2023 - 1444 Ramazan İmsakiyesi

2023 - 1444 Ramazan Ayı İftar ve İmsak vakitleri.

Deprem uyarıları

Her zaman olduğu gibi yine erken kalktım. Balkona çıktım sokağın ilerisine gerisine şöyle bir bakındım. Alışık olduğumuz manzara aynıydı. Otomobiller sıra halinde diziliydi. Yalnız bir farkla; o da araçların üstü karla kaplanmış, beyaza bürünmüşlerdi.

Hangisi doğru?

İngiltere’de yayımlanan metro.co.uk internet sitesinde yer alan bir habere göre, Milton Keynes'deki ailesinin oturduğu evin arka bahçesinde kendi halinde oynayan 4 yaşındaki bir kız çocuğu evcil hayvan tarafından saldırıya uğramış, parçalanarak öldürülmüş.

Açık alanda köpek beslemek

Baştan şunu söylemek istiyorum: Köpekler, binlerce yıldır insan yaşamının o kadar bir parçası olmuştur ki, uzun bir süre ayrı kaldığınızda “unutmuştur”, “hatırlamaz” dediğimiz de bile sesimizden ve mimik hareketlerimizden bizi rahatlıkla tanıyabilen ve anlayabilen çok az sayıdaki hayvandan biridir.

Asabi köpekler

Son yıllarda sokak hayvanları, özellikle huysuz ve saldırgan köpekler, insanlar için büyük sorun oldu. İnsan yaşamını tehlikeye atıyorlar. Sorun olmasının pek çok nedeni var tabi. Önceki yazılarımızda bunlara değinmiştik.

Evcil hayvanlar ve sağlık

Hayvanlar, yüzyıllar boyunca insanların en iyi dostları olmuşlardır.

Terapi köpekleri

Sokaklarda başıboş dolaşan sahipsiz köpekler korku saçmaya devam ediyor. Ülke genelinde büyük sorun haline gelen ve vatandaşların canını tehlikeye sokan köpek dehşetine bir yenisi daha eklendi.

Evcil hayvanların kimliklendirilmesi

Sahiplendiğiniz ve evde baktığınız, beslediğiniz kedinize, köpeğinize, gelinciğinize mikroçip taktırdınız mı? Yoksa mikroçip taktırmayı unuttunuz mu? Malumunuz olduğu üzere yılsonu yaklaşıyor ve verilen sürü de dolmak üzere.

Çözüm yolu belli

Bir arkadaşım zaman zaman kendi kendine şöyle söylenir durur: “Sorunu sorun etmezsen ortada sorun diye bi’ şey kalmaz.” Bu sözün yaşanan onca üzücü olaylar için geçerli olduğunu sanmıyorum.

Hollanda yöntemi

Ülkemizde yazılı, işitsel, görsel ve sosyal medyada sokak köpeklerinin saldırılarıyla ilgili peş peşe yayınlanan yahut paylaşılan haberler bir anda viral oluyor, infial meydana getiriyor. Bakıyorsunuz en çok konuştuğumuz, tartıştığımız konuların başında yerini alıveriyor.

Okurlarla hasbihâl

Memleketin sorunları yok değil. Var tabi ki de… İstihdam, göç, hayat pahalılığı, ulaşım, konut, çevre, tarım, üretim, velhasıl geçim derdi her yerde. Bunları ve daha fazlasını herkes biliyor.

Sokak hayvanlarını besleme

Şehir hayatında isteyen istediği yerde sokak hayvanlarını besleyebilmeli mi? En sonunda vereceğim cevabı baştan söyleyeyim: Hayır!

Akbaş çoban köpeği

Anadolu’ya özgü hayvanlardan akbaş lakaplı çoban köpeği Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1997’de yapılan bir yarışmada "en iyi sürü bekçi köpeği" seçilmiş.

Sevgi ve korku

Köpekler üzerine yazılar yazmaya başlayalı gelen şikâyetlerin arkası kesilmiyor. Şehirlerden sonra köylerdeki vatandaşlar da dert yanmaya başladı.

