E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Çalmak

Kapının ziline tıklatarak ya da tokmağıyla vurarak ya da düğmesine basarak ses çıkarmasını sağlamak da çalmak anlamına gelir. "Bir müziği dinlemeyi sağlayan aleti çalıştırmak da çalmak anlamına gelir. Saz çalmak, piyano çalmak gibi.

Aşı

Sokağa çıkmıştım. Günün dört saati dışarı çıkabilme hakkım olduğu için evime yakın yerlerde dolaşırken ağaçları budayan belediye görevlilerini seyretmeye başladım. Bir taraftan saatine bakan ve bana doğru yaklaşan mahalleden bir arkadaş yanıma geldi. Aşı ne zaman yapılır diye sordu.

Eğitim Sağlık Ücretsiz Olmalı

Bu yazım bir önceki yazımın devamı niteliğinde olacak. Sağlığımızı ilgilendiren, sağlığımızı etkileyen konulara değinmeye çalışacağım.

Acı Reçete

Yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için acı reçeteler yazılacakmış. Bizi yönetenler öyle diyorlar. Halk olarak zaten acı reçetenin acısını çekenler bizleriz.

İyi Kötü ve Deprem

Değerli dostlar, yazıma tam on yıl önce yaşadığım anılarımla başlamak istiyorum. Öncelikle iyi olan anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Buğday da Askıda

Merhaba dostlar, bir önceki yazımı sizlerle paylaşalı bir buçuk ay kadar oldu. Doğup büyüdüğüm, çocukluğumun geçtiği, baba ocağı köyüme gitmiştim.

Bende Tutmaz Diyorum

Boşuna milli günlerimiz unutturmaya çalışmayın kesinlikle tutmaz. Çünkü milli günler bir ulusu bir arada tutan günlerdir. Milli günlerimize sahip çıkmazsak, istediğimiz gibi kutlayamazsak dini günlerimizi kutlayacak bir vatanımız olmayabilir.

Fıkra Gibi Müjdeler

Yazıma bir temel fıkrası ile başlamak istiyorum. Daha doğrusu halimizi anlatan bir fıkra.

Atatürk’ten Mektup Var

Sizlerle paylaşmak istediğim bu yazı bir öğretmenin yazdığı ve bir öğretmen arkadaşımın da sosyal medya hesabında paylaştığı bir yazı. Sevgili Kızım diye başlayan bu yazıyı alıntı yaptım.

15 Temmuz’un Dördüncü Yılında

Hain darbe girişiminin dört yılını daha geride bıraktık. Bir kez daha 249 şehidimize Allah’tan rahmet, iki binden fazla gazimize de sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diliyorum. Tüm gazilerimiz gibi hain 15 Temmuz darbe girişiminde gazi olanlara yaşamlarında kolaylıklar diliyorum.

Türkiye de Ne Var Ne Yok

Değerli dostlar bu yazıma bir soru sorarak başlamak istiyorum. Pazara, markete, ya da bir bakkala gittiğiniz zaman ne alırsınız, bir cümle ile cevap verin desem cevabınız ne olurdu? Aynı soruyu bana sorarsanız, evimde olmayan ve ihtiyacım olanları aldırdım olurdu.

Mustafa Kemal Anadolu da…

Hâkim karşısına çıkmadan hapis olan binlerce kişiden biriyim. Hapis olduğum sürece okumuş olduklarımdan alıntılar yaparak ve alıntılara yorumlarımı ekleyerek bir yazı hazırladım. Sizler okurken hoşça vakit geçirseniz ve bir şeylerde verebilirsem mutlu olurum.

Bayramlar…

Yalnız ülkemizde değil, dünyada birçok ülkeyi etkileyen salgın hastalık Korona (Kovit-19) nedeniyle iki milli, bir de dini bayramımızı evde geçirmek zorunda kaldık. Bir de İstanbul’un fethi.

