E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

YEPAŞ Elektrik Borcundan Dolayı Kesme İşlemlerine İlişkin Yeni Düzenleme Yaptı

EPDK tarafından, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bazı abone grubunda ki tüketicilerin mesken amaçlı kullanım yerlerinin elektriklerinin borcundan dolayı kesilebilmesinin şartları düzenlendi.

YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam tarafından yapılan açıklama da hem mevzuat değişikliği ile getirilen yeni uygulama hem de YEPAŞ tarafından elektrik borçları ve kesme işlemleri ile ilgili genel uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Açıklamada “YEPAŞ tarafından pandemi süresi boyunca taksitlendirme, vade öteleme, kredi kartı ile ödeme gibi çeşitli kolaylıklar yapılarak müşterilere birçok çözüm sağlandı. Borçtan dolayı elektrik kesilmesi ile ilgili olarak müşterilerin elektrikleri kesilmeden borcun tahsilatına yönelik farklı ödeme seçenekleri sunularak mağduriyet yaşanmaması için çözümler oluşturuldu” denildi.

Borçtan elektrik kesmeye üç ay erteleme

YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam, “Kesme süreçlerimiz de yapılan optimizasyonla kesme işlem olumsuz sayılarımızı önemli ölçüde azalttık. Müşteri memnuniyetini öne alan bu anlayış içerisinde düzenlediğimiz süreçlerimiz sonucunda 2020 yılı kesme işlem adetlerimizin bir önce ki yıla göre %53 azaldığını gördük. Artık elektrik kesme işlemi tahsilat konusunda bizim en son kullanmak istediğimiz opsiyon haline geldi.

Elektrik borcu bulunan müşterilerimizi yazılı ve dijital kanallarla elektrik borçları konusunda bilgilendirerek, fiziksel ödeme kanallarımızın yanında dijital tahsilat kanallarımızı oluşturarak, ücretsiz fatura tahsilat işleminin yapıldığı fiziksel kanallarımızın yaygınlığını artırarak tahsilat işlemlerimizi kolaylaştırdık. Bu durum hem kesme işlem sayılarımızın düşmesine sebep oldu hem de kesme sebebiyle oluşan müşteri şikâyetlerimizi azalttı.

EPDK’nın, yeni dönemde önceliğin müşteri memnuniyeti olacağı yönünde ki sektörel vizyonuna paralel olarak oluşturulan bu anlayışla beraber Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğin de yapılan değişiklikle bazı dezavantajlı gruplarla, Şehit aileleri ve Muharip/Malul Gazi ailelerinin” elektriklerinin borç sebebiyle kesilmesi de belli şartlara bağlandı. Bu yeni uygulamaya göre meskenlerine ait elektrik abonelikleri kendi adlarına olmak şartıyla “65 yaş üstü tüketiciler , %40 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu olan engelli tüketiciler, Şehit aileleri ve Muharip/Malul Gazi ailelerinin” elektrikleri üç ay boyunca kesilmeyecek.

Bununla birlikte faturalama uygulamamızda bir değişiklik yapılmayacak olup bu gruplar dahil tüm abone gruplarımızda mevzuata uygun olarak 25 - 35 gün aralığında aylık faturalama yapılmaya devam edilecektir.

Ayrıca, “65 yaş üstü tüketiciler , %40 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu olan engelli tüketiciler, Şehit aileleri ve Muharip/Malul Gazi ailesi abone grubunda ki müşterilerimiz elektrik borçlarını ödemek istemeleri durumunda YEPAŞ’ın mevcut tüm tahsilat kanalları üzerinden ödeme işlemlerini yapabilecekler ancak borçların vadelerinde ödenmemesi durumunda ise 3 ay boyunca kesme işlemi yapılmayacaktır. Yeni uygulama belirtilen abone grupları için 3 aylık kesme işleminin ertelenmesi olup, aylık faturalama ve gecikme cezası uygulaması gibi süreçler ise devam etmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tarih:01 03 2021 13:04(1475) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: yenimahalleli 04 03 2021 00:09
akp ye helal olsun herkezin kullandığı eletiriyi sattı borcu olanları içraya veriyor eletirik kesiliyor akp diyorki özel yapacak birşey yok diyor burayıda bizim kemalmı sattı


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kafiye Yanılmaz Defnedildi Polis Teşkilatının 176. kuruluşu Boyabat Polis Haftası Kapsamında Boyabat İlçe Em Boyabat’ta Kayıp Vatandaşın Cansız Sinop'ta Kılıçdaroğlu'na muhtardan HDP s Kılıçdaroğlu'ndan Boyabatlı esnafa semav Kafiye Yanılmaz hanımefendi vefat etti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Boy Sinop'ta Ramazan pidesinin fiyatı açıkla Yüz Yüze Eğitim Ertelensin, Aşı Yaygınla Şadi Akça vefat etti Dr. Süleyman Sabri Tazkır vefat etti Sağlıklarına kavuşan yaban hayvanları do Karadeniz Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun CHP Milletvekili Karadeniz Muhtarlar İçi Boyabat Darıözü Köyünde Yangın Karadeniz Habibe Teyze'yi Unutmadı Celal Başoğlu vefat etti PTT’den Esnaf ve Girişimcilerin İşini Bü İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy Uçurumda mahsur kalan köpeği AFAD kurtar Balıkçıların yanına uçurumdan karaca düş Boyabat1868 Transferlerini Açıklamaya De Durağan Belediye Başkanı Ahmet Kılıçasla İl Başkanı Giresun'dan Emekli Amirallere 1-7 Nisan Kanser Haftası Bilgi Notu Eğitime Destek Platformundan Emekli Amir Hacı Hüseyin Tatas vefat etti Hamdi Karaaslan vefat etti Dursun Ünlüoğlu vefat etti Remzi Yılmaz vefat etti Dilber Bükcüoğlu hanımefendi vefat etti Mehmet Ulu vefat etti Satu Bayram hanımefendi vefat etti Niyaze Gürs hanımefendi vefat etti İYİ Parti'den Farkındalık Günü Ziyareti Boyabatlı Aile Ankara'da Kaza Yaptı: 4 Ö Burhan Çevirici vefat etti 2021 Yılı Nisan Ayı Nöbetçi Eczane Liste Kurnaz tilkinin başına öyle bir şey geld Ayancık İkisu kavşağı yine can aldı! Boyabat Pazar yokuşunda Trafik Kazası 1 Sinop için vaka sayılarındaki son verile Boyabat'ta Gençler Doğaya Can Verdi Satılmış Demirtaş vefat etti Boyabat Halk Eğitimi Merkezi Giyim Kursu Yaya geçitlerinde “Kırmızı Çizgi&# Boyabat’ta Bariyerlere Giren Sürüc Boyabat’ta yaya geçitleri ve yol ç Tümü

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:454533 DtGaNi
* ANASAYFA *