E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

CHP Milletvekili Karadeniz Muhtarlar İçin Kanun Teklifi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanunun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sundu. Kanun teklifiyle Muhtarların maaşlarında iyileştirme, Muhtarların bölgesi için yaptığı harcamaların karşılanması, Muhtarların fiili hizmet zammından faydalanmaları ve her köye bir ''Köy Konağı'' yapılması amaçlanmaktadır.

Karadeniz'in Kanun Teklifi gerekçelerinde;

Demokrasimizin temel taşlarından olan Muhtarlarımız, köylerinde ve mahallelerinde yaşayan insanlara hizmet götürmek amacıyla yeterli ücret almamalarına rağmen canla başla çalışmaktadırlar. Doğumundan ölümüne kadar vatandaşına hizmet eden muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi, Demokrasimizi güçlendirmek için şarttır.

Mahalle Ve Köy Muhtarları hakkındaki 29/8/1977 tarih ve 2108 sayılı yasa ile Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenliklerine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Ancak aradan geçen zaman, Ülkemizin içinde bulunduğu zorluklardan ve hayat pahalılığının had safhaya çıkmasından dolayı, yapılan düzenlemeler muhtarlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak kalmıştır.

Muhtarlarımızın verdiği hizmetin kamusal bir hizmet olması, özlük ve sosyal hakları bakımından da her vatandaşın yararlanacağı haklardan yararlanmaları gerekmektedir. Muhtarlarımız aldıkları yetersiz aylıklarla tüm giderlerini karşılıyor olması muhtarlarımız açısından büyük mağduriyetler yaratmaktadır. Yine kendilerine kalan harçlardan hizmet verdiği binanın kirası, elektriği, suyu, telefonu ve benzeri ücret ve masrafları da karşılıyor olması ortaya çıkan mağduriyetleri daha büyük bir sorun haline getirmektedir.

Bölgesinde mesai kavramı olmadan özveri ile çalışan muhtarlarımızın yıpranma payı olarak bilinen erken emeklilik hakkı sağlayan fiili hizmet zammından faydalanması için özlük haklarında iyileştirme yapılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca muhtarlarımızın daha iyi şartlarda ve ortamda hizmet verebilmeleri, vatandaşlarımızın köy konaklarında hizmetlerden daha iyi faydalanabilmeleri ve uzaklardan köylerine gelen vatandaşlarımızın daha iyi ağırlanabilmeleri için her köye bir köy konağı yapılması uygun olacaktır.

Bölgesine hizmet için büyük özveri ile çalışan muhtarlarımızın sorunlarının çözümü, mağduriyetlerinin giderilmesi, ayrıca vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verilebilmesi için her köye bir köy konağı yapılması ve muhtarlarımızın gelirlerinin artırılması amacıyla bu kanun teklifi hazırlanmıştır. '' hükümleri yer aldı.

Kanun teklifi madde gerekçelerine göre;

MADDE 1- Muhtarların görevi dolayısıyla yaptığı harcamaların karşılanmasıamaçlanmaktadır.

MADDE 2- Muhtarların maaşlarında iyileştirme yapılması amaçlanmaktadır.

MADDE 3- Muhtarların fiili hizmet zammından faydalanmaları amaçlanmaktadır.

MADDE 4- Her köye bir Köy Konağı yapılması amaçlanmaktadır.

Tarih:07 04 2021 13:25(819) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: y.hizmetli 07 04 2021 13:41
sayın vekilim 2005 den buyana 109 bin yardımcı hizmetli kadrosunda çalışanlar gih kadrosuna geçmek ister aynı mübaşirlerde olduğu gibi yardımcı olurmusunuz saygılar.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Didar Aşkın Ayrancıoğlu Karikatürde Türk Sinop’ta Nisan karı nedeniyle 8 kö YEDAŞ 'Ramazan' Ayına Hazır Yahya Altındağ vefat etti Fikriye Yaman hanımefendi vefat etti Hikmet Doğan hanımefendi vefat etti Hasibe Ercan hanımefendi vefat etti Cemile Erol hanımefendi vefat etti Satı Dağlı hanımefendi vefat etti Mevlüde Gülser hanımefendi vefat etti Kafiye Yanılmaz Defnedildi Polis Teşkilatının 176. kuruluşu Boyabat Polis Haftası Kapsamında Boyabat İlçe Em Boyabat’ta Kayıp Vatandaşın Cansız Sinop'ta Kılıçdaroğlu'na muhtardan HDP s Kılıçdaroğlu'ndan Boyabatlı esnafa semav Kafiye Yanılmaz hanımefendi vefat etti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Boy Sinop'ta Ramazan pidesinin fiyatı açıkla Yüz Yüze Eğitim Ertelensin, Aşı Yaygınla Şadi Akça vefat etti Dr. Süleyman Sabri Tazkır vefat etti Sağlıklarına kavuşan yaban hayvanları do Karadeniz Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun CHP Milletvekili Karadeniz Muhtarlar İçi Boyabat Darıözü Köyünde Yangın Karadeniz Habibe Teyze'yi Unutmadı Celal Başoğlu vefat etti PTT’den Esnaf ve Girişimcilerin İşini Bü İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy Uçurumda mahsur kalan köpeği AFAD kurtar Balıkçıların yanına uçurumdan karaca düş Boyabat1868 Transferlerini Açıklamaya De Durağan Belediye Başkanı Ahmet Kılıçasla İl Başkanı Giresun'dan Emekli Amirallere 1-7 Nisan Kanser Haftası Bilgi Notu Eğitime Destek Platformundan Emekli Amir Hacı Hüseyin Tatas vefat etti Hamdi Karaaslan vefat etti Dursun Ünlüoğlu vefat etti Remzi Yılmaz vefat etti Dilber Bükcüoğlu hanımefendi vefat etti Mehmet Ulu vefat etti Satu Bayram hanımefendi vefat etti Niyaze Gürs hanımefendi vefat etti İYİ Parti'den Farkındalık Günü Ziyareti Boyabatlı Aile Ankara'da Kaza Yaptı: 4 Ö Burhan Çevirici vefat etti 2021 Yılı Nisan Ayı Nöbetçi Eczane Liste Tümü

Yüzyılın Siyaseti


Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:491280 DtGaNi
* ANASAYFA *