Maske Düştü

Bir futbol takımının taraftarı, oyuncusu, ya da yöneticisi olabilirsiniz. Takımınızın bir puana ihtiyacı vardır. Maç bitmek üzere. Takım da uzatmaları oynuyor. Son saniyeler. Ya tutarsa düşüncesiyle uzaktan atılan bir şut gol oluyor. Hepiniz sevinçten dört köşe olursunuz.

Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri

Ülkemizi ve tüm dünyayı saran salgın tehdidi ile ilgili, gerekli önlemler alınarak korunmak mümkündür.

Virüs

Ülkemiz, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101 yılın ilk günlerinde iki tür virüs ile karşı karşıya. Biri 2019 yılı sonlarında Çin de başlayıp dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü, diğeri de ülkemiz de yaşanan siyasi virüs.

Uyan Türkiyem Demiş

Değerli dostlar okuyacağınız bu yazı bana ait değil. Alıntı. Yazanında kim olduğunu bilmiyorum. Yalnız yazının sonunda şöyle bir not vardı. (bu mesajı dağıt ta, Bari bi farkındalık oluştur......)

Korona ve Ortak Akıl

Çin de başlayıp dünyaya yayılan, ülkemizi de etkisi altına alan Korona virüsü nedeniyle ülke olarak sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bu sıkıntılı günleri bir an önce atlatabilmemiz için öncelikle kurallara uymamız gerekmektedir. Bir önceki yazımda da bu konuya değinmiştim.

Korona Virüs Ev Cami

Salgın hastalık nedeniyle tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde diken üstünde. Başta sağlık bakanlığı olmak üzere yetkililer konuyla ilgili bir dizi tedbirler aldılar. Almaya da devam ediyorlar. Bu tedbirlerden biri de zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamak. Evde kalmak.

Sorunlar Mülteciler ve Korona

Bir nebze de olsa bir anlamı, faydası olmayan bir yazı pilavsız kuru fasulyeye, çaysız simitte benzer. Ülkemizde ve sınırlarımızda yaşanan mülteci sorunlarını göz önüne alınca yazım, pilavsız kuru fasulyeye mi, çaysız simitte mi benzer bilemiyorum.

Şehitler Tepesi Boş Kalsın

Ortadoğu bataklığında, Suriye bataklığında acı günlerimiz. Bir değil, 10 değil, 33 eve, daha doğrusu insani duygusu olan tüm evlere ateş düştü. Daha sonra üç daha eklenerek toplam 36 şehidimizin olduğu açıklandı. İnşallah daha fazla olmaz.

Komşu Suriye

Konutları yakın olan kimselerin birbirlerine göre aldıkları ad komşu, birbirlerine bitişik veya pek yakın ülkelere de komşu ülke denir. Bunu bilmeyen yoktur ama ben yine de tarif ettim.

Deprem ve Hesabı

Ey uzmanlar ve yetkililer, bana deprem anında ve sonrasında ne yapacağımı anlatmayın. Bana öyle şeyler anlatın ve anlattıklarınızı da bana yaptırın ki depremden zararsız çıkalım.

Deprem

Merkez üssü Elazığ olan, çevre illeri de etkileyen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabır diliyorum.

Tam İNANACAĞIM ama

Değerli dostlar, bazen bir şeye sinirlendiğimiz zaman, kafamız takıldığı zaman tepem attı deriz ya. Tamda tepemin attığı günün akşamı sinir kat sayım daha da yükseldi.

2020 Seni Çok Şeyler Bekliyor

Bir yılı acısıyla, tatlısıyla geride bıraktık. Geride bırakmış olduğumuz yılın ilk yazsına “Huzurlu, mutlu ve güler yüzlü insanlarla dolu bir Türkiye hayal ederek 2019 da ilk yazıma başlıyorum” cümlesiyle başlamışım. Ayni duygularla bu yılın ilk yazısını sizlerle paylaşıyorum.

