E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Mustafa Kemal Anadolu da…

Hâkim karşısına çıkmadan hapis olan binlerce kişiden biriyim. Hapis olduğum sürece okumuş olduklarımdan alıntılar yaparak ve alıntılara yorumlarımı ekleyerek bir yazı hazırladım. Sizler okurken hoşça vakit geçirseniz ve bir şeylerde verebilirsem mutlu olurum.

Tarihimiz hakkında her Türk vatandaşı bilgi sahibi olması gerekir. Özellikle Cumhuriyet tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için gençlerimizin Nutuk’u okuması lazım. Hatta Nutuk her evde bulunmalı.

Nutuk “1919 Mayısın Ondokuzuncu Günü Samsun’a çıktım” cümlesiyle başlar. Fakat Samsun’a çıkmadan önce İstanbul da geçirdiği altı aylık bir hazırlık dönemi vardır.

Mustafa Kemal’in 16 Mayıs 1919 Cuma günü Samsun’a gitmek üzere yola çıktığında “ya istiklal ya ölüm” parolasıyla yola çıktığını anlayabilmemiz için başta Nutuk olmak üzere tarihimiz ile ilgili kitapları okumak şart.

Her tarihçiyim diyenin yazdıklarını da hemen kabullenmemeliyiz. Bazı tarihçiyim diyenlerin dediği gibi Mustafa Kemal Samsun’a Anadolu’yu düşmandan kurtarsın diye değil, başta İngilizler olmak üzere işgal güçlerine engel olan ayaklanmaları önlesin diye gönderilmiştir.

Anadolu’ya gitmeden önce 13 Kasım – 16 Mayıs tarihleri arasında İstanbul da geçirdiği altı aylık süre içinde neredeyse Kurtuluş Savaşının alt yapısını hazırlamış.

Mustafa Kemal’in doğum günüm dediği 19 Mayıs da Samsun’a çıkınca, Samsun da bir hafta kadar kalmış. Samsun’dan Havza ilçesine geçmiş. Burada da üç hafta kalmış. İlk kurtuluş meşalesini burada yakmış. İşgal güçlerinin yanında değil, kuşatma altındaki Anadolu halkının yanında yer aldığı için İstanbul’a geri çağrılmış. İstanbul’a geri çağrılmasını kabul etmediği için askerlikten istifa ederek yoluna sivil olarak devam etmiş.

19 Mayıs da başlayan ilk adım, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara menzilleri ile milyonlarca adıma ulaşmıştır. Samsun da atılan özgürlük ve bağımsızlık adımı ilk adım olmuş ama son adım olmamış.

Millî Mücadelenin ilk mitingi Havza’nın en eski camisinde kılınan cuma namazından sonra yöre halkından bir imamım coşkulu konuşmasıyla gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal, burada halkın kurtuluş mücadelesine bu kadar hazır olduğunu tahmin edemezdim demiştir.

22 Haziran 1919 tarihli Amasya Genelgesinin ilk maddesi “Vatanın bütünlüğü milletin istiklali tehlikededir.”

Vatanın bütünlüğünü ve milletin istiklalini kurtarmak için atılan adımları daha iyi anlayabilmek için şu şehirlerin kurtuluş tarihlerini ve kimlerden ne şartlarda kurtarıldığını okumanız lazım. Anadolu’nun işgal edilmeyen neresi kalmış görürsünüz.

Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Burdur, Kars, Iğdır, Ardahan, Artvin, Adapazarı, Kocaeli, Antalya Yalova, Kilis, Gaziantep, Mersin, Adana, Osmaniye, Zonguldak, Afyon, Kütahya, Uşak, Eskişehir, Bilecik, Balıkesir, Aydın, Manisa, İzmir, Bursa, Kırklareli, Tekirdağ, Mardin Edirne ve 06.10.1923 İstanbul Kurtuluşunu. Bu şehirlerin kurtuluş tarihleri 1919 –1923 arasıdır.

Mustafa Kemal’i Milleti örgütlemek için Anadolu’ya Padişah Vahdeddin gönderdi diyenlere sormak lazım. Lazım değil soruyorum. Vahdeddin İngilizlerle niye gitti? Şimdi niye mezarı Türkiye de değil de Şam da?

Eğer dediğiniz gibi olsaydı kurtuluştan sonra İngilizlerle mi gitmesi gerekirdi, yoksa Mustafa Kemal’in yanında mı olması gerekirdi?

Son günlerde aratarak çoğalan Mustafa Kemal ve ilkelerine yapılan hakaretler için hakaret yapanlara kızdığım kadar Atatürk ve ilkelerini savunuyorum diyenlere, kendime de kızıyorum. Çünkü Atatürk ve arkadaşları bu yurdu kurtarıp bize emanet etti ama düşmanın biti, iti, piçi kalmış olabilir, dikkatli olalım demiyoruz ve dikkatli olmuyoruz.

O zaman yurdumuzda kalan düşmanın biti, iti, piçi bukalemun gibi bugün nereden ne zaman çıkacağı belli olmuyor. Ne yaparsanız yapın çok sağlam atılan Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır ve yaşatacağız.

Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim 1927 de; Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. demiştir. Bizlerde vazifemizi biliyoruz.

Mustafa Gürleyen (20.06.2020)

Tarih:20 06 2020 15:47(21004) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: atsız 22 06 2020 15:19
milat işte sen busun bir meselciyi veya pehlivan tefrikacısını tarihçi,yalanları ve masalları da tarih sanıyorsun!allah şifa versin!!!

3. Yorum: milat 22 06 2020 10:06
atsız isimli yorumcu ben rumuz değiştirerek yorum falan yazmıyorum.en son yorumumda belirttim sizin yalan ve iftiralarla dolu absürük yazılarınıza artık yorum yapmıyacağım diye.o yüzden milat rumuzu dışında rumuz falan değiştirip yorum yazmadım yazmamda. nedemi artık yorum yazmayacağım:örneğin kaç defa dile getirdim sayın yazarda yazmış "mustafa kemal, burada halkın kurtuluş mücadelesine bu kadar hazır olduğunu tahmin edemezdim demiştir." kime demiş bu sözü! neden yazmıyor. çünki bu sözleri atatürk havzada telgırafla hain dedikleri vahdettine yazıyor.ben siz bana orda görevi verdiğinizde anadoluda her şeyin bu kadar hazır olduğunu tahmin edemezdim.yalan söyleyen tarih utansın yıllardır okullarda pusulasız gemi ile samsuna çıktı diye öğretenlere.sayın yazara cevabı hemşehrimiz tarihci ahmet şimşirgil internetden bakın vahdettin han hainmi vatanı sattımı videosunu izlesinler. sayın yazar gibilere gereken o muhteşem cevabı vermiş.

2. Yorum: atsız 21 06 2020 11:43
milat hesabı olmuş gurbet kuşu!!!haklısın kuş kardeş daha evvelsi gün bir sürü hdp li chp ye katıldı hemde törenlerle kutlamalarla....

1. Yorum: gurbet kuşu 20 06 2020 16:37
sayın yazar haklısın atatürkün kurduğu parti ile ittifak halinde olan hdp liler mustafa kemalın itleri diyorlar gıkları çıkmıyor atatürkün kurduğu parti ve ilkeleri nereden nereye geldi yazık sayın yazar bunları irlelemek lazım atatürkün adıyla kitap yazıp villada oturanlar daha neler nelerbu ülkede hakiki atatürkçüler var atatürkçü geçinenler ve atatürkçülükten geçinenler malesef durum bu sayaın yazar


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:375028 DtGaNi
* ANASAYFA *