanbul’dan Samsun’a hareket ettiği gün 16 Mayıs Cuma günüdür. Samsun limanı da 16 Mayıs 2008 Cuma günü satılmıştır. Rastlantıya bakın!

Yıl 2009. Yağmur yağdı. Ayamama deresi taştı. 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin ne diyelim başka.

Yine bir 23 Nisan Ulusal egemenlik çocuk bayramında başbakan koltuğuna temsili olarak oturtulan ilkokul öğrencisine “Yetki artık senin ister asar ister kesersin” dendi. İdam yasası sekiz yıl önce yasalarımızdan çıkarılmıştı. İleri demokrasi tarifi böyle yapılırdı herhalde!

Bu yıl başka bir sorunumuz da domuz gribiydi. Sağlık bakanımız aşı şart derken doktorlar ikiye bölünmüştü. Kimisi mutlaka aşı olunması gerektiğini söylerken kimisi de gerek yok diyordu.

Hay Allah tesadüf işte. Domuz gribi nedeniyle tüm okullar dört günlüğüne tatil edildi. Okullar tatil edildiği için de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri yapılamadı.

Tarihimiz de bir ilk daha yaşanıyordu. Bursa Spor şampiyon olmuş ve şampiyonluk kupası ilk defa Bursa Atatürk Stadında kaldırılıyordu. Tabi o zaman Kayseri ve Rize Atatürk statları gibi Bursa Atatürk stadının da yıkılıp Atatürk isminin silineceğini kimse tahmin edememişti.

Atatürk, silah arkadaşları ve tarihimiz ile ilgili yaşananlar hakkında bir iki örnek vermeye çalıştım. Bunlara benzer daha çok örnek olsa gerek.

Atatürk ve eserlerini unutturmaya çalışanlar başta olmak üzere herkesin çok değil, 15 Ağustos ile 15 Eylül arasındaki bir aylık tarihte kurtuluş günü olan illerimizi bir araştırın. Kimden kurtarılmış? Ne zaman Kurtarılmış?

Daha sonra da şu soruyu sorun kendinize, bu şehirler kurtarılmasaydı ne olurdu? Kurtaranlara minnet borcumuz var mı yok mu?

İyi düşünmeniz dileğimle…

Mustafa Gürleyen (09.09.2019)

Tarih:09 09 2019 11:32(2513) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Çocuklar ve hayvanlar


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVARA"


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


Bende Tutmaz Diyorum


On Bin Ekmek Faturası


Günel İnşaat, Halı ve Yer Döşemeleri'nden Duyuru


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1442


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Ekim ayı ziyaretci sayısı:1032990 DtGaNi

* ANASAYFA *