E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Soğuk Havalarda Boyabat’ta Sokak Hayvanları

3 Ocak 2021 - İster kışı, ister yazı sevin; hepimizin bildiği bir şey var: Kış mevsimi, sokaklarda yaşamak zorunda olan küçük dostlarımız için çok kolay geçmiyor. Bu küçük dostlarımız içimizde yaşayanlar. Birde 8-9 aydır yağmayan yağmurda, kurak gecen bir 2020 yılında doğada yaşayanlar var.

Kış Aylarında Sokak Hayvanlarına Yardım Etmek Neden Önemli?

Soğuktan korunmak sadece insanlar için değil, tüm canlılar için önemli! Soğuk hava şartlarının etkisini azaltacak uygulamalar yapmanın yanı sıra kış aylarında yapmamız gerekenler ile sokak hayvanlarının hayatlarını kurtarabiliriz. Evet, durum bu kadar ciddi. Çünkü uzmanlara göre; kış aylarında kediler için 6 saat, köpekler için ise 17 saat ve daha fazla açlık hayati risk taşıyor. Oysa onlara yardım etmek sanılandan çok daha kolay!

Bir Kap Yemek ve Bir Kap Su Hayat Kurtarır

Evimizin, iş yerimizin kapısı önüne bir kap yemek ve bir kap su koymak her mevsim önemli, ama kış şartlarında sokak hayvanlarının yemek bulma imkânı daha düşük olduğu için bu konu daha da önem kazanıyor. Yiyecek ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kurtarmak için onlara yemek ve su vermeyi ihmal etmemek gerekiyor. Her ne kadar Boyabat belediyemiz hayvan barınağı sözü verip yerine getiremese de sokak hayvanları için yaptırdığı bu kaplara su koymak, Boyabat belediyesi kadar bizlerinde görevidir.

Evde yaptığınız ve yemeyeceğiniz yemekleri çöpe atmak yerine plastik kaplara koyarak sokak hayvanlarına verebiliriz. . Buradaki en önemli nokta ise yemek artıklarının bozulmamış olması.

Karton Kutudan Sokak Hayvanlarına Ev Yapabilirsiniz

İlçemizde hayvan barınağı sözü hala hayallerde duruyor. Afişlerde duruyor. İlçemiz maalesef beton yığını haline geldiği için kış şartlarında sokak hayvanları yatacak yer sıkıntısı da yaşatıyor. Yakmak veya çöpe atmak yerine ev ve iş yerlerimiz önünde karton kutu bırakarak veya karton evler yaparak sokak hayvanlarının üşümelerini engelleyebilirsiniz.

Et suyu ya da tavuk suyunun içerisine bayat ekmek doğrayabilir ve sokak hayvanların doymalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sakatatları da tercih edebilirsiniz. Kuşları da unutmamak lazım! Yarısını kestiğiniz pet şişelerin içine buğday ya da ıslatılmış ekmek koyabiliriz.

Aracınızı Çalıştırmadan Önce Kaputa Vurmayı Unutmayın

Kedilerin, ısınma ihtiyacını karşılamak için en sık tercih ettiği yerlerden biri arabaların kaputların altı. Motorun sıcaklığından yararlanmak için kaputun altına ya da tekerleklerin üstüne sığınan küçük dostların zarar görmesini engellemek için yapmanız gereken ise oldukça basit: Aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun! Kaputa vurduğunuzda küçük dostumuz uyarınızı anlayacak ve güvenliği için bulunduğu yeri terk edecektir.

BOYABAT’TA SOKAK HAYVANLARINDAN MANZARALAR

DUYARLI SÜRÜCÜ SU İÇEN GÜVERCİNLERİ DAĞITMADAN KUŞLAR ARASINDAN GEÇTİ

SUSAYAN KEDİ ÇEŞMENİN AÇILMASINI BEKLEDİ

YAPILDI FAKAT DOLDURACAK KONTROL EDECEK GÖREVLİSİ OLMADIĞI İÇİN BOŞ SU KAPLARI GÖREV VATANDAŞIN

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Ezgi FM

Tarih:04 01 2021 14:43(1404) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: omer 14 01 2021 11:57
allah'ın sessiz kullarına zarar verenler bakmayanlar iyi bilin ki allah'ın da bir hesabı vardır

3. Yorum: neşe 05 01 2021 10:02
hayvanları koruyup, kolluyoruz evet ama onları sevmeyen istemeyen insanlarda var, en azından zarar vermesinler kapılardan zarar vermediği müddetçe kovmasınlar ,itelemesinler, kavga çıkarmasınlar. insan olsunlar... yani 1.yorumdaki arkadaşa katılıyorum hayvan sevmeyen insan sevmez insan sevmeyen hayvan sevemez...

