E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Aşkın Ayrancıoğlu Dünya Birincisi

Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen 29. Uluslararası Sicaco Karikatür Yarışmasının 3000 Dolarlık “Büyük Ödül”ünü Türkiye’den Sinop-Boyabatlı karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu kazandı.

Her yıl dünyanın önemli çizerlerinin binlerce karikatürle katıldığı yarışma serbest ve konulu olmak üzere iki dalda gerçekleştirildi. Yarışmanın bu yılki konusu eşitlik-özgürlük olarak belirlenmişti. Aşkın Ayrancıoğlu kendisine büyük ödülü kazandıran karikatüründe basın özgürlüğünü işledi.

Aşkın Ayrancıoğlu’nun “Büyük Ödül”ü kazandığı yarışmada 1000 Dolarlık “Altın Ödül”ü Romanya’dan Mihai Ignat, 500 Dolarlık “Gümüş Ödül”ü KKTC’den Hüseyin Çakmak ve Endonezya’dan Jitet Kustana, 300 Dolarlık “Bronz Ödül”leri ise Endonezya’dan Agus Widodo, Türkiye’den Engin Selçuk, Güney Kore’den Jeon Su Jeong ve Won Jong Hyuck kazandılar.

Basın özgürlüğü konulu karikatürüyle Türkiye’ye Büyük Ödül’ü getiren Aşkın Ayrancıoğlu 30 yıldır karikatür çiziyor. Katıldığı yarışmalardan bugüne kadar çoğu uluslararası 115 ödül kazandı.

Aynı zamanda 27 yıllık Görsel Sanatlar Öğretmeni olan Ayrancıoğlu’nun yetiştirdiği öğrencilerin de karikatür ve resim alanında ulusal ve uluslararası yarışmalarda sayısız birincilikleri bulunuyor.

Eğitimciliğinin yanı sıra çok yönlü sanatçı kişiliğiyle tanınan Ayrancıoğlu’nun 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı da bulunuyor.

İlk kişisel resim sergisini 1990 yılında; “büyük kentlerden ayrılmayan sanatçıları protesto etmek için” Sinop-Boyabat’ın Bağlıca köyünde açan ve serginin açılışını bir köylü çocuğuna yaptıran sanatçı Türkiye’nin birçok yerinde resim, karikatür ve fotoğraf alanlarında çok sayıda kişisel ve karma sergiler açtı, söyleşiler ve çocuklarla karikatür atölye çalışmaları yaptı.

Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya, Güney Kore ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunan sanatçının -ingilizce aforizmalar eşliğinde- “Timeless Cartoons 1- 2” (Zamansız Karikatürler 1-2) adlı karikatür kitapları 2018 yılında Amerika ve İngiltere’de yayımlandı.

2012 yılında Türkiye’de “Yılın Öğretmeni”, 2017 yılında Çin’de “Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı” seçilen Aşkın Ayrancıoğlu halen Sinop-Boyabat’ta yatılı bir okulda “Görsel Sanatlar” öğretmeni olarak emek vermekte ve geleceğin karikatürist ve ressamlarını yetiştirmektedir.

Tarih:24 10 2020 14:04(1761) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: cemsal ağir 10 11 2020 15:55
hocam tebrik ederim bizi en iyi şekilde temsil ediyorsunuz başarıların devamını dilerim

3. Yorum: arif sağ 31 10 2020 10:43
hocamı tebrik ediyorum herzaman birinci oluyor maşallah

2. Yorum: gokboru 24 10 2020 19:54
şöhreti sınırları aşan evrensel sanatçımız aşkın hocamı bir kez daha yurekten tebrik ediyorum tanrı onu daima korusun ve yuceltsın

1. Yorum: fatih çetin 24 10 2020 19:36
boyabatımızın medarı iftiharı... tebrik eder başarılarının devamını dilerim.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Erhan Usta: "Samsun'un 5 milletvekili va Babacan: Sinop'un sorunlarını çok iyi bi Sinop'ta kadın sürücüler konvoy düzenled Haksız da değil hani! Başkan Uğur Giresun güven tazeledi Sinop Üniversitesinden Eğitim- Öğretim i Meryem Coşkun hanımefendi vefat etti Cevdet Taş vefat etti Halil Bayram vefat etti İsmail Demirkol vefat etti Nöbetçi Akaryakıt İstasyonu ve Lastik Ta Sanayi Kavşağı Sinyalizasyon Sistemi Akt Riskli Bölgede Yürütmeyi Durdurma Kararı Sinop Valisi Başta Olmak Üzere Bakın Kim Sinop Valiliği Hıfzıssıhha Kurulu 81 Say Mürüvvet Çil hanımefendi vefat etti Reşat Şen vefat etti Muzaffer Şen vefat etti Orhan Baykan vefat etti Sinop’ta otomobil ineğe çarptı, polisler Hanife Aslan hanımefendi vefat etti Gülçiçek Çil hanımefendi vefat etti İçişleri Bakanlığı'ndan yeni korona önle Sinop'ta 361 bin 200 TL korona cezası Muharrem Hekimoğlu vefat etti Boyabat’ta Yangın Ev Kullanılamaz Vergi/Sosyal Güvenlik Prim Borcu olanlar Veli Bürümlü vefat etti Mehmet Ali Çelen vefat etti Tekneleri bozulunca yakayı ele verdiler Otomobil, 10 metreden aşağı uçtu Sinop'ta 2020 Yılında 30 Bin 926 Dekar T Macide Dilek hanımefendi vefat etti Musa Köstek vefat etti Turan Ekiz vefat etti Karadeniz, Sinop'ta ki Güncel Koronavirü Mehmet Ali Kılıç vefat etti Meliha Kozanoğlu hanımefendi vefat etti Şehri Körükoğlu hanımefendi vefat etti Boyabat'ta Sigara İçme ve Sokağa Çıkma Y Hüseyin Cömert'in "Boy-abad Köyleri ve S Tahta balık kasaları 16 yıl önce hayatım Ayancık'taki teleferik sistemi tarih old Sündüs Çakır hanımefendi vefat etti Mustafa Tandoğan vefat etti Kız Kaçırma Olayı Kanlı Bitti: 1 Ölü Gülser Bıyıklı hanımefendi vefat etti Hüseyin Doğanoğlu vefat etti Boyabat’ta Trafik Kazası 1 Ölü Tümü

Yağmur Tekstil İşçi


Acı Reçete


KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu olsun


Çocuklar ve hayvanlar


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1442


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Kasım ayı ziyaretci sayısı:1305069 DtGaNi
* ANASAYFA *