Yayın Tarihi:24 09 2015 23:47(14961)

Neden Tuğla Kullanmalıyız

Ülkemizde yaşanan yoğun inşaat faaliyetleri doğal olarak inşaatta kullanılan malzemelerin de kalitesini sorgulamamızı sağladı. İlçemizde bulunan aktif 28 adet tuğla fabrikası olması sebebiyle vatandaşlarımızın bu konuda bilgi sahibi olmasını istedim. Şimdi sırayla inşaatımızda ya da yaptığımız birikimimizle satın alacağımız evimizde neden tuğla kullanmalıyız sıralayalım.

1- DOĞALDIR
Tuğla malzemesinin içeriği sadece kil, toprak ve sudan oluşur. Bu ürünün tercih edilmesinin sebebi tamamen doğal çevre şartlarında oluşan malzemenin kullanılmasıdır. Bu sayede geri dönüşümü de mümkün olmaktadır.

2- ISI DEPOLAMA VE ISI İZOLASYONU SAĞLAR
Tuğla yüksek oranda ısı depolama özelliğine sahiptir. Yüksek sıcaklıkta ısıyı kendi bünyesinde depolar. Ortam sıcaklığı düştüğü zaman bünyesinde depoladığı sıcaklığı zaman içerisinde ortama verir. Bu sayede ısı izalasyonunu sağlamış olduğu için kullanılan enerji maliyeti düşmüş olur. Düzgün bir tuğla malzemesi kullanılan evde ısı tutmak için tekrar izolasyon malzemesi kullanmak gerekmemektedir.

3- SES İZOLASYONU SAĞLAR
İnsanlar tüm gününü yoğun bir çalışma temposu içinde geçirdikten sonra evinde sessiz ve sakin bir şekilde dinlenmek ister. Yan üst ve alt komşudan gelen sesleri, dışarıdan gelen araç gürültüsü insanı ciddi manada rahatsız etmektedir. Tuğla, sahip olduğu kütle sayesinde titreşimi zor geçirmektedir. Bu sayede yanlız başına tuğla duvar ses yalıtımı konusunda ciddi bir koruma sağlar. Etraftan gelecek sesleri büyük ölçüde engelleyerek evinizde huzurlu bir şekilde zaman geçirmenizi sağlamaktadır.

4- NEMDEN KORUR
Duvarı nem, insanı gam yıkar. Nem duvarda büyük hasarlara neden olmaktadır. Duvarlarda küf oluşmakta ve ısı yalıtımı azalmaktadır. Bu sebepten bina dışındaki nemin içeri girmesi engellenmeli, içerideki nemin dışarı çıkarılması sağlanmalıdır. Bu özellik de ancak iyi bir ısı yalıtım katsayısına sahip tuğla ile sağlanabilmektedir. (Tuğla dışındaki diğer malzemelerin ısı izalasyonu daha iyi densede nemden dolayı zamanla bu özelliklerini mutlaka kaybedecektir)

5- UZUN ÖMÜRLÜDÜR
Bütün inşaat sahipleri için önemli olan kendi binalarının sağlam olmasıdır. Tuğla bunu büyük ölçüde garanti etmektedir. Günümüzde tuğladan yapılan binalar 100 yıl ve daha fazla süre ayakta kalmaktadır.

6- EKONOMİKTİR
Tuğla binalar ekonomiktir. Kaba duvarlar için bakım masrafı yok denecek kadar azdır.

7- YANGINA DAYANIM
İyi bir malzeme ile yangın sırasında binada hayat kurtulabilir. Tuğla üretim esnasında 900-1000 derece arasında pişmektedir. Oluşabilecek bir yangında doğal bir malzeme olduğu için etrafa zehirli gaz saçmamaktadır. Yangın sırasında uzun süre dayanım sergilemektedir.

Burada asmolen tuğla ile asmolen strafora değinmek gerektiğini düşünmekteyim. Bu tuğlalar bilindiği gibi beton aralarına yerleştirilerek binaya az yük binmesini sağlamış olur. Aralarındaki farka gelecek olursak köpük strafor tuğlalar son derece kullanışsız malzemelerdir. Strafor köpükler binada ciddi bir yangın çıktığı anda erir gider. Zaten yangın yönetmeniğine göre strafor köpük kullanımı yasaklanmıştır. Köpük straforlar üzerine sıva tutmaz atılan sıva zamanla dökülür. Netice olarak bana göre inşaatta kesinlikle strafor köpük kullanılmamalıdır. Kırmızı doğal olan asmolen tuğlalar tercih edilmelidir.

Herkesin hayalindeki mutlu ve sağlıklı yaşayacağı evleri bulması dileğiyle.

Facebook'ta Paylaş

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Gençlik ve 19 Mayıs'ın Anlamı


Doğru Bildiğimiz Yolda


80 İhtilali ve Kays Parmaksız…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

248679


Tasarım:DtGaNi