E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

2020 Seni Çok Şeyler Bekliyor

Bir yılı acısıyla, tatlısıyla geride bıraktık. Geride bırakmış olduğumuz yılın ilk yazsına “Huzurlu, mutlu ve güler yüzlü insanlarla dolu bir Türkiye hayal ederek 2019 da ilk yazıma başlıyorum” cümlesiyle başlamışım. Ayni duygularla bu yılın ilk yazısını sizlerle paylaşıyorum.

Tam da geçen yıl bu günlerde yerel seçim rüzgarları esiyordu. Bu yazımda merhum Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in şu sözlerine yer vermiştim.

“Süleyman Demirel gazete de okuduğu iki haberin başlığını işaretler. Birinci haberde; Köylü altın devrini yaşıyor, ikinci haber de ise Köylü gübre alamıyor yazmaktadır. Yanındakilere döner, ben gazeteci olsam şu başlığı atardım. Hangisi doğru?”

Ben de gazeteci olsam hiçbir şey yetkililerin anlattığı gibi olmadığı, ekonomi her gün daha kötüye gittiği için 2019 yılı için şu başlığı atardım. Her geçen gün kötüye gidiyoruz. İşsizlik son yılların en yüksek seviyesinde.

*******

Geçen yılın ikinci yazımda da şöyle bir cümlem var. “1919 yılından 2019’a kadar geçen 100 yıl da çok şeyler değişmiştir ama son 16 yılda değişen her Milli Eğitim bakanından sonra eğitim sistemimiz değiştiği kadar değişmemiştir.”

Bu hükümetin özel okullara verdiği desteklerde yeterli olmadı. Özel okullarda çökmeye başladı. 2018 PISA raporuna göre sonlara yakınız.

Başka bir yazımın başlığı da “Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var” Bu yazımda da eğitime değinmiştim. Bir gecede cahil bırakıldık yalanını söyleyenler Cumhuriyet dönemi başlarında okur yazar oranının az olmasını kurtuluş savaşında verdiğimiz şehitlere bağlıyor. Sözde okur yazar olanları savaşlarda kaybetmişiz. Yerseniz.

Yazıma eğitimle ilgili olarak devam etmek istiyordum ama son günlerde hararetle tartışılan nur topu gibi iki konumuz var. Daha çok var dediğinizi duyar gibiyim. Doğru çok var. Ben ikisine değineceğim. Biri Kanal İstanbul, diğeri de yerli otomobil.

Bu iki konuya geçmeden önce eğitim ile ilgili bir cümle daha etmek istiyorum. En az lise sona kadar tüm eğitim sistemi aynı olmalı ve zengini fakiri aynı eğitimi almalı.

Gelelim bugün ki konularımıza. Türkiye de yapılan, Türklerin yaptığı her şeyi desteklerim. Üzerinde Türk Malı yazan her ürün beni mutlu eder. Fakat desteklerken şüpheci de olmayalım mı? Bu iktidarın yapacağım dediklerine inanabilmemiz için geçmişte söyledikleri yerine getirip getirmediğine bakmamız gerekmez mi?

Tarih 14.10.2015 basında şöyle bir başlık; Yerli Otomobil 2016’da Yollarda. Devamında ise, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin kamuflajlı görüntüsünü kamuyla paylaştı. Bakan Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi. Buraya dikkat. Işık, ilk yerli otomobilin 2016 yılında yollarda olacağının müjdesini verdi.

Bakan müjdeyi vereli dört yıl, ilk yerli otomobilin yollarda olması gereken tarihten de üç yıl geçmiş. Bırakın otomobili, yeri bile yok. Bugün söylenenlere şüpheyle bakmamız hakkımız değil mi?

27 Aralık 2019 günü muhteşem bir organizasyonla tanıtım gerçekleştirilen yerli otomobil 2022'de seri üretime geçecekmiş. Fabrikası yok. Markası belli değil. Henüz fiyatı hiç belli değil. Ey şakşakçılar ne diyorsunuz?

Yerli otomobil yapacaklarmış. Gerçekleşmesi halinde memnun olmayanın çıkacağını zannetmiyorum. Şu soruyu da sormadan geçemiyorum. Gebze de üretimine gerek yok diye Türk Malı cip (Jeep) fabrikası bu iktidar tarafından 2006 yılında kapatıldı. Fabrika ve yerine ne oldu? Fabrikası olmayan otomobiller burada üretilemez mi?

