E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sorunlar Mülteciler ve Korona

Bir nebze de olsa bir anlamı, faydası olmayan bir yazı pilavsız kuru fasulyeye, çaysız simitte benzer. Ülkemizde ve sınırlarımızda yaşanan mülteci sorunlarını göz önüne alınca yazım, pilavsız kuru fasulyeye mi, çaysız simitte mi benzer bilemiyorum.

Avrupa ülkelerine ulaşmak için her türlü zorluğu göze alan mülteciler yollarda ve batı sınırlarımızda. Bugün Avrupa ülkelerine gitmek için yollarda olan mülteciler dün ülkemize sığınmışlardı. Ülkemize daha iyi koşullarda yaşarız diye gelmişlerdi.

Hangi ülkeden gelen mültecilerdi bunlar? Suriye dahil birçoğu, daha doğrusu hepsi Müslüman ülkelerden gelenler. Müslüman ülke olduğumuz için bize sığınmışlardı. Öyle deniyordu.

Dün bize güvenerek ülkenize gelenler bugün bizden kaçarak Müslüman olmaya nülkelere sığınmaya çalışıyorlar. Amaç daha iyi koşullarda yaşamak. Bu durumu mantıklı ve anlaşılır bir biçimde açıklayacak babayiğitler aranıyor. Bu Müslümanlar Müslüman olmayan ülkelere niye gidiyorlar?

Mültecilerin ölümü bile göze alarak ülkemizden kaçış sebebini başta siyasetçilerimiz olmak üzere herkesin düşünmesi lazım.

Mültecilerin Avrupa ülkelerine gitme çabaları, karşı taraf ülkelerinde kabul etmeme kiçin tutum ve davranışları ne kadar yasal bilmiyorum. Sınır güvenliği gerekçesi ile göç etmek isteyenlere yapılanlara insani açıdan bakıldığı zaman kim haklı kim haksız söylemek zor.

Yunanistan güvenlik güçlerinin sınır boyunca yaptıkları insanlık dışı davranışları basından izliyoruz. Hatta bizim siyasiler Yunan sınırında insanlar üzerine sıkılan böcek ilacı ve gazın sıkılmasının yanlış olduğunu söylüyorlar. Çok doğru. Fakat aynı siyasiler kendi vatandaşı olan bayanlara Taksim de gaz sıkılmasına izin veriyorlar. Anlaşılır gibi değil.

Avrupa ülkelerine gitmek için batı sınırlarımıza dayanan bu göçmenler yalnız Suriyeliler değil. Başka ülke vatandaşları da var. Fakat çoğunluğunun Suriyeli olduğu açık. Suriye de ki bu sorunu çözmek için ilgili ülkeler barışçıl yönden çözmek için uğraş verseler daha iyi olur. Bizim bu konuda yaşayacağımız bir sorun varsa Suriye içinde değil sınırımızda tedbir almalıyız.

Can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesi ile ülkemize sığınan Suriyeliler bugün ne pahasına olursa olsun yurt dışına gitmeye çalışıyorlar. Yalnız Yunan sınırından geçmeye çalışıyorlar. Bulgaristan sınırından geçmeye çalışan niye yok? Bu sınırdan gidenler elini kolunu sallayarak gidiyorlar da bizim mi haberimiz yok.

Suriyeliler, Yunanistan’a girmek için harcadıkları çabayı memleketlerini kurtarmak için harcasalardı bu durumda olmazlardı. Bizde bunca şehidi vermezdik. Yoksa mültecilerin Avrupa ülkelerine gitme çabaları da dahil BOP’un bir parçası mı? BOP nedir diye internete girer bakarsanız çok şey öğrenirsiniz.

Açıklanan her şeyi alkışlayanlardan değilim. Bugüne kadar olmadım da. Şu bir gerçek, ortak akla ihtiyacımızın olduğu şu günlerde her şeyi alkışlayanlar azalıyor. Arzum ve temennim gelecek günlerimiz aydınlık olması.

Bahar Kalkanı Harekâtından önce de olduğu gibi bugünde Rusya ile bir antlaşma yaptık. İnşallah yapılan bu antlaşma mürekkebi kuruyana kadar olmaz. Kalıcı olur. Daha önce de saatlerle sınırlı müsaade vermiştik. Lehimize ne oldu? Bilen var mı?

Türk heyetinin Putin’in kapısında bekletilmesi, kabul ettiği için teşekkür edilmesi bir Türk vatandaşı olarak beni üzdü. Türküm, doğruyum diyemeyenleri üzmemiş olabilir.

Sınırlarımızda mülteci sorunları yaşanırken bir de korona virüsü sorunumuz var. Gerçi bu sorun yalnız bizde değil. Dünyanın birçok ülkesinde var. Hatta bizden kat kat fazla. Ben bu beladan ne yaparsak kurtuluruz konusuna değinmeyeceğim. Çünkü bilgim dahilinde değil. Birçok maddenin fahiş fiyata satıldığına da değinmeyeceğim. Fahiş fiyat konusuyla ilgili bir anımı da anlatmadan geçemeyeceğim.

Kıbrıs Barış Harekâtından sonra ülkemize uygulanan bir ambargo vardı. Bunu fırsat bilen bazı esnaflar gaz, şeker ve margarin bazı maddeleri yok satmaya başladılar. Kuyruklar oluştu. Dört yıl sonra margarin fabrikasında çalışan bir arkadaş ile sohbet ederken sordum. O dönemde üretimde bir aksaklık oldu mu diye. Hiçbir aksaklık olmadığını, aynı şekilde üretim yapıldığını ve tırlara yüklenip sevkiyatın yapıldığını söylemişti. Fakat benim korkum başka.

İşlerine geldikleri zaman milli değerlerimize sarılanlar bazen oluyor ki milli değerlerimizi unutturmaya çalışıyorlar. Bu ülkeyi kuranları ağızlarına bile almak istemiyorlar. Bu yıl Cumhuriyete giden yolda TBMM’nin açılışının 100. Yılı. Daha bir görkemli kutlamaların olması gerekir. Korona virüsü bahane edilerek iptal edilmesin. Tabi ki sorun varsa gereken tedbir alınmalı.

Yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla ülkemiz sınırlarında yaşanan sorunlarında korona virüsünün de şakaya gelir yanı yok. Bunu herkesin anlayacağı şekilde anlatılması şart. Ben yaptım oldu değil, BİZ yaptık oldu demek zorundayız.

Mustafa Gürleyen (13.03.2020)

Tarih:14 03 2020 13:26(19128) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:376476 DtGaNi
* ANASAYFA *