E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Suriye ve uzlaşma

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
09 Kasım 2019

Adana Mutabakatı (II) başlığını taşıyan bir önceki yazımızı “… YPG unsurları mutabakat belgelerinde belirtilen bölgeden tamamen ayrıldığına göre, sırada Türkiye’de bulunan 3 milyon 650 bin civarındaki Suriyeli sığınmacıların güvenli bölgeye dönüşünün sağlanması var.” diyerek sonlandırmıştık.

Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ayrı ayrı yaptığı her iki mutabakatta yer alan şartların süresi içinde taraflarca yerine getirilmemesi nedeniyle, Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların 32 Km. derinlikte oluşturulacak Güvenli Bölge’ye yerleştirilmeleri zaman alacağa benziyor. Şöyle ki;

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Barış Pınarı Harekât bölgesinde saldırıların sürdüğünü açıkladı. MSB’nin resmi sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaşılan bilgiye göre, PKK/YPG’li teröristler son 24 saatte havan, roket ve keskin nişancı atışıyla toplam 8 taciz/saldırı gerçekleştirmiş. Anlaşılan şu ki; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Barış Koridoru tesisine yönelik mevcut mutabakatlara tam olarak uyulurken, PKK/YPG’li teröristlerin Barış Pınarı Harekât bölgesine yönelik tacizleri sürüyor.

Hem Amerika Birleşik Devletleri (ABD), hem de Rusya yetkililerince verilen sürelerin bitimine az bir süre kaldığında tek taraflı yaptıkları YPG’li teröristlerin bölgeden tamamen çekildiğine dair açıklamaları doğru değilmiş meğer.

Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye’de konuşlandığı üslerin yarısından fazlasını boşaltan ABD ordusu, bazı üslerine yeniden dönerken, askeri varlığını petrol sahalarının olduğu bölgelerde güçlendiriyor.

Bölgede terör örgütü PKK/YPG’yi kara gücü olarak kullanan, aynı zaman da silah yardımının yanı sıra havadan da destek sağlayan ABD, PKK/YPG’nin işgal ettiği ve varlığını sürdürdüğü bölgelerde yeni üs ve askeri noktalar kurarak sahada var olmaya devam edecek.

Çevremizde müttefik ve dost ülkeler olsa da Türkiye aslında bölgede yalnız bir devlettir. Bunun en son örneğini Barış Pınarı Harekâtı’na yönelik tepkilerde açık bir şekilde gördük.

Ortadoğu’da Suriye’nin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne önem veren, vatandaşını da kardeş gören bir ülke var: O da yalnız Türkiye’dir. Bölgede yaşayan Kürtler de, Araplar da Türkiye’nin dostudur, kardeşidir. PKK/YPG Suriyeli Kürtleri temsil etmemektedir.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’nin asla parçalanmasını istemeyiz.” diyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed bunu hala anlamamaktadır.

Muhalefet partilerin liderleri epeydir Suriye ile ilişkilerde yeni bir başlangıç yapılmasını istemektedirler. Peki, bu başlangıç Beşar Esed tarafından neden yapılmıyor? Bir başlangıç yapıldı da hamisi konumundaki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin mi mani oldu.

Suriye Devlet Başkanı Esed’in Türkiye ile yapacağı olumlu girişimi, elbet başka olumlu adımlar da izleyebilir ve zamanla süreç normalleşmeye dönüşebilir. Onu başlatmak için hemen harekete geçilmesine de herhangi bir engel yok zannımca.

Dünya’nın iki süper gücü çatışan ve örtüşen çıkarları nedeniyle eninde sonunda uzlaşmaya gidebiliyorlarsa, Suriye de Türkiye ile geç de olsa pekâla bir uzlaşmaya yoluna gidebilir.

Tarih:11 11 2019 11:06(12748) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Doğuca Yaylasına Kar Yağdı


2020 - 1441 Ramazan İmsakiyesi


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


Engelliler Haftası sessiz geçti


BP Ersa Akaryakıt İstasyonundan Kampanya


Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler…


Temiz bir dünyaya ihtiyaç var


Maske Düştü


Boyabat Gazetesi, Bütün Annelerin Gününü Kutlar


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


17 Şubat Dünya Kediler Günü


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mayıs ayı ziyaretci sayısı:1396701 DtGaNi

* ANASAYFA *