Bir yılı acısıyla, tatlısıyla geride bırakıp yeni yıla girerken, işsizlerin iş bulabilir miyim acaba diye düşündükleri, EYT’lilerin yeni yılda halimiz ne olur diye kaygılandıkları bir zamanda kimler Kanal İstanbul’a olumlu bakabilir? Ben bakamıyorum. Hayır diyenlerdenim.

Basından okuduklarım ve duyduklarıma göre konuşmuyorum. Bizzat, neredeyse iki yıldır yaşıyorum. Zor şartlarda okutup harita mühendisi olan oğlum gibi birçok gencin işsiz olduğunu biliyorum.

Kanal İstanbul’a yapılacak harcama ile öncelikle iş sahaları kurulmalı. Öncelikle bu milletin işe, aşa, eğitime, ekmeğe ihtiyacı var. Ayrıca gerekli araştırmaların yapılıp getirisi ne götürüsü ne bu halka açıklanmalı. Ben yaptım oldu ile bu işler yapılmamalı, yapılamaz.

Gelir getirmeyen yerlere borç ile yapılan harcamalar yarın birçok varlığımıza el konulmasına neden olabilir. Hem bu yönden hem de diğer riskler göz önüne alınarak evet ya da hayır denmeli. CED raporundan okuduklarıma göre hayır denmeli.

İşin başka bir boyutu da dört yıl kadar önce kanal İstanbul yapılacak yerlerin çevresindeki arsaların Arap ülkelerinde reklamının yapılması. Bu projede rant kimlerin olacak? Ben demiyorum birçok siyasi diyor. Bu proje rant ve ABD projesidir diye.

Ayakkabı kutularında dolarların çıktığı günlerde paraları sıfırladın mı oğlum diye telefon konuşmaları olmuştu. O konuşmada yok böyle bir şey denmedi, telefonlarımız dinlendi dendi. Şimdide insanın aklına Kanal İstanbul ile ilgili olarak acaba birilerine, bir şeyler karşılığında söz mü verildi sorusu soruluyor. Yok böyle bir şey diyebiliyor musunuz?

Tarihi konulara fazla girmek istemiyorum. Şu örneği vermeden de geçemeyeceğim. Alman donanmasına ait Goben ve Breslau adlı (Yavuz ve Midilli) iki savaş gemisinin Çanakkale’ye sığınıp ardından da Karadeniz sahillerine gelerek Rus sahillerini bombalayıp Osmanlı Devleti’ni geri dönülmez bir yola soktuğunu unutmamamız lazım.

1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türk Boğazlarından geçiş rejimini ve boğazlar bölgesinin güvenliği işlerini düzenleyen sözleşmedir. Kanal İstanbul projesi ile bu sözleşme delinir, Karadeniz’e girmemesi gereken gemiler girerse ne olur?

Bir vatandaş olarak beni daha çok ilgilendiren şu soru aklıma geliyor. Yerli otomobil, Kanal İstanbul gibi konuların üzerinde çok durulmasının nedeni ufukta bir erken seçim mi var? 2020 seni çok şeyler bekliyor. Hayırlısı olması dileğimle…

Mustafa Gürleyen (02.01.2020)

Tarih:02 01 2020 13:23(12075) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: mustafa yağcı 14 01 2020 11:10
bizimde cok beklentimiz yok 2020 den zam yapın yeter ülke refahı için zam zam zam zam şart zam yapmazsanız küserim

2. Yorum: foçalı 03 01 2020 15:12
son belediye seçimi de gösterdi ki artık vatandaş ucuz numaraları yutmuyor.

1. Yorum: milat 02 01 2020 13:51
yerli bir şeye destek veriyor diye kimseye şakşakcı diyemezsiniz. derseniz adama sorarlar siz yerli ve milli olan herşeye karşı çıkanlarınmı şakşakcısısınız. aynı zamanda dahada ötesi fetöcülerin kes kopyala yapıştır şeklinde oluşturulduğu o ses kaydını mahkeme kararıylada tescillenen bir kumpası aynı onların ağzıyla sanki gerçek gibi yazmanızda ayrı bir garabet.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Sevsen…


Komşuluk


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:376004 DtGaNi
* ANASAYFA *