E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Maske Kullanırken Cildi Korumak İçin Öneriler

Koronavirüs önlemlerinin başında maske kullanımı ön sırada yer alıyor. Dışarıda ya da iş yerinde uzun süre maske kullanımı özellikle bu yaz mevsiminde yüzde normalden fazla terlemeye neden oluyor. Böylece bakteriler için ekstra faydalı bir zemin oluşuyor.

Hatta uzun süre maske kullanımı pürüzsüz olan ciltte bile sivilcelerin oluşmasına neden olabiliyor. Tabiki aknelerin birçok sebebi var, özellikle bu dönemde hepimizin stres kat sayısı arttı, yağ bezlerimizin fazla çalışması, hormonal değişiklikler, bazen bazı besinler akne oluşumunu tetikleyebilir.

Maske taktığımız alanda nem artar, yağlanma artar ve bakteriler cildin doğal ortamının bozulmasıyla fırsatları değerlendirir, gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte maskenin yarattığı irritasyon( maskeyi takıp çıkarma esnasında da olabilir) ya da minik travmalar da buna sebep olabilir.

Peki ne yapılmalı?

Yağlı ciltler gibi, normal ve kuru ciltlerde uzun saatler ve sıkıca uygulanmış maskelerden sonra aknenin yanında kızarıklık, hassasiyet artışı (egzama vs..) gibi durumlarda ortaya çıkacaktır.

Unutulmamalı ki,ciltte oluşan tüm durumlar kişiye özeldir bu nedenle asla uzmana başvurmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Ancak şunları deneyebilirsiniz;

-Yağlı, akneye meyilli bir cildimiz varsa, benzoil peroksit içeren bir temizleyici- ya da bu cilt tipine uygun yıkama - ile cilt temizlenmelidir.

-Kuru ve hassas ciltlerde yine maskeyi çıkarır çıkarmaz, hassas ciltlere uygun yıkama sütü/ürünleriyle yüz yıkanmalıdır. Hyaluronikasit içeren kremlerle nemlendirilebilir.

-Gün içinde terlediğimizde maskemizi dikkatli bir şekilde çıkarıp, kuru bir pamukla yüzünüzü temizleyebilir, yine maskenin dış kısmına dokunmadan maskenizi tekrar takabilirsiniz.

-Maskenin temas ettiği alanda eğer egzamalı ya da hassas bir alan varsa maskeye değmemesi için silikon bariyerler kullanılabilir ama onlarında temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz.

Maskeleri Temiz Tutalım!

-Maskelerimizi çıkarıp takarken dış yüzeylerinin temiz olmadığını hatırlayarak, kulakçıklardan tutup, dış yüzeyini herhangi bir yerle temas ettirmemeliyiz.

-Tek kullanımlık maskeyi çıkardıktan sonra dezenfektan ya da %70 alkolle spreyleyip, kuruduktan sonra tekrar kullanılabilir, ancak kullan at yapmak daha sağlıklı olur.

-Yıkanabilir maskeleri elde sıcak su ile sıkça yıkamak ve en az 2 adet bulundurup dönüşümlü kullanmak doğru olur.

*TEK KULLANIMLIK MASKE TERCİHİNİZ OLSUN. EĞER TEKRAR KULLANACAKSANIZ DA MASKEYİ DEZENFEKTE ETTİKTEN 1 HAFTA SONRA TEKRAR KULLANMAK UYGUN OLABİLİR.

Tarih:22 06 2020 13:33(1192) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı kağzım 23 06 2020 16:29
tmm ye dikkat edilmesi lazım. yani temizlik - maske - mesafe. bu üçü harfi harfine tatbik olunursa koronolar gelemez vatandaşa.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sinop'ta trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı 8 yaşındaki çocuk silahla kendini vurdu İlçe Başkanlığı Görevinden İstifa Etti Bağış Yaptığı Okul Nihayet İhaleye Çıktı Bu İhalede Neler Oldu Siz Ona Cevap Veri Sinop’ta freni boşalan kamyonet üs Ayancık yolunda 2 kamyon çarpıştı BBP Sinop İl Başkanlığına Tahir Şahin at Zıpkınla balık avlamak için denize giren Boyabat gençlik merkezinde yaz etkinlikl Belediyenin Yayımladığı Kitapta Korkunç Veli Tokmak vefat etti Murat Külcü vefat etti Karadeniz; ''Yarını görmek istiyorsak iş Sinop genelinde maske takma zorunluğu ge Bekir Ay vefat etti Önemli Duyuru: Çalışma saatleri kısıtlam Sürücü Kazayı Ucuz Atlattı Duraktaki Fabrika İşçisine Otomobil Çarp 2020 Yılı Temmuz Ayı Nöbetçi Eczane List Sinop İl Özel İdaresi 2020 Yılı Asfalt S Barış Karadeniz Kabotaj Bayramı Mesajı Hanife Sevinç hanımefendi vefat etti Satılmış Çelik vefat etti Ünzüle Sönük hanımefendi vefat etti Yazacak Başlık Bulamadık Sarma Sigara Kullananlara Kötü Haber Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı DEVA Partisi Sinop İl Başkanlığı Basın A İbrahim Çil vefat etti Ahmet Ayhan Yakıcı vefat etti Boyabat’ta Vatandaşlar Sokağa Çıkm Cumhuriyet Başsavcısı Ağır Ceza Reisinde Sanayi Sitesi İstikametinde Kaza CHP Boyabat İlçe Başkanı Hasan Sıtkı Mor Boyabat’ta Trafik Kazası 1 Yaralı Abdullah Bodur vefat etti Boyabat Emniyetinden kapalı alanlarda ma YÖK’ten Boyabat'a Müjde Meydana Gelen Kazada Sürücü Kıl Payı Kur YKS Sınavları dolayısıyla sokağa çıkma k Teğmen Murat Keskin Hakkari’ye Gid DEVA Partisi Sinop kurucu il başkanını a Ahmet Kiriş vefat etti Muzaffer Kocaoğlu vefat etti Salep Bitkisi Toplayan Şahıslar Yakaland Sinop Belediyesinde mutlu son... Sağanak Yağış Sonrası Boyabat’tan Dondurmayı Mutlaka Su İle Tüketin! Tümü

Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Türkiye de Ne Var Ne Yok


İstanbul'da yüz maskesi zorunluluğu


Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az


Hisar İşçi


Paraşütten çeltik tarlaları


"Toplaşın anlatıyorum"


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Temmuz ayı ziyaretci sayısı:343954 DtGaNi

* ANASAYFA *