E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Tarikatlar ve Biz

Değerli dostlar, bir yazı yazılırken yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olur. Okuyanlar da okuduğu yazıdan bir şeyler anlar. Bir ders çıkarmaya çalışır. Ben bu durumu tam olarak beceremediğim ve sizlerin de zamanını aldığım için kusura bakmayın.

Günümüz konularına değineceğim. Yaşadıklarımdan, okuduklarım ve biraz da bildiklerimden bazı şeyleri sizlerle paylaşacağım.

Bundan beş-altı yıl kadar önce bir grup arkadaş beni bir tarikatın toplantısına davet ettiler. Bu toplantı İstanbul il sınırları yakınında, benimde ikamet ettiğim yere fazla uzak olmayan bir yerdeydi. Davet yapıldığı an, tarikatlarla işimin olmayacağını bildikleri için gelmem demedim de benim bugünlerde il sınırları dışına çıkmam yasak dedim.

Bu olaydan birkaç gün sonra karşılaştığım bir arkadaş, yenge hanım sana izin vermediği için sen bu günlerde hiçbir yere gidemiyormuşsun. Yoksa seni kitap fuarına götürecektim dedi. Güldüm.

Yine o günlerde başka bir arkadaş, o zaman hoca efendi, şimdiyse fetö dedikleri kişiyi methetmeye başladı. Şimdiyse onlar sütten çıkmış ak kaşık, hiç ilgisi olmayan kişiler fetö terör örgütünden. Yerseniz.

O zaman bana o daveti yapanlarda, hoca efendi diyenlerde hiç bu işlerle ilgisi olmayanları fetöcülük ile suçluyorlar. Yarın aynı şekilde başka bir tarikat veya cemaat aynı haltı yemeye kalkışmayacağının garantisi var mı? Bence yok.

Bu suçlamaları yapanların çoğunluğu, arkadaş bizim ağzımız sütten yandı, yoğurdu üfleyerek yiyelim demiyorlar. Fakat şunu diyorlar. Kandırıldık diyorlar. Bundan sonra bir daha kandırılmamak ve ağzımızın bir daha yanmaması için gereken tedbir alınması gerekir demiyorlar.

Osmanlı döneminde de tarikatlar varmış. O dönende de tedbirler alınmış. Cumhuriyet döneminde ise, 1925 yılında, 667 sayılı yasa ile bazı yasaklar getirilmiş ve bazı yerler kapatılmış.

Bugün fetö dediğimiz, Fetullah Gülen 1938 de Erzurum da doğmuş, 1966 yılında örgüt çalışmalarına başlamış. Birçok resmi kuruma yerleşmişler. 2002 den sonra bu iktidar tarafından desteklenmiş. Hatta “ne istedin de vermedik” demişler.

17 Temmuz 2016 da darbeye kalkışıp canımızı yaktıkları zaman Hoca efendi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak konuşulmaya başlamıştır.

Daha düne kadar hoca efendiyi ve cemaatleri övenler, bugün hiç ilgisi olmayan kişileri fetöcü diye suçlamalarını anlamıyorum. Yalancısınız diyorum ama daha fazla bir şey diyemiyorum.

Günümüzde de o kadar çok cemaat var ki. Bunlar birçoğu büyük bir ekonomiye hükmediyorlar. Cemaat dendiği zaman bir çoğumuz yalnız dini konularla ilgili olduğunu düşünüyoruz ama öyle değil.

Eğer öyle olsaydı İslami Değerler Endeksine Göre, Türkiye 208 ülke arasında 103 sırada. Bu sıralamada olmamamız gerekirdi. Bu durumu bir cami müezzini şu cümle ile özetledi. “Bir İslam ülkesi olarak biz ligde değiliz, küme düşmüşüz.”

Değerli dostlar, başta belirtiğim gibi oradan oraya atlamış olabilirim. Mahkeme tutanaklarından faydalanarak yazılmış yüz küsur sayfalık tarikatlarla ilgili bir kitap okudum. Anlatılanlar içler acısı bir durum.

