E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Komşu Suriye

Konutları yakın olan kimselerin birbirlerine göre aldıkları ad komşu, birbirlerine bitişik veya pek yakın ülkelere de komşu ülke denir. Bunu bilmeyen yoktur ama ben yine de tarif ettim.

Komşuluk üzerine de söylenmiş o kadar çok söz ve deyim var ki. Bunları sıralamadan komşuluk ile ilgili bazı konulara değineceğim. İhtiyaç duyulduğunda komşu komşunun imdadına yetişir.

Türk milleti, her zaman elindekini paylaşmayı bilmiş, yardımsever, mütevazi bir millet olmuştur. Hiçbir zaman zor durumlara düşenin elinden tutmamazlık yapmamıştır. Elinden geldiğince yardımda bulunmuştur.

Komşu ile ilgili şu atasözlerini de yazmadan geçmeyeceğim. Ev alma komşu al. Gülme komşuna, gelir başına.

Esas yazmak istediğim komşumuz Suriye ile ilgili yaşadıklarım hakkında olacak. Bildiğim, duyduğum ve okuduklarımdan çıkardığım düşüncelerimi yazacağım.

Türkiye 2011 yılında ‘Açık Kapı Politikası’ çerçevesinde kapısına gelen hiçbir Suriyeliyi geri çevirmedi. Arkası da geldi, iç savaştan, İŞİD zulmünden kaçan milyonlarca Suriyeli ülkemize sığındı. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, eğitim, sağlık gibi sosyal haklardan yararlanmaları için 2013 yılında kimlik verilmeye de başlandı.

O günlerde Hatay’a giden CHP milletvekilleri Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadır kente girmelerine izin verilmedi. Suriye ordusundan kaçan subayların barındığı Hatay da ki çadır kampa neden alınmadı diye sormak hakkımız. Geçmiş den kısa bir özet yaptıktan sonra günümüze gelirsek.

Şubat ayı başlarıydı. Babam rahatsızlandı. Acile, oradan da genel cerrahi (*) bölümüne yatırdık. Beş gün yattı. Yattığı oda iki kişilik olduğu için son iki günde yanında yatan hasta Suriyeliydi. Fıtık ameliyatı oldu.

Ameliyat olduğu gün akşam saatlerine kadar yanına gelen olmadı. Bazı ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı oldum. Akşam iki genç geldi. Biri oğlu, biri de kardeşinin oğluymuş. Hasta ve oğlu Türkiye’ye geleli altı yıl, kardeşinin oğlu geleli üç yıl olmuş. Ertesi gün sabah da hastanın eşi geldi.

Anlatmak istediğim hangi Suriyeli ne zaman gelmiş olduğu değil. Daha önceki yazılarımın birinde de buna benzer bir olayı anlatmıştım.

Gençlerin elinde de eşinin elinde de son model telefonlar sürekli fingirdeşiyorlar. Neşeleri yerinde. Gençler tam vatanlarını koruyacak yaştalar. Niye onların koruması gereken ülkelerini bizim askerimiz koruyor? Üstelik bu gençlerin masraflarını biz karşılıyoruz.

Eğer doğruysa halkımız arasında bunların maaş ve yardım aldıkları kanısı var. Bu ekonomik koşullarda kendi vatandaşımızdan önce maaş verip yardım etmek zorunda mıyız? Bu durum, kendi sorunları ile uğraşan Türkiye için sorunların artmasında büyük etkendir. Üstelik Türkiye de yaşayan Suriyelilerin %50 ye yakını ülkelerine dönmek istemiyorlarmış. Niye?

Suriye de 9-10 yıldır savaş var. Ne Rus ne de ABD askeri ölüyor. Bizim ise 500 den fazla şehidimiz var. Üstelik beş milyon Suriyeliyi de ülkenizde besliyoruz. Başta da belirttiğim gibi zor durumda olan komşuya yardımcı olacağız ama bu işte de bir yanlışlık yok mu?

Son günlerde sınırımıza doğru yaklaşan Suriyeliler olduğunu haber kanallarından izliyoruz. Suriye ye niye girdik, çıkma planımız var mı? Kim biliyor?

Komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız diyoruz. Suriye de komşumuz. Suriye Devlet başkanı Beşar Esad halkı tarafından seçilmiş biri. Biz kimin yanında yer alıyoruz? Bence arabulucu olmalıyız.

