Yayın Tarihi:27 01 2023 11:19(507)

26 Ocak 2023 Basın Açıklaması

Basına ve kamuoyuna

“Rektörün görevi cami yapmak değil, üniversiteyi laik, bilimsel ve çağdaş bir temele oturtmaktır”

Değerli Basın Emekçileri

Sinop Kent Ormanının da içinde olduğu 140 bin metrekarelik arazi Kent ormanına zarar vermemek koşulu ile Üniversite bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi ile çeşitli mühendislik fakültelerinin yapılması ve açılması için üniversiteye tahsis edilmiştir. Ancak arazi tahsis işleminin gerçekleştiği zamandan bu yana adı geçen fakültelerden her hangi birisi yapılmamış henüz herhangi birinin yapımına da başlanmamıştır.

Üniversite bünyesinde Sinop Otogarı karşısında bizzat Rektör Recep Bircan döneminde üniversitenin katkıları ile yapılmış bir cami, İlahiyat Fakültesi bünyesinde kadın ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere 200 er kişi kapasiteli iki adet mescit ve ayrıca her öğrenci yurdu bünyesinde mescitler varken Sinop Üniversitesi Rektörlüğü üniversite bünyesinde ikinci bir cami yapmak üzere Sinop Kent Ormanında yaklaşık 5 bin metrekarelik ormanlık alanı seçmiş ve ormanı bu amaçla kesmiş/kestirmiştir.

Rektörün asıl görevi ülkenin gelişimi için laik, bilimsel ve çağdaş bir eğitim temelinde üniversiteyi geliştirmek ,ileri ülkelerin üniversiteleri düzeyine çıkarmak için çabalamak, akademisyenlerden öğrencilere kadar her kesin yurt içinde ve yurt dışında bilimsel araştırma ve çalışmalara katılmasını sağlayarak teşvik etmektir. Cami yapmak değildir. Dolayısı ile cami yapmak olmadığı gibi Rektörlük makamının kendisine verdiği işe alma, terfi, atama vb. yetkilerini kullanarak üniversite bünyesindeki akademisyenlerden özellikle görevde unvan ve yükselme bekleyen akademisyenler başta olmak akademisyenlerin büyük bir bölümü ile öğretim görevlileri ve idari personelden bulunduğu makam ve mevkie göre önceden miktarı belirlenmiş miktarda paraları “ bağış” adı altında konumunu kullanıp baskı yaparak almak hiç değildir.

Bağış; bir kimsenin özgür iradesiyle hiçbir kimsenin etkisi, baskısı ve zorlaması olmaksızın kişinin her hangi bir şeyini bir kuruma ve kişiye hediye etmesi, vermesidir. Bağış baskı ve zorlama yolu ile olmaz ,olamaz . Olursa da onun adı bağış olmaz. Ayrıca bağış istenerek olamayacağı gibi bağışın cinsini, miktarı ile birlikte ödeme şeklinin de bizzat isteyen tarafından belirlenen bir bağış şeklinin olmadığını da bilinmesini istiyoruz.

Sinop Emek Barış ve Demokrasi Platformu olarak Sinop un akciğeri olan Kent ormanının herhangi bir gerekçe ile ortadan kaldırılmasına ,tahrip edilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi, sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Değerli Basın Emekçileri Sevgili Dostlar

Daha önce hem Rektörlüğe, hem de Orman Bölge Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğüne sorduğumuz soruları geliştirerek siz değerli basın emekçileri aracılığı ile buradan bir kez daha soruyoruz.

1-2022 yılında Sinop Üniversitesi olarak yurt içinde ve yurt dışında kaç tane bilimsel araştırma ve geliştirme toplantılarına katıldınız?

2- Sinop Üniversitesindeki görevinizin son altı aylık dönemine girmeniz sebebi ile inşaatına başlanacak olan camini bitmeyeceğini bilmenize rağmen ve üstelik ikinci bir camiye ihtiyaç yokken cami yapımındaki ısrarınızın sebebi nedir?