Tabut Taşıyan Avukat ve Vatan Aşkı

Değeri dostlar bir avukatın aşk hikayesini anlatmaya çalışacağım. Öncelikle aşk nedir onu bundan 45 yıl kadar önce aldığım Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlüğünden aynen aktarıyorum. Aşk: İs. Ar. Güçlü sevgi ve bağlılık duygusu. Yurt aşkı. Bilim aşkı. ….

Saraya Giden CHP'li Tiyatrosu

Saraya gidildi, gidilmedi karşılıklı suçlamalar ile devam ediyor. Halk ise baktıkları yönde görmek istediklerini görüyor, duymak istediklerini duyuyorlar. Gerçekleri görmek ya da duymak istemiyorlar.

Saraya Giden CHP’li…

Değerli dostlar, Rahmi Turan’ın 20 Kasım 2019 tarihli yazısını okuyunca iki yıl kadar önce yaşadıklarım aklıma geldi.

Ölümünün 81. Yılında Atatürk

Günümüzde yazmak kadar düşünmek, düşünmek kadar yazmak da zor. Fakat yazı yazmama neden olan, beni yazı yazmaya teşvik eden arkadaşlar var. Yazı yazmama vesile olan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu teşekkürü hak eden de var, etmeyende.

Kaç Saat Kardayız?

Bundan 45-50 yıl kadar önce bir gurup köylümüz köy meydanında toplanmış sohbet ediyorlardı. Dedem yaşında olanlar savaştan, babam yaşında olanlar da bağdan bahçeden konuşuyorlardı. Ben de bir kenarda bu konuşmaları dinliyordum.

Hastaneler ve Cerrahpaşa

Bu yazımda sizlerin de tanıdığınız, daha doğrusu Türkiye’nin tanıdığı bir sağlık kurumundan bahsedeceğim. Türkiye’nin tanıdığı dedim. Çünkü bu kuruma ya yolunuz düşmüştür ya da Volkan Konak’ın söylediği türküde adını duymuşsunuzdur.

Tarikatlar ve Biz

Değerli dostlar, bir yazı yazılırken yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olur. Okuyanlar da okuduğu yazıdan bir şeyler anlar. Bir ders çıkarmaya çalışır. Ben bu durumu tam olarak beceremediğim ve sizlerin de zamanını aldığım için kusura bakmayın.

30 Ağustos ve Tarihi Günlerde Yaşananlar

30 Ağustos Zafer Bayramı geçen yıl Perşembe, bu yıl Cuma denk geldi. Seneye de şubat ayının 29 çekmesi nedeniyle Pazar güne denk gelecek. Her ne güne denk gelirse gelsin hiçbir yerde kısıtlanmadan anılmalı ve kutlanmalıdır.

Aile de mi, Okul da mı?

Bir profesörün Kanada havaalanında yaşadığı bir anısı ile yazıma başlamak istedim. Uçağının kalkmasını bekleyen profesörün kendisi gibi yolcu olan iki çocuklu bir annenin çocukları ile yaptığı konuşma dikkatini çeker.

Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları

Türkiye de yaşamak istiyorsan, düşünme, düşünürsen de konuşma, konuşursun da yazma, yazarsan da paylaşma demişler ama maalesef bu konulara uyamayacağım. Düşüneceğim, konuşacağım, yazacağım ve yayınlayacağım.

Suriye’den Saraçhane ye

Saygıdeğer okuyucularım. Bilmeyen yoktur ama bilmeyenler için yazayım. Saraçhane, İstanbul’un göbeğinde bir semt. Aynı zamanda İstanbul’un fethinden sonra kurulan ilk semt olma özelliğini de taşır. Bu semt hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler gerekli araştırmayı yapıp öğrenebilirler.

15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?

Yazıma başlarken üç yıl önce yaşamış olduğumuz 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden 251 şehidimize Allah’tan rahmet, çok sayıda ki gazimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü ülke genelinde ve yurt dışında birçok yerde anma programları düzenlendi.

