E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Türkiye de Ne Var Ne Yok

Değerli dostlar bu yazıma bir soru sorarak başlamak istiyorum. Pazara, markete, ya da bir bakkala gittiğiniz zaman ne alırsınız, bir cümle ile cevap verin desem cevabınız ne olurdu? Aynı soruyu bana sorarsanız, evimde olmayan ve ihtiyacım olanları aldırdım olurdu.

Haklı olarak hiç kimse olan bir şeyi ikinci kez almaz. Öncelikle ihtiyacı olanı alır. Genelde bu her konu için geçerlidir bu durum. İnsan kendinde olmayan, fakat olmasını istediklerini elde etmek için çabalar ve ister.

Avrupa ülkelerinde dört yıl iyi bir eğitim alan, aldığı eğitimden memnun olan bir gencimiz “Aldığım eğitimden memnunum. Fakat gönül isterdi ki ülkemde de aynı imkanlarla okuyabilseydim.” diyorsa ülkemizde eğitim sistemi iyi değil. Yeterli eğitim yok demektir.

Başka bir genç, “Türkiye de yaşayan her bir yurttaşın insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi için çaba sarf etmek gerekir” diyor ve ekliyor. “Hayalim yurt dışında iyi bir sosyoloji eğitimi almak” Demek ki Türkiye de iyi bir sosyoloji eğitimi alabileceği okul ve eğitim sistemi yok.

Başka bir gencimiz fikri. “Bağımsızlık meşalesinin yakılmasının üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen maalesef hala tam bağımsız bir ülkede yaşadığımızı gönül rahatlığı ile söyleyemiyoruz."

Başka bir kızımız, “Eğitim ve yargı sisteminin güçlü olduğu, özgür, güvenli, gelişmiş bir ülke isterim” diyor. Daha çok şey diyor 1919 un yüzüncü yıl mesajında. “Aydınlığa, uyanışa, bağımsızlığa, çağdaşlığa atılan ilk dev adımın adıdır 19 Mayıs ATATÜRK ’dür.” Devam ediyor.

“Atatürk olmak hangi koşulda olursa olsun asla vazgeçmemektir. Cesarettir, direniştir, umuttur, ileriye bakmaktır. Geleceğe ışık tutmaktır. Atatürk geçmiş değil gelecektir. Atatürk’ün yolu bilim, teknoloji demektir. Laiklik demektir. Demokrasi demektir. “Yurtta barış dünya da barış” demektir. Birlikte özgürce yaşam demektir.”

Bir önceki yazımda da değinmiştim. Bu konuda başka bir gencimizde, “Atatürk’ü ve çizdiği bu yolu anlamak için genç fertlerin Nutuk’u okuması yeterli olacaktır” diyor.

Bir lise öğrencisinin isteği ise, “Ülkenin refah seviyesinin yüksek olduğu, suç oranının az olduğu, eğitime, sanata, bilime önem veren, düşüncelerin özgür olduğu bir ülkede yaşamak isterim.” Bu gencimizde kendisinin ve çevresindekilerin sahip olmadığı şeyleri istiyor, fazlasını değil.

Buraya kadar hep gençlerimizden örnekler verdik. 2015 Nobel Kimya ödülünü kazanan Aziz Sancar 19 Mayıs 1919 un yüzüncü yılında verdiği röportaj da ne diyor bakalım. “19 Mayıs 1919 Türkiye için kenetlenmenin adıdır. Kurtuluşumuz ve kuruluşumuz bugünde öğreneceğimiz büyük derslerle doludur.” Bu cümlelerden de anlaşıldığına göre mutlu ve refah içinde yaşayabilmemiz için Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda gitmemiz gerekiyor.

Günümüz konularından biride kadının adı var mıydı, yok muydu? Kurtuluş savaşı zamanında 5 yıl Anadolu da kalan bir Fransız gazeteci, "İmparatorluğun yerini Cumhuriyet aldı. Bir sultan kaçtı. Büyük bir şef dünyanın dikkatini çekti. BURAYA DİKKAT Çok kadınla evliliği önledi. Cinsiyet ayrımını yıktı" diyor. Bu yazdıklarım, 19 Mayıs 2019 tarihli Cumhuriyet Gazetesi “19 Mayıs Özel Eki 3” den.

Millî Mücadelenin yüzüncü yılında Cumhuriyet Gazetesinin çıkarmış olduğu “19 Mayıs Özel Eki 3” de gençler Atatürk ve hayallerini yazmışlar. Bazılarını siz okuyucularıma aktarmaya, tarihten bilgi vermeye çalıştım.

