E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Saraya Giden CHP'li Tiyatrosu

Saraya gidildi, gidilmedi karşılıklı suçlamalar ile devam ediyor. Halk ise baktıkları yönde görmek istediklerini görüyor, duymak istediklerini duyuyorlar. Gerçekleri görmek ya da duymak istemiyorlar.

Saraya gerçekten biri gitti mi, ya da tam kongre döneminde birileri yıpratılmak mı isteniyor? Bu tartışmalar karşısında birçok kişinin kafası karışık olduğu kesin.

Cumhur ittifakı tarafından baktığınız zaman Kılıçdaroğlu ve ekibi yalan konuşuyor. Kılıçdaroğlu ve ekibini dinlediğiniz zaman ise AKP Genel Başkanı ve arkadaşları yalan konuşuyor. İşte bu yüzden kafalar karışık. İşin içine okumadan, bilgi sahibi olmadan yorum yapanlar da girince kafalar iyice karışıyor.

Okumuyorlar, kitap eleştirisi yapıyorlar. İzlemiyorlar, film – tiyatro – dizi eleştirisi yapıyorlar. Dinlemiyorlar, siyaset eleştirisi yapıyorlar. Son yazdığım bu cümleler gazeteci Soner Yalçın’a ait. Tamamen katılıyor.

AKP Genel Başkanı Erdoğan, 7-8 Ekim Sırbistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Adı Millet İttifakı ama milletten nasibini almamış ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli” demiş. Daha sonra da saraya giden CHP polemiği yaşandı. Bu olanlar ışığında ne düşünüyorsunuz?

Kılıçdaroğlu ise bir tv programında, "Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur... CHP'yi nasıl dağıtırız diye çalışan ekipleri var.” diyor. Bu cümlenin içinden yalnız Doğrudur kelimesi alınınca saraya giden CHP li varmış gibi düşünülüyor.

Fakat AKP genel başkanının Sırbistan dönüşü uçakta gazetecilere söylediği ile karşılaştırınca olay farklılaşıyor. Okumadan, araştırmadan yorum yapanlara inanıldığı gibi, yanlı yorum yapanlara da inanıldığı zaman işler daha da karışıyor. Çıkın işin içinden çıkabilirseniz.

Partilerin son grup toplantısında (26 Kasım 2019) AKP Genel Başkanı Erdoğan Man adası ile ilgili Kılıçdaroğlu’na açılan davayı bizim arkadaşlarımız kazandı dedi. Kazanmış olabilirler. Fakat, aradan ay, hatta gün bile geçmeden, bir saat sonra CHP Genel Başkanı Man adası ile ilgili davayı kazandım. Halk öğrenmesin diye sansürlediler. Daha çok dava kazanacağım dedi.

Bir vatandaş olarak biz kime inanacağız? Biri doğru konuşmuyor ya da bizim anlayacağımız dilden konuşmuyor. Bize anlayacağımız dilden konuşmalarını istiyorum.

Ben bir vatandaş olarak merak ediyorum. Siyasilerinde gazetecilerinde dilinden düşmeyen, bizlerin de tiyatro izler gibi izlediğimiz Saray tiyatrosunu kim yazdı? Oyuncular kendilerini bilerek mi oynadı, yoksa ne oynadıklarını bilmiyorlar mıydı? Eğer bilmeden oynadılar ise kim oynattı onu biliyorlardır. Bunun başka yolu yok. Açıklamaları lazım. Ya da yasalar açıklatması lazım.

Tiyatro diyorum, çünkü dramatik türleri seyirciler önünde oynanan eylem ve sanatına tiyatro denir. Fakat daha önce yapılan provayı bizler görmeyiz. Bu tiyatroda rol alan oyuncuların daha önce oynadıkları oyunlara bakmak lazım. İyi rolde mi oynamışlar, kötü rolde mi?

Başka merak ettiğim bir konu da kurgu tiyatrodan kim yararlı çıktı? Bakalım oyun sonunda kazanan kim olacak? Cumhuriyetimiz ile yaşıt olan partilerin kazançlı çıkacağını tahmin ediyorum. Kaybedenin halk olduğu kanısındayım. Bu gürültü patırtı arasında unutulan, ya da unutturulmaya çalışılan konular oldu.

Barış pınarı harekatının neresindeyiz? Türkiye olarak istediğimiz neticeyi alabildik mi? Ben aldığımız kanısında olanlardan değilim. Çünkü yeterli bilgilendirilmiyoruz. Ayrıca Türkiye olarak istediğimiz neticeyi alıp alamadığımızı bilmeyen çok kişi olduğu düşüncesindeyim.

Büyük Ortadoğu Projesi ülkemize ne kazandırdı ne kaybettirdi bu konuda hiçbir tv kanalında tartışma görmüyoruz. Eş başkanlık devam ediyor mu, etmiyor m? Saraya giden CHP li tiyatrosu ile birçok şey unutturuldu.

