Her Şey Anlaşıldığında...

Ulusal Bayramlarımızı bize unutturmaya çalışan bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Dünyadan habersiz olan bu zihniyet Atatürk ve Inönü ile de alay ediyorlar.

On Yumurta İki Öğretmen...

Bir önceki yazımda eğitim durumum hakkında az da olsa birşeyler yazmıştım. Hatta on yumurta kaç öğretmen yapar diye sorup nereden öğrenebileceğinizi yazmıştım. O hikâyeyi anlatmadan önce, ona benzer yaşadığım bir anımı anlatmak istedim.

İyi ki Yolum Gölköy'den Geçti

Bir çok kişinin ilkokulu bitirdiği, ya da son sınıfta olduğu yıllarda ben ilkokula yeni başlamıştım. Sizin anlayacağınız köyümün okulundan ilk mezun olanlardan biriyim. Hatta birgün öğretmenimin annesi, sizin hanginiz öğretmen, hanginiz öğrenci belli değil demişti.

Emekliler İsyanda

Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan, bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise bu daha iyi günleriniz diyor. Esas tufan sonra gelecek. Yerel seçimler sonrasını düşünmek ürkütücü deniliyor.

Yüz Yıl önce Söylenmiş Sözler

Günümüzde çok sakıncalı gördüğüm bir durum var. Herhangi bir konuda fikir beyan ederken kimin söylediğine bakarak doğru ya da yanlış diyebiliyoruz. Hatta sevmediğimiz birinin söylediğini zannettiğimiz bir konuda yanlış dediğimizi, o değil bu söyledi dendiğinde doğru diyebiliyoruz.

Yanlışlara Karşıyım

Bildiğiniz gibi bir çok deyim vardır. Bu deyimlerden bir tanesi de "Ağzındaki baklayı çıkar" deyimidir. Bildiğim kadar ve günümüz koşullarına göre anlatayım.

Soru Işaretleri İle Dolu Seçim...

Zaman zaman sevinip, zaman zaman üzülerek 28. dönem milletvekili ve 13. cü cumhurbaşkanı seçimini geride bıraktık. Ülkemize hayırlı olsun.

Milli Bayramlarımız Olmazsa...

Kendi yakınınız olmasa bile, hele hele kendi kızınız, bacınız olduğu zaman durum daha da farklı olur. Bir kazadan, bir kötü durumdan kurtulduğu zaman sevinirsiniz. Sevinmeyen olmaz. Aksi durumda da üzülmeyen olmaz.

Güzel Ülkeme Güzel Güneşler...

14 Mayıs da ki seçimden önce siyasiler zaman zaman çizmeyi aşarak konuşmalar yaptılar ama seçmenlerden yalanlara, hakaretlere bile alkış tutanlar vardı. Acıyorum. Üzülüyorum.

İkinci Yüzyılın Arifesindeyiz

Değerli dostlar, sayılı günler sonra bir yüz yılı geride bırakıp yeni bir yüz yıla, başka bir deyişle ikinci yüz yıla gireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüz yılı için kafamızı iki elimizin arasına alıp iyi düşünmeliyiz.

Bizi Kim Yönetiyor...

Adamın biri Pejo minibüs alır ve yolcu taşımaya başlar. Minibüsü tıklım tıklım doldurup kasabanın yolunu tutar. Gittikçe hızı artar. Yolcular hızlı gitmemesi için uyarırlar ama şoför yoluna hızlanarak devam eder.

Acı Geçim Seçim Birbirine...

Lise yıllarımda yaşadığım bir anım ile yazıma başlamak istedim. Resim yazı öğretmenimiz Hamdi Bey, Türkiye haritasını göstererek "Bu haritada ne görüyorsunuz" diye sormuştu. Sınıf olarak bizde haritada gördüklerimizi saymaya başladık. Dağ ova, şehir kasaba, ırmak göl deniz dere tepe saydık ama cevabı bulamadık.

Enkaz

Bana göre iki enkazımız var. On ilimizi etkileyen deprem enkazı altında kalan canlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, geride kalanlara sabırlar diliyorum. Onbeş gün sonra aynı bölgede yeni depremler yaşandı. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.

Suç...

On ilimizi kapsayan Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, başta deprem bölgesindeki halkımız olmak üzere herkeze sabırlar diliyorum.

Af Bir Suçtur

Bir süredir ara verdiğim yazıma yaşamış olduğum sağlık sorunlarını, daha doğrusu sağlık da yaşanan sorunları yazmayı düşünüyordum. Bu konuda da bir kaç sayfalık yazı değil kitap bile yazılır ama af konusunda yazmak istedim.

Nereden Nereye…

Saygı değer okurlar, bu yazımda sizlerle tarihi konuları paylaşmaya çalışacağım. Tabi ki bildiğim ölçülerde. Öncelikle de köyümden başlamak istiyorum. Köyüm mü?

