E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Revize İmar Planı ve Düşündürdükleri

Sevgili Boyabatlılar;

İlçemiz için yapılan, askıda kalma süresi 24.05.2017 tarihinde sona erecek olan Şehir Geneli İlave ve Revizyon Planı'na yapılan itirazların kabulü ve tekrar değerlendirilmesi için İller Bankasına gönderilmesi ile ilgili karar Olağanüstü Meclis toplantısının 22.05.2017 tarihli birinci bileşimde alınmıştır. Dün Facebook sayfamda sizlerle paylaştığım düşüncemi toplantıda da dile getirdim.

Boyabat’ımız için bir Revizyon İmar planına ihtiyaç olduğunu, lakin bunun üzerinde çok iyi çalışılması hatta bununla ilgili teknik bir ekibin oluşturularak mahalle, sokak, cadde bazında değerlendirilerek daha yaşanabilir bir Boyabat için özgün yapısını koruyarak, modern bir şehir hayaliyle bir imar planı çizilmesi gerektiğini dile getirmeye çalıştım.

Nisan ayı meclis toplantısında alınan kararın geri çekilmesinin gerektiğini aksi halde izah edilemeyecek bir vebal altında olduğumuzu söyledim. Hatta itiraz edilen bir iki yeri örnek göstererek bunların nasıl yapılmış olduğunu İmar işleri müdürümüze sordum.

Şöyle bir açıklamada bulundu. “Plan müellifi oraları hazinenin yeri sanmış.

Bu şunu gösterir ki; bir şehir ancak ve ancak onu tanıyanlar ve orada yaşayanlar tarafından iyileştirilebilir, şekillendirilebilir, imar edilebilir.

Meclis üyeliğim süresince şu hep dikkatimi çekmiştir. Neredeyse tüm AKP belediyeleri aynı projeler üzerinde çalışmakta ve şehirler adeta tek elden çıkmış gibi imar planları oluşturulmaktadır. Bu durum, çok iyi niyetle yaklaştığımızda yöneticilerin yeni proje maliyetlerinden kaçındığını, onun için hazır projeler üzerinden hizmet sunduğunu düşünmemize neden olabilir ama bu kadar iyi niyetimize rağmen başka sebeplerin varlığının aklımızdan geçmediğini söylemek de pek doğru değildir.

Nasıl hepimiz birbirimizden farklıysak, aynı ananın babanın çocukları olsak da mizaç, tabiat, görünüş, duygu ve düşünce bakımında birbirimize benzemiyorsak şehirlerde öyledir. Her şehrin kendine has ruhu vardır, güzellikleri vardır. Ki öyle de olmalıdır.

Geçen pazar İstanbul dönüşümde yol üzerindeki yerleşim yerlerinde gözüme çarpan yapılar, dağlar, ovalar beni bazen duygulandırdı, bazen bir ressam gibi düşündürdü, bazen gülümsetti. Bunun gibi işte…

Bolu başkaydı, Safranbolu başkaydı, Kastamonu başkaydı, İğdir başkaydı, Araç başkaydı… Taşköprü başkaydı…Hepsinde bizler gibi mizaç farklıydı, güzellik farklıydı…

Şuna inanıyorum ki hepimiz bunu görüyor ve yaşıyoruz. Bu sebeple özellikle belediyeler hangi siyasi partiden olursa olsun şehirlerin özgün yapısına saygı göstermeli ve hizmetlerini bu anlayışla yapmalıdır.

Bunu yapabilmekse siyasi gayedir, siyasi hedeftir, siyasi ahlaktır. Aksi rant dağıtmaktır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur.

NOT: Nisan ayı Meclis toplantımızda alınan karar öncesi imar komisyonumuz toplanmış, İmar işleri Müdürü Volkan Beyin, komisyonumuza sunduğu 41 maddelik bir çalışma üzerine yoğunlaşarak, ilgili ada, paftaların tekrar gözden geçirilmesi ve gerekli değişiklerin yapılması hususunda, revize imar planının tekrar İller Bankasına gönderilmesine karar verilmiş ve iller bankasından gelen ilgili değişikliklerin işlendiği revize imar planı bir bütün olarak Nisan ayı meclis toplantısında okunmuş ve meclisimizdeki görüşme ve müzakereler sonucunda Şehir Geneli İlave ve Revizyon İmar Planı meclisimizce kabul edilmiştir.

Kabul edilen revize imar planı, 24.04.2017 tarihinde askıya çıkmış bir aylık süre içerisinde yapılan bu değişikliğe itirazlar alınarak Mayıs ayı Meclis toplantısında 24 adet itiraz dilekçesinin 22.05.2017 tarihinde yapılan Olağanüstü meclis toplantısı birinci bileşiminde ise 150 adet itiraz dilekçesinin kabulüne ve İller Bankasına tekrar gönderilerek değerlendirilmesine karar verilmiştir.

24.05.2017 tarihinde yapılacak olan Olağanüstü Meclis toplantısı ikinci bileşiminde de itirazlar için son gün olan 24.05.2017 tarihine kadar yapılan itirazlar alınacak ve oylanacaktır. Bugün ve yarın hemşehrilerimizin Belediyemize müracaat ederek arsa ve arazilerinin yeni imar durumu ile ilgili bilgi almaları, yanlış ve hatalı bir durum varsa itirazda bulunmaları gerekmektedir

Bilgilerinize sunulur.

Tarih:23 05 2017 18:16(3127) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bayramlar…


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Doğuca Yaylasına Kar Yağdı


2020 - 1441 Ramazan İmsakiyesi


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


BP Ersa Akaryakıt İstasyonundan Kampanya


Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler…


Temiz bir dünyaya ihtiyaç var


Boyabat Gazetesi, Bütün Annelerin Gününü Kutlar


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


17 Şubat Dünya Kediler Günü


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mayıs ayı ziyaretci sayısı:1661506 DtGaNi

* ANASAYFA *