3- Cami yapımı için gereken paranın toplanma şekli sizce doğru mudur ? Üniversite içinde kimi akademik personelin bağış adı altında paraların toplanması için düzenlenen yemeklere davet edilmemesinin sebebi nedir?

4- Cami yapımı için üniversite dışına da çıkarak cami yardımına esnafında dahil edilmesinin sebebi nedir? Esnaftan toplanan bağışlarda üniversite de uygulanan zorunlu bağış yöntemi uygulanmış mıdır?

5- Bu zamana kadar cami yardımı için üniversite bünyesinde ve esnaftan toplanan paranın miktarı ne kadardır?

6- Cami yapımı konusunda AKP il yönetimi ile herhangi bir istişareniz oldu mu? Şayet herhangi bir istişareniz olmadı ise sebebi nedir?

7- AKP il yönetimi şu ana kadar cami yapımı konusunda sessiz kalmıştır. Bu sessizliğin sebebi sizce nedir?

8- Üniversite akademisyenleri ve esnaf için beş kez yemek düzenlendiği bilinmektedir. Düzenlenen yemeklerin maliyeti nedir? Bu maliyet hangi kaynaktan karşılanmıştır?

9- Sinop Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca karşılanan herhangi bir yemek bedeli var mıdır?

10- Sağlık Bilimleri Fakültesi ile diğer Mühendislik Fakülteleri açılması için üniversiteye tahsisi yapılan toplam alan ne kadardır? Tahsis hangi tarih te yapılmıştır?

11- Tahsisin gerekçesi ve koşulları nelerdir?

12-Tahsis işlemleri sırasında ağaç sayımı yapılmış mıdır? Yapılmışsa ağaç sayısı ve cinsleri nedir?

13- Kesim için izin alınmış mıdır? Kesim ile ilgili olarak Milli Emlağa bilgi verilmiş midir? Kesim kim tarafından yapılmıştır?

14- Kesim sonrasında elde edilen emtia milli emlağa verilmiş midir? Verilmişse tahsis işlemleri sırasında yapılan sayımla kesim sonrası adetler ile örtüşmekte midir?

15- Yasa gereği milli emlağa teslim edilmesi gereken emtia teslim edilmemişse bu alandan çıkan emtia ne olmuştur?

Sinop Emek Barış ve Demokrasi Platformu olarak yukarıdaki soruların yanıtlarını beklediğimizi ,konu ile ilgili her türlü usulsüzlük ve hukuksuzluğun karşısında olmakla birlikte bu usulsüzlük ve hukuksuzlukları kamu oyunun bilgisine sunup teşhir edeceğimizi, Kent Ormanına her hangi bir bina yapılmasına asla izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Ve diyoruz ki yol yakınken bu işten vazgeçin ve asıl işinize dönün ve performansınızı orada gösterin. 26.01.2023

SİNOP EMEK BARIŞ VE DEMOKRASİ PLATFORMU

Facebook'ta Paylaş
2. Yorum: mert 31 01 2023 16:14
teşvik falan değil zorla para isteniyor yardım gönüllükle olur

1. Yorum: aslan 28 01 2023 00:50
cami insaatı ile ilgilenen üniversitenin mezunları elbette is bulamazlar! ıste bu sekilde her köse bucak üniversiteli is bulamayan gençlerle dolup tasıyor? anadolu'da atasözü: "allah sasırttıgı kuluna
beygir gibi gaz çıkarttırırmıs"


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

İYİ Partili Mor bekleneni yaptı


Mevlid Kandili'niz Kutlu Olsun


Her Şey Anlaşıldığında...


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


e-Seçim Sistemi


Doğa Kendinin Olanı Geri Alır


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Zam Yağmuru!


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1444


Vergi Bağlandı


Şafak Akça yazdı: Eğitimde rasyonel zemine nasıl dönülür?


2023 Boyabat Cumhurbaşk. 2. Tur Seçimi Sonucu (28 Mayıs 2023)


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Eylül ayı ziyaretci sayısı:

304148


Tasarım:DtGaNi