2. Yorum: saffet 04 01 2021 17:25
hicbir avrupa ulkesinde basibos hayvan yoktur. bu sadece turkiye'ye ait bir ozelliktir cunku buradaki sozde hayvanseverler o basibos hayvanlari evlerine alip bakmiyorlar sadece sokakta o soguk havada resmen kaderleriyle bas basa birakmislar. hayvanseverlerin hayvanlari cok sevdigini degil tam tersi kotuluk yaptiklarini dusunuyorum. bu hayvanlara evlerinde bakin sonra sabah oglen aksam disari cikartip onlarin tuvalet ihtiyaclarini giderin, yiyecek ile besleyin. oyle sokaktaki kopeklere laf ile degil icraat ile evinize alip sahip cikin.

1. Yorum: evet 04 01 2021 15:02
biz onları korur kollarız yeterli kötü niyetli insanlar onlara zarar vermesin özellikle hayvan sevmeyen ruh hastalarının sözüne inanıp onları yok eden ve belediye yetkilileri ve mahalle muhtarlarına kötülük kimseye kar olmaz zarar olarak geri döner hayvan sevmeyen insan sevmez bunuda bir köşeye yazın


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop'a Orman Bölge Müdürlüğü kuruluyor Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi ve Proje Celal Baltacı vefat etti Münevver Gezer hanımefendi vefat etti Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hasta Taşmanlı Gölet'i kısmen dondu Deniz mayını imha edildi Cafer Acar vefat etti Kevser Kalpakçı hanımefendi vefat etti Haşim Pilavcı vefat etti Boyabat sanayisi çalışıyor, Boyabat geli AK Parti Sinop’ta Siyaset Akademis Boyabat’ta Sentetik Hapla Yakalana Boyabat Hal Yerinde Bıçaklı Kavga: 1 Yar Boyabat’ta Ekstazi Hapla 3 Kişi Ya Boyabat Karayolları Karla Mücadele Aralı Sinop Ayancık Yolunda Trafik Kazası Hakkı Göletli vefat etti Kamyonetle çarpışan motosikletin sürücüs Türkeli'de deniz mayını bulundu! 15 Ocak 2021 KESK Bordro Yakma Eylemi Ömer Güler vefat etti Orhan Gökoğlu vefat etti Şehri Çiçek hanımefendi vefat etti Leyla Sümer hanımefendi vefat etti Yağmurun Yaptığına Bakın! Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden Duyuru Şanlan: Ortak akıl hakim olmalı Hasan Memiş vefat etti Boyabat’ta ilk koronavirüs aşısı u Boyabat’ta Çöpleri Kaldırmak Belediyeye Her ilçe yapmış, Durağan bakmış! Yahya Balcıoğlu vefat etti Sis Altında Boyabat Kalesi Kontrolden Çıkan Araç Uçağa Çarpmaktan S 4 Kattan Düşen Boyabatlı Kız Yaşam Mücad Sinop Özel İdare Kışa Hazır Seyredilecek Yerler Yaptın da, Sıra Seyr Yazık çok yazık, 20 Yıldır Durağan’ Mektubumu Cumhurbaşkanımıza Ver Sinop'a su sağlayan barajda tehlike çanl Mustafa Köseoğlu vefat etti Ülkemizdeki Kuşaklar ve Eğitime Etkisi Anlam Okulunda da İstiklal Marşımızın se Abdullah Genç, TOBB Ekonomik Raporu İnce Barış Karadeniz 10 Ocak Çalışan Gazeteci Muhammet Maşalı vefat etti Selahattin Şimşirgil vefat etti Recep Savaşkan vefat etti Tümü

Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Bir Turizm Masalı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 18 Ocak 2021


Çalmak


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Yeni Yılı Kullanma Talimatı


Sarıkamış Faciası


Bugün Kış Başlıyor


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:978407 DtGaNi
* ANASAYFA *