Köyüm Köylülerim

Mayıs ayı son günleriydi. Bir akşam üstü balkonda çayımı yudumlarken köyüm, köylülerim aklıma geldi. Başta Kovit-19 olmak üzere bazı koşullar nedeniyle köyüme gitme olanağım yoktu. Fakat köyümde, köylülerim de burnumda tütüyordu. Aşağıda ki şiiri yazdım.

Geçmişten Notlar

Okuduğum bir kitap da Shakespeare’nin “Bütün dünler bu günleri aydınlatan fenerlerdir” sözünü okuyunca bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Yazıyorum Yazacağım

Sevgili dostlar, bir arkadaş yazma demiş. Hatta yazdıklarımın yasal olmadığını ima etmiş. Daha önceki yıllarda da sen kimsin, senin çapın ne diyenler olmuştu. Ben yine de yazacağım.

Yedinci Yıla Merhaba

Bundan altı yıl önce bu gazetede yazmaya başlamıştım. Daha önce yazmış olduğum gazeteden kovulmadım. Kovulma noktasına geldiğim için kendim ayrıldım ve Boyabat Gazetesi'nde yazmaya başladım.

Atatürk Yaşıyor Yaşayacak

İlkokul üç ve dördüncü sınıfı okutan öğretmenim Hüseyin Taşdelen, çocuklar Atatürk ne yaptı diye soran olursa, ‘’Kurtardı memleketi, kurdu Cumhuriyeti, Türk milletine sağladı ebedi hürriyeti’’ dersiniz demişti.

İyi ve Kötü Kullananlar…

Bundan otuz altı- otuz yedi yıl önce çalıştığım kurumdan verilen giysi çeki ile Sirkecide bir mağazaya gittim. Bir takım elbise aldım. Bir takım elbise aldıktan sonra kalan kısmı ile de kumaş almak üzere mağazanın kumaş satılan bölümüne geçtim.

Türk Modeli Bir Sistem

Bundan on sekiz yıl kadar önce, bugün ki yandaş gazetelerden birinde okumuştum. O zaman not almışım. Eski notlarımı karıştırırken tekrar karşıma çıktı. O zaman aldığım not aynen şöyle.

Kıssadan Hisse

Değerli dostlar, geçenlerdebir hocanın kısa süre aralıklarla söylediği iki konuşmasıarasındaki fark beni düşündürdü. On, on beş dakika ara ilesöylediği iki görüşten ikincisini ben söylesem kesin beni topatutarlardı.

Tek Adam

Yazımın başlığına bakınca hemen peşin hükümlü olmayın. Gerektiğinde tek adam olmalı ama aynı görevi ve bütün işleri üslenen tek adam olmamalı. Eğer aynı görevi üslenen iki kişi bir iş için farklı düşüncede olursa sorun yaşanır. O da olmaz. Çatal kazığa benzer, çatal kazık da istenilen yere çakılamaz.

Haydi İyi Günlere…

Bundan tam otuz bir yıl önce bir öğretmen arkadaşımın hediye etmiş olduğu, içinde parça parça olan öyküleri ikinci kez okumaya başladım. Kitabın sonlarına doğru okuyordum ki akşam haberleri başladı.

Köyüm Köylülerim

Mayıs ayı son günleriydi. Bir akşam üstü balkonda çayımı yudumlarken köyüm, köylülerim aklıma geldi. Başta Kovit-19 olmak üzere bazı koşullar nedeniyle köyüme gitme olanağım yoktu. Fakat köyümde, köylülerim de burnumda tütüyordu. Aşağıda ki şiiri yazdım.

Gözlerinin İçine Bakarak…

Tam da Afgan mültecilerinin ülkemize gelmeye başladıkları günlerde bir tamir işi için evimin yakının da ki bir tamirciye gittim. Benden önce ustanın yanında olan biri daha vardı. Usta işin fazla sürmeyeceğini söyleyip oturmamı istedi. Oturdum ve sohbet etmeye başladık.

Yabancı Durumdayız

Bitmekte olan temmuz ayının son günlerinde her yönüyle havalar çok sıcak. Havalar sıcak, siyasi ortam sıcak, daha önemlisi Türkiye ormanları cayır, cayır yanıyor, ormanlar sıcak. Her yer çok sıcak.

Darbe ve Kötü Kokular

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu şu günlerde, yazılarımı okuyan okumayan, yazdığım bu yazılar nedeniyle beni seven sevmeyen, herkesi saygı ve sevgilerim ile selamlıyorum.

Her Şey Anlaşıldığında...


Kulisler hareketli


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


e-Seçim Sistemi


Doğa Kendinin Olanı Geri Alır


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Zam Yağmuru!


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1444


Vergi Bağlandı


Boyabat Gazetesi 18. Yaşında


Şafak Akça yazdı: Eğitimde rasyonel zemine nasıl dönülür?


2023 Boyabat Cumhurbaşk. 2. Tur Seçimi Sonucu (28 Mayıs 2023)


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Eylül ayı ziyaretci sayısı:

242313


Tasarım:DtGaNi