Tarikat yol, doğru yol demektir. Tarikat yol, doğru yol, gidilecek yol demek ise niye bu kadar çok sayı da tarikat var. Hem de birbirilerinin gittikleri yolu beğenmeyenler var. Neden?

Derhal tarikat ve cemaatlerin kontrol altına alınmalı. Dini konuları da bize cemaat ve tarikatlar değil, bu konuda resmi kurumumuz olan Diyanet İşleri Başkanlığı öğretmeli. Hem de adam gibi öğretmeli. Din görevlilerinin görevi bizlere dinimizi öğretmek olmalı. Bırakın siyaseti siyasetçiler yapsın.

Bu konuda iyi bir araştırma yapılsa birçok tarikat ve cemaatin altından hiç dinle ilgisi olmayan kurum ve kişilerin bile çıkabileceği düşüncesindeyim.

Bu halkın çoğu hocalar ne derse doğrudur diyorlar. Benim gibilerin söylediklerini doğru olduğunu bilseler bile acaba diyorlar. Hatta inanmıyorlar.

Ben, ABD başkanı Trump sarışın, sarı saçlı, mavi gözlü desem acaba diyecek kişiler çıkar. Gerçek hocaları bir kenara bırakıyorum. Bir şaklaban hoca çıkıp, ABD eski başkanı Obama için sarışın, sarı saçlı, mavi gözlüydü dese inanan aptal, pardon insan çıkar.

Nerdeyse her gün önünden geçtiğim, bir cemaatin eğitim yerleri var. Denetlenmeyen buna benzer birçok yerde yeterli dini eğitimin verildiğin şüpheliyim. Kitabımız bize ezberletiliyor ama manası tam olarak öğretilmiyor.

Tarikatlar ve biz tam olarak neredeyiz? Dini konularda buralardan yeterli bilgiyi alıp alamadığınızı hiç düşündünüz mü? Yoksa buralar bir ticaret haneye mi çevrilmiş?

Kim diyebilir, şu an faaliyette olan tarikat ve cemaatlerden zarar gelmez, 15 Temmuz gibi acı günler yaşamayız diye. Hiçbirinin yetkililer tarafından tam olarak denetlenip denetlenmediği bile belli değil.

Güzel günler dileğim ile…..

Mustafa Gürleyen (25.09.2019)

Tarih:25 09 2019 14:58(3505) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: aslan 25 09 2019 20:48
osmanlinin yikilisini tarikatlar hizlandirmistir. simdi de cumhuriyetin yikilisini hizlandirmaya çalismaktadirlar. hem de sayilari gittikçe arttigi için gorevi fetö birakiyor, bir baskasi devam ettiriyor. siyaset sahnesi ataturk çizgisinden uzaklastigi oranda tarikatlarin da isleri kolaylasmaktadir. turkiye cumhuriyetinin yikilmasini hizlandirmak isteyen yabanci ulkeler de bunlari kullanmaktan zevk duymaktalar. ulkemizdeki oy sahipleri veya siyasetten nemalananlar da bilerek veya bilmeyerek iç siyasete yardimci olmaktalar...

2. Yorum: muammer ergan 25 09 2019 19:08
yüreğine ve kalemine sağlık dostum. tarikatlar din yolunu kapatan barikatlardır.

1. Yorum: gökbörü 25 09 2019 15:59
gladyonun yeşil kuşak projesı olan fetö temızlenemeden , çok hızlı şekılde diğer tarıkatlar devletı burokrasıyı ele geçırmektedır.tamda ingilizlerın istediği gibi , ingiliz -amerıkan -alman vs gizli servıslerının kucağında olan tarıkatlar bu ıktıdar zamanında almış başını yürümüştür.laiklik ilkesı o kadar önem kazanmıştırkı dostlar , ama farkında olan varmı orası şüphelı , ha bu arada fetö krıpto şekılde ülkeyı yonetmektedır.fetö dıye bırşey yok :cıa- gladyo var bu anlaşılsın lutfen!!!!!!!!!!bugun fetö yarın metö-öbur gun başkası -bız üretmeden tukettıkçe her gelen yonetım bu yapıların kucağına oturmaya mahkumdur.money is the power -power is the money!!!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:374516 DtGaNi
* ANASAYFA *