E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Eker: "Yerelde Önlem Arttırılmalı, Takdire Bırakılmamalı..."

CHP Durağan İlçe Başkanı Mustafa Eker, tüm dünyada Pandemi olarak görülen salgın Koronavirüs (COVİD-19) ile ilgili olarak yaptığı açıklamada yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Eker: “Devlet olarak yürütülen mücadelede başarılı sonuçların alınması ya da hastalığın hızla yayılmasında önemli bir görevde yerel yönetimlere düşmektedir. Özellikte toplu yaşam alanlarının denetlenmesi, yasaklanması ya da kontrol altına alınması sürecinde etkin görev almak zorundadırlar. Sadece dezenfektan yaparak sorumluluğu devletin üstüne güvenlik güçlerine, sağlık çalışanlarına atarak bu sorumluluktan kaçılamaz. Köyden vatandaşların ve şehir dışından gelen pazar esnafının bulunduğu Pazar geçici bir süre kapatılmalı ya da giriş çıkışlar kontrol edilebilmelidir. Aksi takdirde hızla yayılan ve belirli bir süreci takip eden bu salgında beklenmedik sonuçlarla karşılaşabiliriz. Yerel yönetimler olarak halk sağlığı açısından şehre giriş çıkışlarda ilçe dışından gelenler de kontrol edilebilir bir nokta da olmalıdır. Özellikle ilçemize bu süreçte ilçe dışından gelen çok sayıda insanımız vardır. Otogarda alınacak önlemlerle ateş ölçümleri ile ilçede yaşayan halk korunabilir. Bunlar yapılmadığı takdirde tesadüfen yaşadığımız gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Cuma namazının yasaklandığı toplu ibadetin yasaklandığı bir ortamda yerel yönetimler radikal kararlar almaktan da çekinmemelidir. Çünkü ilçemiz yaşlı nüfusun yaşadığı emekli kentidir. Bu durum dikkate alınarak gerekli önlemler alınmalıdır.” dedi.

ÇINARLARI YAŞATMAK İÇİN FİDANLAR GÖREVE..

Eker 65 yaş uygulamasının toplumun bir kesimi tarafından yanlış değerlendirildiğini belirterek; “Özellikle 65 yaş üstünü korumak için alınan tedbirler bir kesim tarafından bu grubun hastalıklı olduğu düşüncesi ile değerlendirilmekte gerek sosyal medya da gerekse yaşamımızın içerisinde art niyetli bir grup tarafından örf ve adetlerimize yakışmayan tavır ve davranışlar sergilenmektedir. Bu grubun hastalığa yakalandığı zaman tedaviye cevap vermekte zorlanması bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeni ile salgın önlenene kadar koruma altına almak için bu yasak uygulanmıştır. Bu salgın genç, yaşlı ayırt etmeksizin her kesimi etkilerken toplumsal dayanışmayı da ön plana çıkartacağımız devlet, millet işbirliği ile üstesinden gelebileceğimiz bir süreci toplumumuza yaşatmaktadır. Durağan’da köyler dahil 65 yaş üstü 2170 vatandaşımız yaşamaktadır. Bunlardan 755 insanımız tek başına yaşarken, 1372 insanımızda eşleri ile birlikte yaşamlarını sürdürmektedirler. Geri kalan az sayıdaki insanımızda büyük aile olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. İlçe merkezinde tek başına ikamet eden 65 yaş grubumuzda yaklaşık 203 vatandaşımız bulunurken toplamda 352 kişi ikamet etmektedir. Bu vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda devlet seferber olmuştur. Kendi sağlıkları açısından sevdiklerini üzmemek adına getirilen kurallara uyarak polisi, jandarmayı ile ilçe merkezinde belediyeleri, aramak sureti ile ihtiyaçlarının alınmasını sağlayabilirler. Yetkililerin uyarılarına kulak verelim virüs salgınının takdirle değil tedbirle önleneceğini unutmayalım. Çınarlarımızı yaşatmak için tüm fidanlar görevden kaçmamalıdır.” dedi.

Tarih:26 03 2020 14:14(1186) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

74 Gün Sonra Cuma Namazı Kılındı Yaralanan Yavru Köpeğe Sahip Çıktılar Ayağı Tele Takılan Güvercini İtfaiye Kur Sinop'ta 4 metre boyundaki dev yılan kor Sıyrıklarla Kurtuldular Halil Küçük vefat etti Boyabat Kaymakamlığından Cuma Namazı ile Sinop İl Emniyet Müdürlüğünde Yangın Sonunda Doğruyu Buldun Şefik Başkan Boyabat Gençlik Merkezi Müdürlüğü 19 May Emniyet Güçlerinin Trafik Denetimi Devam Haydi İnsanlık İş Başına! İki Aile Arasında Kavga Bir Pazartesi Günü Boyabat Dörtyol'dan G Dörtyol'da ki Bilboard Ne Zaman Tamir Ed Güvenlik Güçlerine Bayram Ziyaretleri Alime Karagülle hanımefendi vefat etti Hüseyin Bozdemir vefat etti Dörtyol'da Yola Sığmadılar İrfan Erbaş Ramazan Bayramı Mesajı Yayım Sinop’ta trafik kazası 1 ölü Sinop'ta ineğe çarpan otomobil alev topu Recep Doğan vefat etti Aziz Meşe vefat etti Mehmet Celep vefat etti Eleştiriye Açığız Ama Hakarete Verecek C Sinop Valiliğinden Boyabat ve Durağan iç Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Boyabat Umu Boyabat Ticaret ve Sanayi Odasından Çok Boyabat’ta Refüje Çarpan Otomobil Ters D Boyabat, sağlıkta B sınıfına yükseldi Şerife Muslu hanımefendi vefat etti Erbaş Şekerleme, online sipariş internet Helal Olsun Sana Arife Aktaş hanımefendi vefat etti Özel İdarede Şantiyeler Çalışıyor Nihayet Bre Başkan İşte Hizmet Bu Ali Cengiz Balı vefat etti Minik Kediye Büyük İyilik TBB Basına ve Kamuoyuna Barış Karadeniz Atatürk'ü Anma Gençlik v Erbaş Şekerleme, Yeni Yüzüyle Hizmete De Abdullah Kılıçaslan vefat etti 81 İl Valiliğine Yaz Mevsimi Trafik Tedb “BiTıklaAvrupa” eğitim progr 686 yıl öncesinin Sinop'unu merak ettini Durağan’da 13 Yaşındaki Kızını 2 Yıl Ara Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası, 266 ade Boyabat Sarıağaççayı Köyü Karantinaya Al Tümü

Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Doğuca Yaylasına Kar Yağdı


2020 - 1441 Ramazan İmsakiyesi


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


BP Ersa Akaryakıt İstasyonundan Kampanya


Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler…


Temiz bir dünyaya ihtiyaç var


Maske Düştü


Boyabat Gazetesi, Bütün Annelerin Gününü Kutlar


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


17 Şubat Dünya Kediler Günü


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mayıs ayı ziyaretci sayısı:1614025 DtGaNi

* ANASAYFA *