E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonuç Ne?

Değerli dostlar, yazıma 22.09.1919 tarihinde General Harbord’ın ya başaramazsan sorusuna Atatürk’ün verdiği cevapla başlamak istiyorum.

“Bir millet varlığını ve istiklalini kurtarabilmek için düşünülebilen her türlü teşebbüs ve fedakarlığı yaptıktan sonra başarıya ulaşır. Ya başaramazsa demek, o milletin ölmüş olduğu hükmüne varmak demektir. Öyle ise, millet yaşadıkça ve fedakârca teşebbüslerine devam ettikçe başarısızlık da söz konusu olamaz”

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçti. Bu darbe girişiminin bastırılmasında halkın çok büyük desteği olmuştur. Başarılı olan da darbe girişimi karşısında dimdik duran halk olmuştur. Fakat bu halk daha gerçek fetöcülerin kim olduğunu tam olarak bilmemektedir. Sizce siyasi ayağı yok mu? Bal gibi var.

İkinci yıl kutlamalarına cuma günü hutbelerde ki vaazlarla başladık. Çeşitli kurum ve kuruluşlar Demokrasi ve Milli Birlik günü için iki-üç gün önceden yapacakları etkinliğe halkı davet etmeye başladılar. Hiçbir milli günde mesaj göndermeyen belediye başkanlarından bile bu konu da mesajlar almaya başladım.

Bu millet er geç gerçekleri meydana çıkarır. Bugüne kadar yapılanların yeterli olmadığını düşünüyorum. Tamda ikinci yıl kutlamalarına birkaç gün kala birçok kişiye ceza verilmesi doğru mu? Bak suçluların cezasını veriyoruz algısı yayılmaya çalışılıyor. Ceza alanlar gerçekten suçlu olabilirler. O ayrı konu.

24 Haziran seçimi ile birlikte yeni bir sistemle yönetilmeye başladık. Yeni sistemin ilk kabinesi de Hacı Bayram Camiinde Cuma namazı kılarak başladı. Allah kabul etsin. Yeni hükümet sistemi de ülkemize hayırlı olsun.

Atatürk de ilk TBMM açılışına aynı şekilde başlamış ve açılışla ilgili gerekli yerlere 21.04.1920 tarihinde altı maddelik bir telgraf çekmiştir. Bu telgraf da yapılacaklar anlatılmaktadır. İki maddesi şöyledir.

1. Tanrının lütfuyla, Nisan’ın 23. Cuma günü. Cuma namazından sonra, Ankarada Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

6. Yüce Tanrı’dan tam bir başarıya ulaştırması niyaz olunur.

Heyeti Temsiliye adına Mustafa Kemal

Bugüne kadar Atatürk ve ilkelerini yok saymaya çalışanlar inşallah bizi yanıltırlar. Atatürk ve arkadaşları gibi başladılar, öyle devam ederler.

Yalnız Fetö ile değil, tüm buna benzer cemaatler hakkında da gerekeni yaparlar. Ben şahsen cemaatlerin İslam ahlakına değil, laik kesimin İslam ahlakına ve yaşam tarzına inanıyorum.

Daha fazla uzatmadan 23 ay önceki yazımın büyük bölümünü tekrar yayınlamak istiyorum. Çünkü darbe girişimiyle ilgili olarak o gün ile bugün ki düşüncelerim arasında bir fark yok. İlk yazdığım gazeteden kovulmama da neden olan o yazım.

*****

DARBE VE KÖTÜ KOKULAR

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu şu günlerde, yazılarımı okuyan okumayan, yazdığım bu yazılar nedeniyle beni seven sevmeyen, herkesi saygı ve sevgilerim ile selamlıyorum.

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi nedeniyle şehit olanlara Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Her kim veya kimler tarafından yapılırsa yapılsın tüm darbelerin karşısında olduğumu belirtip, eğitim ile ilgili bazı konulara değinmek istiyorum.

………..

Bundan on yıl kadar önce, arkadaşları gidiyor diye oğlum da bu FETÖ örgütünün dershanelerine yazıldı. Bir yıl gönderdim. Bu bir yıl içinde, bazı şeyler benim istediğim gibi gitmediği için oğlumu bu dershaneden aldım.

Onların her istediğini yapmadığımız için bu bir yıl için de ne oğlum ile ilgilendiler ne de ben gittiğimde benimle.

Bugün çok iyi görünenler, yarın bugün yaşadıklarımızı bize yaşatmayacaklarını nereden bilelim.

Bir şeylerin yanlış gittiğini o zaman da söyledim, şimdi de söylüyorum. Hala daha yanlışlar yapıldığı düşüncesindeyim.

Ülkemiz 15 Temmuz gecesi büyük bir tehlike atlattı. Hala daha da sonumuz belli değil gibi. Yaraları sarmak bize neye patlayacak bilemiyoruz.

Daha önce defalarca söylediğim gibi her türlü darbeye karşıyım ama, son günlerde alel acele birçok kişinin görevden alınması, bazı eğitim kurumlarının kapatılması da hoşuma gitmiyor. Acaba ne derece sağlıklı yapılıyor sorusunu kendime sormadan edemiyorum. Acele işe şeytan karışır atasözünü hatırlatmak istiyorum.

Yaşadığımız bu sorunların yalnız iktidar tarafından değil, mecliste bulunan siyasilerin oluşturacağı bir ortak akıl tarafından yürütülmesi daha iyi olur kanısındayım.

Her kurum ve kuruluştan suçlu varda, daha dün ne istediniz de vermedik diyen siyasilerden hiç mi suçlu yok? Ya doğru yapılıyor zannettiğimiz işler yine yanlış yapılırsa ne olacak? Fetö örgütünün lideri ile resmi olan o kadar siyasimiz var ki, bunu bilmeyen yok. Bu siyasilerin yaptıklarına nasıl güveneceğiz.

Daha dün Atatürk ismini bile birçok yerden silmeye çalışan, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi milli günlerimiz de hastalanan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlara iki ayyaş diyen, Atatürk'ün EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR sözünü EGEMENLİK MİLLETİNDİR diyerek değiştirenlerin bugün yaptıklarından kuşkuluyum.

İnşallah bana gelen bu kötü kokular beni yanıltır. Bastırılan bu darbe sonunda birileri başka darbe peşindeyse. O kadar sorulacak soru var ki.

Temennim böyle bir şey olmaz. Ocu buncu, sizden bizden ayrımı olmadan bu güzel ülkemizde, birlikte yaşamaya devam ederiz.

****

23 ay önce yazdıklarımı da okudunuz. 15 Temmuz Darbe Girişimin ikinci yılını geride bırakırken darbe ile ilgili gereken yapıldı mı? Ya da yapılıyor mu?

Mustafa Gürleyen ( 15.07.2018)

Tarih:15 07 2018 12:35(2413) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

TÜRK KİMDİR ?


Atatürk’ten Mektup Var


Gencim, neden enfekte olayım ki?


Adıyörem Çiğ Köfte


Atatürk’e lanet öyle mi?


24 Temmuz Basın Bayramı


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Abdülhamid kimden izin alamadı?


Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


Modanız Batsın


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Agustos ayı ziyaretci sayısı:214316 DtGaNi

* ANASAYFA *