E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Maske Düştü

Bir futbol takımının taraftarı, oyuncusu, ya da yöneticisi olabilirsiniz. Takımınızın bir puana ihtiyacı vardır. Maç bitmek üzere. Takım da uzatmaları oynuyor. Son saniyeler. Ya tutarsa düşüncesiyle uzaktan atılan bir şut gol oluyor. Hepiniz sevinçten dört köşe olursunuz.

İşte bende son saniyelerde gol atmış gibi sevindim. İki ay sonra dört saat evden dışarı çıkma izini verdiler ama maske vermediler. Sürekli karar değiştirdikleri için on paralık maskeyi alamadık. Bu şeyin kodu telefonuma gelmedi.

Telefonuma kod gelmeden eczaneye gittim. Eczaneye bizim için kod gelmiş olabilir mi bize mesaj gelmedi diye sordum. Eşim ve kendim için gelmiş. 5 er adet maske alabildim. Oğlum için kodu modu gelmemiş.

Yılan hikayesine dönen maskeyi ilk günlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Bakanlığımızın maskelere yönelik bir çalışması var. Halkın ulaşabileceği yerlerde satışını gerçekleştireceğiz” dedi ama olmadı. Çark ettiler. Maske satışı yasak dediler.

Nisan ayı başında toplu alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirilmesiyle İBB maske dağıtmaya başladı. 100 bin maskeyi de halka ücretsiz dağıttı.

Devlet içinde devlet olmaz diyen iktidar, başta İstanbul belediyesi olmak üzere muhalif belediyelere topal ördek muamelesi yaparak kendi dağıtmak istedi ama olmadı. Bir ayda maske düştü.

Ptt ile dağıtacağız dediler olmadı. E-Devlet üzerinden başvuracaksınız kod gelecek dediler olmadı. Eczanelere şifre gelecek dediler yine olmadı. Benim bile kafam karıştı.

En başta dediklerini yapmaya, yani satmaya karar verdiler. Satışa karar verdikleri son anda 5 maske alabilenlerdenim. Maskemi takarak verdikleri sokağa çıkma iznimi kullanabildim. Beş yüz metre mesafede ki babamı ceza yer miyim korkusu olmadan ziyaret ettim. Aksi taktirde ceza ödemek zorunda kalabilirdim. Her ekip en az 100 kişiye ceza kesecek emri verildiği söylentisini de duymuştum.

Niye maske satışı yasak dediler anlatmaya gerek yok. Haberlere azıcık kulak vermişseniz işin siyasi olduğunu bilirsiniz. Rakip belediyeler ücretsiz maske dağıtırken iktidarın maske satması olmazdı ama fazla dayanamadılar. Satmaya karar verdiler. Birçok vatandaş için yüklü bir masraf olacak ama hiç maskesiz kalmaktan iyi diye düşünüyorum.

Devlet içinde devlet olmaz diyen iktidar ilk günden itibaren yardım toplamaya başladı. Hala telefonuma mesaj geliyor. KORONA yaz şu telefona mesaj at 10 TL katkı sağla diye. Benim devletim benden 10 TL isteyecek kadar sıfırı tüketti mi?

Hani 60 ülkeye maske ve sağlık malzemesi yardımı yapıyorduk. Dünya lideriydik. Kendi halkından yardım toplayıp, başka ülkelere yardım mı yaptık. Yoksa o ülkelere sattık mı? Kendi vatandaşı maske bulamazken sattıksa da yanlış, yardım ettikse de yanlış.

Ne satması diyenler çıkabilir. Basından “201 binden fazla insanın Covid-19 olduğu İngiltere’de gündem Türkiye’den satın alınan koruyucu kıyafetler ve sağlık çalışanlarının kullanacağı ekipmanlar…” diye bir yazı okursanız ne anlarsınız? Yardım da önce kendi çevrene yapılır. Ben öyle biliyorum.

Az çok tahsili olanlar, diplomalı olanlar bilir. Haritanın karşısına geçtiğiniz zaman baş tarafınız kuzeyi, ayaklar güneyi, sağ kolunuz doğuyu, sol kolunuz batıyı gösterir. Ailemizi, akrabalarımızı, yakınlarımızı bir harita olarak düşünürsek, baş tarafımız anne ve babalarımız, ayaklarımız çocuklarımız, sağ tarafımız hala, teyze ve çocukları, sol tarafımız ise amca, dayı ve çocukları olarak düşünelim. Sağ ve sol tarafımızda akrabalardan sonra da diğer yakınlar ve komşular gelir.

Baş ve ayak tarafındakilere bakmak zorunda, ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğumuz için yardımda bulunamayız. Fitre ve zekatımızı en yakından başlayarak sağ ve sol tarafımızda bulunan akraba veya komşularımıza verebiliriz. Fitre, zekât veya başka bir yardım yaparken de merkezden dışa doğru giderek kendimize en yakın olanı seçeriz.