Bizim bilmediğimiz çok şeyin olduğunun farkındayım. Bilmediğimiz bu konuların bize fayda yerine zarar getireceği düşüncesindeyim. Ev alma komşu al atasözünde de anlatıldığı gibi ev alacak kimse için komşular evden daha önemlidir. Ülkeler için de komşu ülkeler önemlidir. Hangi komşu ülke ile aramız iyi?

Konuyu daha fazla uzatmadan geçmişte kim ne söylemiş onlara bir bakalım.

Condoleezza Rice, Amerika Birleşik Devletleri'nin eski Dışişleri bakanı. “BOP ile Türkiye dahil 22 ülkenin sınırları ve rejimleri değişecek.” AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ben BOP’un eş başkanıyım.” Üçüncü tur oylamada Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül, “BOP içinde ABD ile birlikte hareket ediyoruz.”demişler.

Suriye başta olmak üzere çevremizde yaşananların BOP ile ilgisi olabilir mi, nedersiniz?

Daha güzel konularda ve yeni yazılarımla tekrar buluşmak dileğim ile… (*GOP Devlet Hast)

Mustafa Gürleyen (20.02.2020)

Tarih:20 02 2020 16:58(18800) Facebook'ta Paylaş

7. Yorum: 11 köy 21 02 2020 22:20
ya suriyeli burda gezerken biz niye gidecekmişiz sen ne içtin milat bey savaş bu çocuk oyunu değil çok zorunlu bir durum yok ne şamın şekeri ne arapın kara yüzü.esad gelip bizim ülkemizde gözlem. noktası kursa hoş olmaz biz şuan orda işgalci gibiyiz derhal esadla anlaşıp suriyelileri göndermek en akıllı politika.

6. Yorum: milat 21 02 2020 16:46
foçalı buna devlet karar verir devletim çağırır gel der ben koşa koşa giderim, benimde oğlum var o da şuan devletim oraya gönderse şehit olursa allah yolunda bundan gurur duyarım. rabbim inşallah sunu nasip eder. sizin gibi düşünenler devletimiz savaş ilan etse gel dese gitmez gitmeyi bırak gidenlerede mani olur devletinize sahip çıkmazsınız. son sözüm şudur ki biz şehadetten korkmuyor bilakiz arzu edeyoruz elhamdülillah

5. Yorum: foçalı 21 02 2020 14:31
sayın ikinci yorumcu milat bey idlip orda gittinde seni tutan mı oldu klavyenin başından sallaması kolay bırakın artık mikrofon ve klavye delikanlılılığı bir ay için de onbeş şehit verildi

4. Yorum: muammer ergan 21 02 2020 10:00
yüreğine sağlık dostum. doğru söze ne denir ki.....

3. Yorum: ayşe gürleyen 21 02 2020 09:41
onlar müslüman biz türk müslüman onlara ülkemizde her şey serbest.turk halkı açlı suzuzmu önemli değil.bana kalsa zaten 20 ve 40 yaş erkekleeun ülkemize girmesi kesinlikle yasaklanmalı madem ülkelerinde savaş var gelmesinler

2. Yorum: milat 21 02 2020 08:54
anlamazlara bir kere daha anlatayım. rte bop eş başkanıyım sözü doğru. rte bop a neden girdi çün ki düşmanını tanımak ne yapmak istediğini öğrenmenin bir yolu sızmaktır. sonra rte dedi ki bop artık bizim için bitmiştir.eş başkanı lafını diline dolayanlar bunu hiç demezler. sonra rte bir çok arap ülkesini başta suriye olmak üzere uyardı bakın böyle bir proje var gelin halkınızı ezdirmeyin diktatörce yönetimleri bırakın ama lakin 50 kere ayağına gittiği esed dinlemedi ve halkına acımasızca saldırdı.sanki rte esede zulüm yap dedi.komşuluktan bahseden sayın yazar zülme sessiz kalan dilsiz şeytandır. bir kere çıkıp katil esada tek kelime yazmıyorsunuz kendi öz devletinizin lideri,mazlumların ümidi rte ye ver veriştir.lakin senin gibiler ne derse desin kanımızla canımızla rte ile birlikteyiz.gerekirse kanımızın son damlasına kadar bu vatan için mazlumlar için savaşırız,size savaşın diyen yok yeterki gölge etmeyin

1. Yorum: 11 köy 20 02 2020 21:29
suriyeden şehit haberleri gelmeye malisef devam ediyor akp olduğu sürece bu durum değişmeyecek suriyeli vatan hainleri burda keyif yapsın.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:374561 DtGaNi
* ANASAYFA *