Sevgi ısıtır

Eylül, Ekim derken Kasım ayı geldi gibi. Yavaş yavaş soğuyan havalar kendini iyiden hissettirir oldu. Balkon kapılarını ve oda pencerelerini açamıyoruz artık.

Şefkat onların da hakkı

Sokak köpekleri bir insanın hayatını değiştirebilir mi? Evet değiştirebilir. Aşağıda anlatacağım hikâye Tavşanlı'da değil, Boyabat’ın şehir merkezi olan Dörtyol mevkide yaşanmış gerçek bir olaydan kısa bir kesittir.

Evcil hayvanların yolculuğu

İnsanlar, şehiriçinde ya da şehirlerarası yolculukta yanında getirdikleri evcil hayvanlarla sorun yaşamadan seyahat edebiliyorlar. Ancak, yolculuğun araç içerisinde birlikte yahut ayrı olarak yapılabilmesinin bazı özel koşullar var.

İçimizdeki hayvan sevgisi

İnsanlarla köpekler arasında kuvvetli bir bağ var. Yıllar yılı köpekler insanların en iyi arkadaşı, can dostu olmuşlar.

Belediye Başkanı Coşar alkışı hak ediyor!

Sahibi olmayan orada burada serbest dolaşan şehir köpeklerine "sokak köpekleri" denilmektedir. Köpeklerin, ev köpekleri, köy köpekleri, vahşi köpekler diye de sınıflandırıldıkları oluyor.

Saraydüzü gayretle kalkınacak!

Kuzeyin incisi Sinop ilinin Saraydüzü ilçesine hiç gittiniz mi?

Köpeklerin sevinç gözyaşları

Köpekler üzerine bir kaç haftadır yazılar kaleme alıyoruz.

Kahraman köpek: Lassie

80’li yıllarda çocukluğumuzun kahramanı bazı hayvanlar vardı. Bunlar arasında bazen yardımsever köpekler, bazen de sevimli kediler olurdu.

Cennetlik bir köpek: Kıtmir

Kıtmir; İslâm dünyasının, Taberî’den tutun da Mevlânâ Celâleddîn'e kadar birçok âlim ve edibin övgüyle ve hürmetle bahsettiği köpeğin adıdır.

Can dostlar

Herkesin bildiği gibi köpek-insan ilişkisi çok eskilere dayanıyor.

Mobil Veteriner Hizmeti

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Yaz tatili bitmek üzere. Çocuklar da aileler de heyecanlı, bir o kadar da telaşlı.

Sokak hayvanlarının da canı var!

Sokakta yaşayan köpeklerin insanlara saldırma, yaralama haberleri son günlerde gündemde.

Sadık dost

Şehirlerimizde sahipsiz köpek sayısı her geçen gün çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bir hevesle alınan ve bakılamayınca da terk edilen köpekler pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

Sözle abat olmuyor bir şehir

Şehirlerin önemli ve öncelikli olarak çözüme kavuşturulması beklenen sorunlarından biri de katı atıklar, yani çöplerdir.

Neş’eli ve Kederli…

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinin sona ermesiyle tatilcilerin İstanbul’a dönüş maratonu Cumartesi günü start aldı, Pazar günü gece yarılarına kadar sürdü.

Yeniden merhaba…

Yazılarımıza biraz ara vermiştik. Şimdi kaldığımız yerden yeniden başlıyoruz.

Dualarla bayrama ulaşmak

İbadet ayı Ramazan'ın son günlerini yaşıyoruz. Daha dün denilebilecek Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece bin aydan daha hayırlı bildiğimiz Kadir Gecesi'ni idrak ettik.

Cumhur İttifakı’nın kadınlardan alıp veremediği nedir?


Eski ramazanlara özlem


Sinop Kadın Vekil Sürprizi Yapar mı?


Sallım Çorba


Boyabat İYİ Parti 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı


Acı Geçim Seçim Birbirine...


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


2023 - 1444 Ramazan İmsakiyesi


Üniversiteme Dokunma!


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Deprem uyarıları


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 7. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Papaz Eriği


Memleket İsterim


Davulcunun Kefen Parası


Mutlu Eğitim


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mart ayı ziyaretci sayısı:

750777


Tasarım:DtGaNi