Yayın Tarihi:21 05 2019 03:17(46485)

Emekli maaşı kesintileri nelerdir?

Emekli maaşı kesintileri nelerdir? Fitreler, açlık sınıırı altında yaşayan emekli ve EYT’lilere

Mübarek Ramazan ayında fitrelerin açlık sınırı altında yaşayan emeklilere ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) lilere verilmeli midir? Açlık sınırının 2 bin liranın üzerinde olan ülkemizde bin liranın altında emekli maaşı alanlara bile maaşlarından kesinti yapılmasına rağmen, 17 yıldır ülkeyi yöneten zihniyet, “Karınlarınızı doyurduk” , Emeklisini fitreye mahkum eden iktidar…!

Neyse;

Eski Türkiye'de en yüksekten 6 bin 300 gün prim ödeyerek ve mesleki 5 yıllık indirim hakkımı kullanarak 24 yıl önce emekli oldum. O yıllarda, doktor muayenesi, ilaç, randevu ücreti, hastane katkı payı ödemezdim. Aldığım emekli maaşının dökümünde nereye kesinti yapıldığını bilirdim.

Yeni Türkiye'de benim gibi milyonlarca emekli maaşından nereye kesinti yapıldığını bilmiyor olmasına 17 yıldır ülkeyi yönetenler olmak üzere cevabı olan var mıdır?

Yıllardır dinle, imanla, hurafelerle yalanla, dolanla uyutulan emeklilerin sessizliği nereye kadar?

Emeklisi açlıkla, yoksullukla mücadele ederken, iktidarın, bakanlarının, milletkvekillerinin Saray'a yakın bir avuç insanın lüks içerisinde yaşaması ise...

...

Açlık sınırı altında yaşayan Emeklilerin, fitre vermesi yerine alması gerekmez mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na çağrımdır, bu mübarek Ramazan ayında açlık sınırının altında emekli maaşı alanlara fitrelerin verilmesi yönünde fetva vermesidir.

Milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT)lilerin durumu daha vahim. Emekliliği hak etmiş ama emekli maaşı alamıyor, sağlıktan yararlanamıyor, iş arıyor iş bulamıyor !

Neyse;

Bir internet sitesinde emekli maaşı kesintileri nelerdir? haberi ise şöyle;

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) aldığınız emekli maaşınızdan yapılan kesintileri e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Peki, 4C emekli maaşı kesintileri nelerdir?

4C emekli maaşı kesintileri nelerdir?

Emekli Sandığından maaş alanların yani 4C’li emeklilerin, emekli maaşlarından ilaç, muayene ve haciz gibi çeşitli kesintiler yapılmaktadır. Şimdi, 4C emekli maaşı kesintileri nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

EMEKLİ MAAŞINDAN YAPILAN KESİNTİLER NELERDİR?

– İlaç katılım payı:

Emeklilerin aylıklarından ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınır. Ayrıca her bir reçete için;

– 3 kutuya kadar(üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için…3 (üç) TL,

– 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için……….…1 (bir) TL,

olmak üzere katılım payı alınır. İlaç katılım payları genelde ilaçların alındığı tarihi takip eden ödeme dönemindeki aylıklardan kesilir. Bazen birkaç ay sonra da kesilebilir.

– Tıbbi malzeme katılım payı

Vücut dışı protez ve ortezlerden, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için % 10 oranında katılım payı alınır ve bu tutarlar aylık ya da gelirlerden kesilir.

– Muayene katılım payı

Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır. Diğer sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak 2019 yılı katılım payı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

– İkinci basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında (Devlet Hastanesi) 6 TL

– Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL

– Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında (Üniversite eğitim Araştırma Hastaneleri) 8 TL

– Özel sağlık hizmeti sunucularında (Özel Hastanelerde) 15 TL

– 10 gün içerisinde aynı uzmanlık dalında farklı sağlık hizmeti sunucusuna başvuru yapılırsa, yukarıdaki bedeller 5 TL artırılır. (Acil haller, kronik hastalıklar ve sağlık ocağı tedavileri hariç)

Yukarıda belirtilen tutarlar da emeklilerin aylıklarından kesilir.

– İcra takibiyle haciz

İcra takibiyle emekli aylıklarına konulan haciz (İstisnai durumlar hariç aylığın 1/4’ü oranında kesinti yapılır).

– Yersiz ödemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ve aylık alanlara bazen hak etmediği aylıklar ödenmektedir. Bunlar tespit edildikten sonra emeklinin gelir ya da aylığından her ay %25'ini geçmemek koşulu ile tahsil edilebilmektedir.

4C EMEKLİ MAAŞ KESİNTİSİ SORGULAMA İŞLEMİ

e-Devlet 4C emekli maaş kesintilerinizi öğrenmek istiyorsanız ilk olarak, https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi)sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan e-Devlet 4C emekli aylık bilgisi sorgulama ve kesintilerinizle ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
3. Yorum: gökbörü 21 05 2019 23:12
neymış efendım ;tıpınden akp ye oy verdığı anlaşılmış pusula nın tekı büyükşehır verılmemış , tek kışılık komedı oyunu , sabaha kadar gulerler adama ama ağlanacak haldeyız, bu kadar akıldan uzaklaşmış guç sarhoşu olmuş bır yonetım , bulacak bahane olmayınca türlü türlü saçmalılklar , şu yenı nesıllerı düşünün bıraz ya , bu gençler ne yıyecek ne yapacak barı bunları düşünün !!!!!!!!

2. Yorum: gökbörü 21 05 2019 22:34
nereye gidecek iflasa gidiyor , aslında fıılen iflas , satacak şeyde kalmadı , daha ne olacak 1 dolar :6 tl ah benım guzel insanlarım , varsa yoksa koltuk için seçım yap -seçım iptal et -yenıden yap -keyfı gelene dek , ohhhhhhhhhh ne memleket yahu!!!!!!!!!!!!

1. Yorum: boyabatlı 21 05 2019 15:13
doğru söylüyorsunuz 18 yıl önce kesinlikle ne ilaç parası nede hastane katkı payı yoktu şimdi hastaneye bir gidiyoruz maaşımızın heryerinden para kesilir oldu.eskiden vatandaşa kıymet vardı şimdi yoktur.sayın yazar bey vatandaşlık vergisi diye bişey duydunuzmu her hane halkından kişi başı para kesilecek miş böyle bir söylenti dolaşıyor aslı varmı hemde kişi başı 90 tl diyolar bilgi verirmisiniz.nereye gidiyor yeni türkiye?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Taşıma suyla değirmen dönmez


Devletin Aracını İstediğiniz Gibi Kullanamazsınız.!


Her İnsan Bir Engelli Adayıdır


Sokak hayvanlarını besleme


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı Kadına Şiddet Mesajı


Köyüm Köylülerim


Günel Halı Eleman Aranıyor


Yazmak zor!


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1444


Boyabat Gazetesi 17. Yaşında


Papaz Eriği


Memleket İsterim


Davulcunun Kefen Parası


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Mutlu Eğitim


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Teşrik tekbiri başladı


Sallım Çorba


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Kasım ayı ziyaretci sayısı:

368112


Tasarım:DtGaNi