E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ölümünün 81. Yılında Atatürk

Günümüzde yazmak kadar düşünmek, düşünmek kadar yazmak da zor. Fakat yazı yazmama neden olan, beni yazı yazmaya teşvik eden arkadaşlar var. Yazı yazmama vesile olan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu teşekkürü hak eden de var, etmeyende.

Kısa bir zaman önce Cumhuriyetimizin 96. yılını geride bıraktık. Coşkulu bir kutlama oldu. Bu vesile ile milli günlerimizi unutturmaya çalışanların çocukları da hatırladılar. Yönetim şeklimizin Cumhuriyet olduğunu, Cumhuriyetimizin de 29 Ekim 1923 de ilan edildiğini.

29 Ekim gününün herhangi bir önemi var mı? Niye üç beş gün önce veya sonra değil, neden 27 Ekim, ya da 1 Kasım değil de 29 Ekim günü Cumhuriyet ilan edilmiş.

Atatürk’e neden 29 Ekim diye soruyorlar. Güzel bir cevap veriyor. 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros mütarekesi imzalanarak teslimiyet içine girmiş, esarete uğramış milletin kaç yıl esaret altında kalındığı sorusuna 5 yıl değil de 4yıl 364 gün diyebilmeleri için olduğunu söylüyor.

30 Ekim’e bir gün kala cumhuriyetin ilan edilmesiyle, biz 30 Ekim’i tanımıyoruz. Biz bir gün öndeyiz demek istemiş Atatürk.

Sosyal medya hesabıma birçok arkadaş Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıl dönemiyle ilgili kutlama mesajları gönderdi. Bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bir densiz arkadaşım da 29 Ekim de neler oldu? Başlıklı bir yazı göndermiş. Baş tarafındada “Dünyada bin yıllık tarihi silen ve o günü bayram olarak kutlayan başka bir millet yoktur” yazıyor. Baştan aşağı yalanlarla dolu.

Bu yalanlardan “camiler depo ve ahır olarak kullanıldı” yalanına hiç inanmıyorum. Camiler ahır ve depo olarak kullanıldıysa bile din düşmanlığı için kullanılmamıştır. Fakat bugün dini siyasi amaçları uğruna kullananlar o günlerde yapılanları din düşmanlığı olarak göstermeye çalışıyorlar.

Anadolu’nun birçok yerinin düşman işgali altında olduğu günlerde, Yunanlıların birçok yeri yakıp yıktıkları günlerde, dönemin tankı, savaş uçağı sayılan KADANA lar için camiler geçici olarak kullanılmış olabilir. Kullanılmış demiyorum. Olabilir diyorum.

Daha önceki yazılarımda da yazdım. Mecburiyet karşısında köyümüz camisini amaç dışı olarak daha birkaç yıl önce soğuktan korunmak için kullandık.

Bu listede başka bir yalanda, “binlerce İslam büyüğü istiklal mahkemelerinde idam edildi” yalanı. Binlerce İslam büyüğü değil ama imam görünümlü İngiliz ajanları idam edilmiş.

O gün idam edilenleri dindar olduğu için idam edilmiş gibi lanse edenler başta olmak üzere herkese soruyorum. 15 Temmuz darbe girişimi sorumlusu sizce din adamı değil miydi? Yalandan da olsa verin idam edelim diye bağırmadınız mı?

Kutlu doğum haftaları düzenleniyordu. 1989 ile 1993 yılları arasında hicri takvime göre kutlama yapılırken 1994 senesine gelindiğinde kutlama tarihi 20 Nisan-26 Nisan günleri arası sabitlendi. Bu sabitlenme Cumhuriyet yönetimine alerjisi olanların bir oyunu olabilir mi? Ne dersiniz?

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama tam da Cumhuriyet Bayramın da Cumhuriyet kurucularının ve Cumhuriyet idaresinin din düşmanıymış gibi gösteren yazıların yayınlanması bana bu soruları sorduruyor.

Yunan askeri önüne gelen ne varsa yakıp yıkarak kaçarken bir köyde bir kızımıza musallat olur. Kızımız kaçarak evine girer ve kapıyı kilitler. Yunan askeri evi ateşe verir ama kızımız dışarı çıkmaz orada şehit olur. Bu şartlarda komutan siz olsaydınız camileri amaç dışı kullanmaz mıydınız?

Anadolu’nun işgal altında olduğu o günlerde Yakup Şevki Paşa Atatürk’e karşı çıkar ama alınan kararlara uyar. İzmir de tekrar karşılaştıklarında M. Kemal Paşanın önüne geçer. Elini uzatır. “Paşam sen haklı çıktın, ver elini öpeyim. Bu zafer senin azmin sayesinde kazanıldı. Sen bu millete Allah’ın bir lütfusun” der. Çılgın Türkler S.658)

Bir de Tekke ve Zaviyeler (küçük tekkeler) kapatıldı deniyor. Bu konuda da yıllar önce bakın Atatürk ne demiş.

Efendiler, Biz Tekke ve zaviyeleri din düşman olduğumuz için değil, bilakis bu yapılar din ve devlet düşmanı olduğu, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

Çok değil, yüz yıla kadar, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz, göreceksiniz ki; bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek, bizim din düşmanı olduğumuzu öne sürecek, sizlerin oyunuzu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

Ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır. 17 Aralık 1927

Bir asra yakın önce bu günleri görebilen bu dahi adamın ölümünün 81. yılını geride bıraktığımız şu günlerde ölüm yıl dönümüyle ilgili mesajlar aldım ve basından okudum. Aynı zamanda kurucusu olduğu Diyanetten bir şey duymadım. Üzgünüm.

Bize en ufak bir iyilik edene teşekkür ediyoruz. Fakat M. Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlığa kavuştuğumuzu unutuyoruz. Unutturmaya çalışıyoruz. Yazık.

Atatürk’ün 81. Ölüm yıl dönümüyle ilgili olarak almış olduğum mesajlardan birkaçını paylaşmak istedim.

Cumhuriyetimizin kurucusu, yaktığı özgürlük ateşiyle ruhlarımızı aydınlatan ve her daim geleceğimize ışık tutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81. yılında saygı, minnet ve özlemle anıyorum.

Muammer Keskin Şişli Belediye Başkanı

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." diyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81. yılında sonsuz saygı, şükran ve özlemle anıyorum. M. Akif HAMZAÇEBİ İstanbul Milletvekili

Sayın MUSTAFA GÜRLEYEN Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde saygı, sevgi, minnet ve özlemle anıyorum.

Bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni daima korumak ve en ileriye taşımak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Dr. Ali Şeker CHP PM Üyesi İstanbul Milletvekili

Aramızdan ayrılışının 81. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü rahmet, minnet, özlem ve saygıyla anıyorum. Engin ALTAY CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili

Mustafa Gürleyen (10.11.2019)

Tarih:11 11 2019 11:17(6222) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: karaçaylı 12 11 2019 20:56
mustafa bey bende atatürk, cumhuriyetimiz ve milli günlerimiz ile ilgili hainlik yapanlara ismil yk nın şarkısını söylüyorum. allah belânı versin


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:375472 DtGaNi
* ANASAYFA *