E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Oy Verdik Tatlı Dile…

Saygı değer okuyucularım, sizler benim gibi, benim de sizler gibi düşünmek zorunda olmadığımızı biliyorsunuzdur. Bunu ve buna benzer konuları kırık plak gibi sık sık tekrarlamaya gerek yok ama ben bir kez daha hatırlatmak istedim. İnşallah bir daha hatırlatmaya gerek kalmaz. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz ama birbirimize hakaret etmemek zorundayız.

Rahmetli sanatçımız Neşet Ertaş’ın “Tatlı dile, güler yüze doyulur mu, doyulur mu…” türküsü herkes tarafından sevilir. Bir atasözümüzde de “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” diyor. Buna benzer çok güzel sözler var.

Bir gün sayılır kişilerden biri konağın aşçısını çağırmış, bu akşam yemeğine itibarlı arkadaşlarım gelecekler. Şöyle güzel yemekler yap da mahcup olmayalım der. Aşçıda her zaman olduğu gibi güzel yemeklerini yapar. Baş yemeği de dilden yaptığıdır.

Aradan zaman geçer konağın sahibi aşçısını tekrar çağırır. Bu akşam misafirlerim olacak yemeği ona göre yap der ve kaç kişi geleceğini söyler. Ne yapmamı istersin diye sorunca önemli değil, ne istersen yap der. Aşçı yine baş yemek olarak dil yemeği yapar.

Konağın sahibi misafirler gidince aşçıyı çağırır. Sana misafirlerim gelecek aman beni mahcup etme güzel yemek yap dedim. Dil yemeği yaptın. Bu akşam için önemli değil ne yaparsan yap dedim yine dil yemeği yaptın. Bu ne demek oluyor der. Aldığı cevap, ağam iyi söylersen de DİL, kötü söylersen de DİL der.

Gelelim günümüze. Günümüzde duyduklarımıza. Yerel seçimlerde cumhur ittifakından güzel söz duymadığımız gibi zaman zaman hakaretlerde duyduk. Bu da haklı olarak daha önce cumhur ittifakına oy veren seçmeni, tatlı dilli, güler yüzlü İstanbul Büyük Şehir adayı Ekrem İmamoğlu’na yöneltti. Şimdi de bunu kabullenemiyorlar.

İşin bir de ekonomik yönü var. Seçim arifesinde tanzim satışlarla bu işi çözeceklerini zannedenler bunda da yanıldılar. İşsiz kalan birinin tanzim satışlardan bile patates alamayacağını düşünmediler. Patates soğan güle güle Erdoğan diye şarkı söyleyen halkı da duymadılar.

Bu ekonomik durumu da göremeyen cumhuriyet ittifakı yöneticileri millet ittifakını oy çalmakla, olmayacak yerlere seçmen yerleştirmekle suçladılar. Eğer oy çalma ve seçmen yerleştirme işi yapıldıysa bile yetkililer neredeydi bunlar yapılırken. Devletin seçimle ilgili kurumları çelik çomak oynamakla mı meşguldü?

Emekliliği bir yıl uzatılan YSK başkanı 2014 seçimlerinde ki bir kararında bakın ne demiş. “Seçim listeleri kesinleştikten sonra listelerde hile tespit edilirse seçimler yenilenmez, yalnız hile yapanlar ceza mahkemesinde yargılanırlar” İmza Sadi Güven YSK Başkanı.

Seçim yenilenmeli diyen yetkililerin hepsi bunu bilir, bilmesi gerekir. Seçim yenilensin, olmadı sandıklar bir daha sayılsın diyenler için ister istemez zaman kazanmak istedikleri akla geliyor.

Yaptıkları yolsuzlukların üstünü örtebilmek için Büyükçekmece de yolsuzluk var, Maltepe de sayımda hata var diye uzattıkça uzatıyorlar. İnsan başka türlü düşünemiyor.

Algı yaratmak içinde yalan üstüne yalan söylüyorlar. Uzun süredir tv lerde görünmeyen biri (A.O.) canlı yayında İstanbul için tüm oylar yeniden yayınlanacakmış dedi ve hemen yalanlandı. Cumhur ittifakı algı yaratarak ne yapmak istiyor anlamak mümkün değil.

Sayım devam ederken canlı yayında bir AKP li yetkilinin “elimizde düzeltilmesi gereken evraklar var” demesi ne anlama geliyor? Eğer düzeltilmesi gereken evrak varsa bu yalnız AKP değil, diğer parti ve seçimle ilgili kurumlarda da vardır. Onlarda karşılıklı düzeltilir.

Büyükçekmece de yaşananlara tekrar dönersek. Seçmen yolsuzluğu var dedikleri, olmaması gereken yer ve olmayan katlarda kayıtlı seçmen diyen AKP yetkililerinden isim duymadım. Fakat rakipleri evet böyle bir yolsuzluk var diyorlar ve isim de veriyorlar. Bu durum da YSK nun daha önceki kararına göre seçimi etkilemez. Seçim tekrarlanmaz.

Bu söylentiler doğrudur, yanlıştır ayrı konu. Söylentiler bir yana. Daha önce beş kez, bu seçimle altıncı kez kazanan bir başkanın ve partisinin seçmen taşıdığına inanan kaç kişi vardır? Vardır diyenlerin tahsil durumuna bakmak lazım.

Büyükçekmece de bir sonuç alamayacaklarını anlayınca Maltepe ye saldırmaya başladılar. Olmadı bir daha say. Sayımları da elinden geldiği kadar engellemeye çalış. Çıkan olayları da işin bir an önce bitmesini isteyenlerin üzerine at. Tutanakları da görmemezlikten gel. Ne ala memleket.

Bir, bilemedin iki gün içinde sayılıp sonuçlanması geren seçim sonucu 16 gün geçti hala belirlenemedi. Seçim günü askere giden bedelliler neredeyse teskere alacaklar.

Teskere almış ve alacak olan gençlerin iş ve aş sorununu ne zaman düşüneceğiz. Bir seçimi anlının akıyla yapıp işin içinden çıkamayan bir iktidar halkının aşı ve işi ile ilgili ne yapabilir?

Seçimle ilgili kurallar dün olduğu gibi bugünde geçerli olmalı. Siyasi görüşü ve kariyeri ne olursa olsun, her kim seçimde hile yaptıysa, yasal olmayan yollara baş vurduysa gereken ceza verilmeli. Verilmeli ki yarın aynı sorunlarla tekrar zaman harcamayalım.

Bu günlerde seçimle yatıp seçimle kalktığımız için iki yıl önce yaşadığımız bir seçim aklıma geldi. O seçimde de çok şeyler vaat edilmişti.

Bundan tam iki yıl önce (16.04.2017) de Anayasa Değişikliği Referandumu için sandığa gitmiştik. Bir kısmımız HAYIR, eğer sayımlar doğru yapıldıysa çoğunluğumuz da EVET demiştik. O günden bugüne ne değişti? O gün hayır diyenlere inanıp evet diyenler bugün olsa yine evet dermişiniz?

Yalnız tatlı dile güler yüze doyulur mu doyulur mu diyenlere, biz tatlı dile oy verdik diyenlere, verin seçim TUTANAĞINI diyenlere değil, herkese saygı ve sevgilerimi sunarak yazımı noktalıyorum.

Mustafa Gürleyen (16.04.2019)

Tarih:16 04 2019 15:08(1908) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:375530 DtGaNi
* ANASAYFA *