Tartışılan başka bir konu ise ABD den gelen mektup. O da unutturuldu. Yoksulluktan intihar edenler konuşulmuyor. Hepsinden önemlisi ekonomi konuşulmuyor. İşsizlik almış başını gidiyor konuşulmuyor.

Üreten çiftçimizin durumu konuşulmuyor. Tüketen yoksul halkımız konuşulmuyor. Markete girdiğimiz zaman bakıyoruz birçok ürünün üzerinde yurt dışı men şeyli olduğu yazıyor. Myanmar diye bir ülkeden pirinç almışız. Üretmeden tüketen bir toplumun sonu ne olur?

Söylenenleri sade alkışlarsak, bazı konuların unutturulması için ortaya atılanları okumadan, araştırmadan doğru veya yanlış olduğuna nasıl karar verebiliriz? Veremeyiz. Bizlerinde gerektiğinde cevap verebilmek için araştırmalıyız. Geriye doğru dönüp bakmalıyız. Kim ne dedi ne yaptı?

İyi yapılan da kötü yapılanda er geç ortaya çıkıyor ve kim ne alması gerekiyorsa vakti saati gelince alıyor. Zamanında alınmazsa oda bir işe yaramaz.

Yıllar önce bir radyoda fıkra dinliyordum. Fıkra buya, 12 Eylül 1980 darbesinin başı Kenan Evren gittiği konuk evinde gece uykusu kaçıyor. Kalkıp dolaşmaya başlıyor. Duvarda asılı olan kendi resmine bakmaya başlıyor. Resim dile geliyor. Ne bakıyorsun. Bir gün gelecek, beni indirip seni asacaklar diyor.

Gönlümüz kesinlikle idamdan ya değil ama hak etmeyenlerin resim ve isimlerinin indirilmesinden yana.

Son günlerde oynanan saray tiyatrosunu iyi izleyip, gerektiğinde zamanınızı harcayarak araştırıp senaryoyu yazanı da oyuncuları da kimin nerede alkış tuttuğunu da göz önüne alarak değerlendirme yapmalıyız.

Yapacağınız değerlendirme seni etkilemese bile yarın torunlarını etkiler. Unutma.

Mustafa Gürleyen (30.11.2019)

Tarih:30 11 2019 16:10(9188) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: 11 köy 03 12 2019 14:44
saray orası hatta uçan saray da var ağa da yok yok ankara istanbul antalya mersin adana yi kaydettikleri gibi iktidarıda kaybedecek.

3. Yorum: eskı toprak 02 12 2019 19:25
1nolu yorrumcu kardeşım şu at gozluklerını at
2 ben bay kemale kızdıgım kadar kımseye kızmıyorum neden yahu o cumhubaşkanı yanını her kesımden ınsan gıdebılır kurdu turku cerkezı lazı de cık kenara yok ılla yorum yapaacak kurulan tuzzaga kendı ıstegı ıle dusecek yok oye lıderluk

2. Yorum: milat 02 12 2019 16:57
1 yorumcu yazar efendi zaten kendi diyor peşin peşin cumhuriyetle yaşıt parti kazanır diye. bu kadar ön yargılı sayın yazar. cumhurbaşkanı eğer böyle bir şey varsa ben istifa edecem sende edecenmi dedi çıt yok, haberi yapan gazeteci rahmi turan özür diledi kılıçdaroğlundan çıt yok. buna varana kadar kılıçdaroğlunun kaç yalanı ortaya çıktı fakat kendileri hiç bir şey olmamış gibi pişkin pişkin yalan söylemeye devam ediyor bir chp lide demiyorki ya kardeşim yeter bu kadar yalan seni savunmaktan biz yorulduk sen yalan konuşmuktan yorulmuyorsun diyemiyor. bop konusuda sayın cumhurbaşkanı kaç kere dedi bop ölü doğdu ve bitti diye bunlar hala kulakları var duymuyorlar

1. Yorum: misafir 02 12 2019 12:19
siz taraflı bir yazarsınız ve sıradan bir vatandaş değilsiniz hala milletle dalga geçer gibi bunu hala cumuhurbaşkanına bağlıyorsunuz cumhurbaşkanı herşeyi ortaya koydu ama siz milletin aklı ile dalga geçiyorsunuz benece siz biraz okuyun ve hatta muhalif gazete ve yazarları okuyun biraz bilgilerinizi tazeleyiniz gördüğüm kadarıyla olayları 15 gün önceden takip ediyorusunuz saygılar birde bu ülkenin cumhurbaşkanına ve ona oy verenlere saygı duyun. saray vs bu nasıl bir uslup nasıl bir dil veya gazetecilik.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:372947 DtGaNi
* ANASAYFA *