Topal ördek mi? Hayır

Bir ağaçtan bir milyon kibrit yapılabilir. Bir kibritte bir milyon ağaçlı bir ormanı yakabilir. Bu düşünceme kaç kişi katılır bilemiyorum ama sosyal medyayı da kibrit ağaç gibi düşünüyorum.

Eğitim ve 23 Haziran Seçimi

Bir öğretim ve eğitim yılını daha geride bıraktık. Yeni öğretim yılına da değişik bir sistemle başlayacağız. Her bakan değiştiğinde olduğu gibi atanan bakan Ziya Selçuk döneminde de değişiklikler yapıldı. Hadi hayırlısı.

İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı

Bundan Tam 43 yıl önce ilk kez hâkim karşısına çıktım. O da ilk ve son oldu. Öğrenci olduğum o yıllarda okul öğrenci kolları içinde yer almak istedim.

Emekli İkramiyesi Kimden?

Üç aylardan ikisi gitti. Mübarek Ramazan ayıda gitmek üzere. Ramazan ayının son günlerindeyiz. Ramazan münasebetiyle bir araya geldiğimiz zaman konuşmalar ister istemez 23 Haziran da yeniden yapılacak olan İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimine kayıyor.

Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl

Ulusal Kurtuluş savaşı kutsal bir savaştır diyen Atatürk ve adamları Anadolu’yu adım adım gezerek halkı örgütlediği kurtuluş savaşının 100. yılındayız.

Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2

Bir önceki yazımda Atatürk’e söylenenlere ve Atatürk’ün söylediklerine değinmiştim. Yazının sonuna doğru da seçim demiştik. Bu yazım da önceki yazımın devamı niteliğinde olacak. Yaşadıklarım ve okuduklarım beni bu şekilde yazmaya itti.

Halk Önderi Atatürk Sayesinde

Tarih geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür. Bu köprüyü iyi kuramazsak geleceğimiz güvenli ve parlak olmaz.

Yeter Artık Kanmayalım

Günümüzde hiç kimse doğduğu yerde değil, doyduğu yerde. Doğduğu yerleri, yöresel gelenek ve göreneklerini gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla illerin tanıtım günleri olur. Sindef (Sinop Dernekler Federasyonu) ve Siyad’ın (Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği) önderliğinde Sinop tanıtım günleri olduğu gibi.

Oy Verdik Tatlı Dile…

Saygı değer okuyucularım, sizler benim gibi, benim de sizler gibi düşünmek zorunda olmadığımızı biliyorsunuzdur. Bunu ve buna benzer konuları kırık plak gibi sık sık tekrarlamaya gerek yok ama ben bir kez daha hatırlatmak istedim.

Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Ekibi Kazandı

Bugün 11 gün geçti seçim sonucu hala belli değil. Gönül isterdi ki kazananları tebrik edelim. Ülkemizin geleceği, halkımızın geleceği için, başta ekonomik ve işsizlik sorunu olmak üzere sorunlarımızı çözmeye yönelelim. Seçilenler bu sorunlara yönelsinler. Seçim sorunlarını hala daha atlatamadık.

Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi

31 Mart yerel seçimlerinden önce yayınlanan yazıma aşağıdaki cümlelerle son vermiştim. Aynı cümleler ile seçimden sonra ki ilk yazıma başlıyorum.

Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var

Ortaokul ve lise de kullandığım, kitaplığımın bir köşesinde duran, Türk Dil Kurumu’nun 1969 yılında beşinci baskısını yaptığı sözlüğün önsözü şöyle başlıyor. “Bir ulusun hayatında görülen değişme ve gelişmeler o ulusun dilini de etkiler. Yeni kavramların doğması sonucu ortaya yeni sözcükler çıkar, …..”
Eski Haberler

Bir Turizm Masalı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 18 Ocak 2021


Çalmak


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Yeni Yılı Kullanma Talimatı


Sarıkamış Faciası


Bugün Kış Başlıyor


Özler Petrol Eleman İlanı


Sinop Basınını Rahatsız Eden Olay


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:878202 DtGaNi
* ANASAYFA *