Son zamanlarda ise tarihimiz siyasete alet ediliyor. Keşke ne pahasına olursa olsun gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımıza gerçekler anlatılsa ve öğretilse. Cumhuriyetten önce ki tarihimizde kim varmış, kim yokmuş?

İlk kadın muhtarımız kim? Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’dir. Aydın’ın Çine ilçesinde 1933 yılında muhtarlık yapmış ve Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. Demek ki bundan 87 yıl önce kadın varmış.

İlk kadın Milletvekilleri; 1935 yılında Benal Arıman bileğinin hakkıyla kazanıp milletvekili olan ilk kadın milletvekilidir. TBMM 5. döneminde, yani 8 Şubat 1935 de Türkiye genel seçimlerinde 17 kadın milletvekili meclise girmiştir. Demek ki 85 yıl önce de kadın milletvekillerimiz varmış.

İlk kadın pilotumuz; Gökmen Bacı adıyla tanınan, memurluk yaparken havacılık eğitimi alarak 1932 yılında Bedriye Tahir Gökmen ilk kadın pilotudur. Demek ki 88 yıl önce yalnız yerde değil, havada da Türk kadını varmış.

İlk kadın doktoru; Türkiye Cumhuriyet’inin ilk kadın doktoru ve tıp eğitimi veren Safiye Ali’dir.

Cumhuriyetimizin kurulduğundan bugüne kadar çok önemli yerlerde görev almış kadınlarımız var ki saymakla bitmez. Çok gerilere gitmeye de gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın başbakanını Tansu Çiller’dir.

Cumhuriyetimizin kurulmasına önemli katkıları olan kadınlarımız ise ayrı bir konu. Kurtuluş Savaşı zamanında İnebolu’dan Anadolu’ya kağnı arabaları ile silah taşıyan kadınlarımız olduğu gibi savaş esnasında hem ana hem baba olan kadınlarımız da ayrı bir yazı konusu.

Geriye doğru tarihimizi iyi incelersek, her söyleneni doğru kabul etmeyip azıcık araştırırsak Türk Kadını ne zaman var olmuş, hakları verilmiş daha iyi öğreniriz. Daha doğrusu iyi araştırırsak Türkiye de ne var ne yok öğreniriz. Öğrendiğimiz sürece de kandırılmayız.

Gençlerimizin söylediklerini okuyunca gençleri biraz karamsar gördüm. Hayatlarını idame ettirebilmeleri için, daha rahat bir hayat sürdürebilmeleri için yurt dışına gitmeyi düşünüyorlar. Haklı olabilirler ama kendi vatanları için çalışmalarını tavsiye ederim.

Kandırmamak, kandırılmamak, özgür, refah düzeyi yüksek, eşit koşullarda yaşadığımız bir ülke hayaliyle…

Mustafa Gürleyen (01.07.2020)

Tarih:01 07 2020 13:39(22981) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: karaçaylı 04 07 2020 11:45
numan bey bu yazı da türk tarihi cumhuriyetle başlamıştır diye bir şey görmedim. türk tarihi türklerin anadolu'ya gelmesiyle başlamıştır. tc de atatürk ile başlamıştır. atatürk ve devrimlerini görmemezlikten geliyorsunuz anlamış degilim.

2. Yorum: numan harmantepe 02 07 2020 23:14
abi fikir senin yazı senin eyvallah yalnız türk tarihini atataturkle başladığı tezin yanlış osmanlıyı hiçe saymak osmanlıda tabip hemşire öğretmen olan kadınları yök saymak inanki türklüğe ihanettir.
ayrıca eğitim sisteminin kötü olması 100 yıllık cumhuriyet tarihinin eksikliklerindendir.zaman
inda menderese sizin milletvekillerimize yolsuzluk yapanlar var ancak ismet öneminin milletvekillerinin içinde yoktu neden diye sorulduğunda menderesin cevabı inönünün milletvekilleri osmanlı terbiyesi ile yetişti bizimkiler ise cumhuriyet terbiyesi ile demiştir.
atatürkün birkaç hatasından biride eğitim sistemini yahudi doktrini ile yahudi proglama hazırlanmasıdır.egitim sistemini yerle bir eden önemli hatadan biride harf inkilabidir zira milli birikim ve tecrübemden yoksun gençliğin tarihinden köpük neslin yetişmesi bu hatalar sonucudur.

1. Yorum: atsız 01 07 2020 15:05
eyvah eyvah yine milata iş çıktı!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:375940 DtGaNi
* ANASAYFA *