Bu iktidar ise maske ve sağlık malzeme yardımı konusunda bırakın kendi halkını baş veya ayaklar olarak düşünmeyi sağ ve solundakiler olarak bile görmemiş. Pardon bir kısım halkını görmemiş olabilir.

Dünyada birçok ülkeye yardım yaptığı söyleniyor. Hatta ABD ye bile yardım göndermiş. ABD de teröristlere göndermiş. Bizim maskeler teröristlere mi gitti acaba diye düşünüyor insan. Sosyal medyada Akp Genel Başkanı R.T Erdoğan için söylenen şöyle bir cümle okusanız. “Adama bop eş başkanı dediler BOP’u çökertti” Ne düşünürsünüz? Gerçekten çöktü mü?

Sosyal medya hesabımda ben de şöyle bir yazı paylaştım. Palavra nedir? Halkın sağlığını korumak için beş paralık maskeyi dağıtamayanların yerli otomobil yapıyoruz diye yüksek sesle konuşmasıdır.

Hazreti İsa’nın doğum gününü kendine ad olarak seçenler gibi çok arkadaşım ve okurum var ama yukarıdaki yazımı hiç görmediler. Onlarda verilen vaatlerden ümidi kestiler demek ki. Maskenin düştüğünü geç de olsalar gördüler.

Gerçekleri gören gözlerin, söylenen gerçekleri duyan kulakların çoğalması ve sağlıklı günlerde karşılıklı sohbet etmek dileği ile…

Mustafa Gürleyen (12.05.2020)

Tarih:12 05 2020 14:37(22595) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: milat 14 05 2020 10:54
4 yorumcu sayın yazar zaten başlıkta maske düştü derken kendi maskelerinin düştüğünü bahsediyor. geçende yardım kolilerinde türk bayrağı yok demişti bende bunun kocaman bir yalan olduğunu her kolide türk bayrağı var olduğu gerçeği ile maskesini düşürmeme rağmen bir özür dileyemedi. tüm dünya ve dünya sağlık örgütleri türkiyemizden bu salgındaki başarıları, hastahane acil servisleri sayısı kalitesi,hastaların bakımları tedavileri ile ilgili övgüyle bahsederken, avrupada huzur evleri cesetlerle dolmuş,paran yoksa veya yaşlıysan tedavi edilmezken güzel ülkemde zengin fakir ayır etmeden devletimiz ücretsiz en sağlıklı şekilde tedavileri yapılırken,dünyanın neresinde bir vatandaşımız salgına yakalansa özel uçak gönderirken bu gibi beyefendiler hala ülkesinden gurur duyamaz hazımsızlık çekiyorsa denecek bişey yok

4. Yorum: misafir 13 05 2020 11:07
sayın yazar covid 19 süreci en azında ekonomik olmasada sağlık anlamında çok iyi yönetildi sizin gibi yandaşlar ise buna tahammül edemiyorsunuz sizin beklentiniz 10 binlerce insanın ölmesi hastanelerin sistemin çökmesiydi ama bu olmadı olmayacakta sizlere prim vermeyeceğiz.

3. Yorum: evet 12 05 2020 22:27
boyabatlı aynı hoşgörü ve itidal sizin içinde geçerli herşeyi karşıdan beklemek yanlış doğru ne bardağın dolu tarafı ne yazın bizde bilelim hukuksuzluğu tecavüzü adam kayırmayı yazın açlığı yazın demiyorum buna yüreğiniz yetmez duble yollar hava alanlarını avm leri yazmayın biz bunlara doyduk geriye kalan bardaktaki dolu tarafı yazın okuyalım öyle çok bilmiş laflarla bu iş yürümez bilgi birikim ve yürek ister bu işler fırında ekmek çekip bunu maskesiz dağıtmaya benzemez...

2. Yorum: 11 köy 12 05 2020 15:49
milyar dolarlık pistlerin üstüne yapılan hastane yazık değilmi çok savurdular paraları bunun seçimde onlara bir dönüşü olacak tıpkı belediye seçimlerinde olduğu gibi.

1. Yorum: boyabatlı 12 05 2020 15:48
sayın yazar devamlı yazıyorsunuz bir kerede takdir edin ne olur
o kadar önemli olan hastaneleri ve sağlık bakanının çalışmasını hiç mi görmüyorsu takmışsın bir maskeye dünyada ki ülkeler durumu belli birde şükredin almış bir taayyip düşmanlığı devam ediyor tenkitleriniz olur ama brdağın dolu tarafınıda görmek lazım düşüncelerniz olabilir ama burada topluma faydalı bir şeyler yazacksanız itidallı ve opjektif olman lazım
saygılarımla ramazanı şereifiniz mubarek olsun


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:373467 DtGaNi
* ANASAYFA *