E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Fıkra Gibi Müjdeler

Yazıma bir temel fıkrası ile başlamak istiyorum. Daha doğrusu halimizi anlatan birfıkra.

Trafik polisi Temel’in kullandığı otomobili durdurur. Sizi tebrik ederim beyefendi, bugün ki kontrollerimizde emniyet kemeri takan tek sürücü sizsiniz. Bu yüzden size üç yüz lira ödül vereceğiz. Bu para ile ne yapmayı düşünüyorsunuz demiş.

Temel; Hemen gidip bir ehliyet alacağım.

Polis memuru ne senin ehliyetin yok mu demeye kalmadan, yandan Fadime söze girmiş.

Siz ona bakmayın memur bey o hep içince sapıtıyor. Polis iyice sinirlenmeye başlamış.

Arkadan Dursun söze girmiş. Ula ben size demedim mi çalıntı araba ile yola çıkmayalım başımıza bir iş gelir diye diye.

Trafik polisi iyice zıvanadan çıkmış, tam o esnada bagajdan İdris’in sesi duyulmuş. Ne oldu uşaklar geçtik mi sınırı?

Sağlıkla ilgili yaşadığım bazı sorunlar bu fıkraya benzemese de fıkra gibi.

Geçenlerde dişlerim ve diş etlerinde sorun yaşamaya başladım. Dayanılmaz hale gelince Ağız ve Diş Sağlığı hastanelerinin birinden randevu almak istedim ama alamadım.

Evime en yakın olan bir ağız ve diş sağlığı hastanesine gittim. Durumu anlattım. Kayıttaki memurlar, herhangi bir işlem yapılmadığını, yalnız ilaç yazılabildiğini söylediler. Ban de o da yeter demek zorunda kaldım. Ağrılarım çok ıstırap veriyordu.

Salgın hastalık korona nedeniyle takmış olduğumuz maskeyi bile çıkarmadan şikayetimi dinleyen doktor. Film çektirmemi istedi ve filme göre bir dişimin çürük olduğunu, ilaç yazdığını söyledi. Hastaneden ayrıldım.

Yazdığı ilaç bir ağrı kesiciymiş. Günde bir tane kullanılacakmış. Ben bir gün de iki tane doktorun yazdığını, iki tane de başka bir ağrı kesici kullanmama rağmen ağrılarım azalmadı. Tam tersine çoğaldı.

Ertesi gün tekrar gittim. Aynı doktora durumu anlattım. Antibiyotik 48 saate etki eder, tekrar bir fısıs ve gargara yazıyorum dedi. Bir reçete daha alıp eczaneye geldim.

Aynı doktorun antibiyotik dediği bir önce yazdığı ağrı kesiciymiş. Aynısını tekrar yazmış. Eczacıma güvendiğim için ve fark ödememek için diğer iki ilacın da benzerini aldım. Bu ilaçları kullanmadan önce hastaneyi telefon ile arayıp reçetemi yazan doktor ile görüşmek istedim. Hastaneden ayrıldığını söyleyince başka bir doktor ile görüşmek istedim o da olmadı.

Telefonda ki kişiye sorunumu anlattım. 15 dakika sonra tekrar aramamı söyledi. Ben tekrar aramadan telefonuma mesaj ile bir reçete geldi. O ilaçları da aldım. Eczacımın da tavsiye ettiği şekilde kullandım.

Diş etlerimdeki sorun çözüldü ama çürük diş sorun yaratmaya devam ediyor. Bana zaman olarak uygun olmasa da başka bir ağız ve diş sağlığı hastanesinden randevu aldım.

Doktor ilgilendi ama salgın hastalık nedeniyle bir işlem yapamayacağını söyledi. Bakanlıkça aletler kullanılarak diş tedavisi yapılmasına müsaade edilmiyormuş.

Benim bulunduğum İstanbul da bakanlığa bağlı diş hastanelerinde aletler kullanılarak tedavi yapılmıyormuş. Korona virüs bulaşmasın diye. Özel diş hastaneleri çalışıyor.

Soru1: Korona virüs özel hastanelerde bulaşmıyor mu?

Fıkra gibi başka bir sağlık sorunum. Hani sağlıkta her şey çok güzel ya. Eskisi gibi hastane kuyruklarında beklemiyoruz ya.

Sağlık ocağında eşimin ilaçlarını yazdırıp eczaneye gittim. Ortalama 15-20 yıldır kullandığı bir ilacın iki aydır piyasada olmadığı, belki elinde olan olabileceği söylendi. Birçok eczaneye sordum. Uzun araştırmadan sonra komşu ilçelerden bir eczanede buldum. İlacı aldım ama 27 lira fark vererek. Raporlu olduğu halde fark alınmaya başlanmış.

Soru2: Doların yükselmesi yalnız dolar ile maaş alanı mı, yoksa bizim gibi geliri düşük olan halkı mı etkiliyor?

Bu günlerde yaşadığım başka bir sağlık sorunu. Babam 91 yaşında. Bağ-Kur emeklisi. Hastalandı, acile kaldırdık. Doktorundan hemşiresine, tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. İlgilendiler. Fakat istenilen ultrason için beş ay sonraya randevu veriyorlar. Ücretli olarak dışarıda çektirmek zorunda kaldık.

Soru3: Sosyal bir devlette sağlık herkes için aynı olması gerekmez mi? Eğer herkes için aynı ise, her şey eskisine göre dört dörtlükse bazıları niye ücret ödemek zorunda kalıyor?

Yukarı ki soruyu şöyle sorsam daha iyi idi. Fazla uzatmadan. Sağlıkta ticaret olur mu?

Kusura bakmayın, baştaki fıkraya benzettiğim kendi sağlık sorunlarımla sizlerin de zamanını aldım. Bu anlattıklarım o kadar da önemli değil. Sevinmemiz lazım. Karadeniz de doğalgaz bulduk. Hem de 320 milyar metre küp. Yaşasın.

Çok değil, daha bir yıl kadar önce 2019 yılında da 20 trilyon metre küp doğalgaz bulunmuştu. O zamanda müjde verilmişti. Sahi Trakya da bulunan bu doğalgaza ne oldu?

2005 yılında AB ye giriyoruz müjdesi, 2007 yılında ekonomi uçuyor müjdesi, 2008 yılında uçak yapıyoruz müjdesi, 2009 yılında otomobil yapıyoruz müjdesi, 2016 yılında işsizlik bitecek müjdesi, 2017 yılında başkanlık gelince uçacağız müjdesi, 2019 yılında (2009 unutuldu herhalde) otomobil yapıyoruz müjdesi verilmişti. Ne oldu?

Öyle böyle sağlık sorunları ve müjdelerle 2020 ye geldik. Yeni müjdeye göre ufukta seçim görünüyor gibi. Bakın burası çok önemli. İban numaramız bu. 10 TL var mı?

Mustafa Gürleyen (22.08.2020)

Tarih:24 08 2020 13:46(21583) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: 11 köy 26 08 2020 07:49
ortada hiç bir şey yok aslı yok yaylasında binbeşyüz koyunum var .

1. Yorum: vatandaş 24 08 2020 15:07
çok güzel yazı olmuş.bundan 20 yıl önce sağlığa hiç para vermediğimiz durumu kimse beğenmeyip yok bizden para alsınlar gibi olmuş.bence herkes halinden memnun çünkü takım tutar gibi parti tutuyoruz.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:397798 DtGaNi
* ANASAYFA *