Yayın Tarihi:11 06 2023 20:15(1405)

Bir dolar 40 Türk lirası olur mu?

Ekonomistler, uzun vadede bir doların 35-40 lira olabileceğini iddia ediyorlar. Türkiye ekonomisi üzerine karamsar bir tablo çizmeyi kimse istemez. Ekonomistlerin, iktisatçıların Türkiye’nin iktisadi verilerine göre yaptıkları verilerle yaptıkları açıklamalar gerçekleri ortaya koyması ülkemizin ekonomik olarak ne kadar zor günler beklediğini gösteriyor.

Peki bir dolar 40 lira olursa ne olur?

Enflasyon daha da yükselecek, işsizlik artacak, ek vergiler gelecek, iğneden ipliğe zam gelecektir.

Hatırlatırım, doların bir kuruş artması Türkiye’ye maliyeti 48 milyar lira.

Bazı vatandaşların muhalefet, iktisatçılarının Türkiye’nin felaket tellalcıları olduklarını ilan etmeleri ülke gerçekleri ile yüzleşmek istemelerindendir her halde.

Enerjide, tarım ve gıda da yüzde 86 dışa bağımlı, dolar ve Euro ile ithal etmek zorunda.

Türkiye’nin ihracatı yüzde 36 iken ithalatı yüzde 86 arada yüzde 50’lik bir fark var.

İhracatımız, ithalatımızdan fazla olmuş olsa …

Türkiye uzun yıllardır, dünyanın çeşitli ülkelerinden dövizle aldıkları otomobil, teknoloji ürünlerinin montajının üzerine cüzzi bir kar koyarak ihracat yapıyor. Bizde bunun adına ihracat yapıyoruz oluyor.

Kendimizi kandırmayalım.

Dünya Bor Madeni rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de olmasına rağmen değerinde ihracat yapamıyoruz. Bor madenin en büyük alıcısı ABD o da tonunu 3-4 dolardan alıyor. İhracat yaptığımız Toryum, altın gibi madenlerimizi saymıyorum.

AKP’nin 2002 seçim bildirgesinde, Bor Madeni Enstitüsü kuracağız, madenlerimizi Türkiye’de işleyeceğiz yurtdışına katmadeğeri yüksek fiyatlarla pazarlayacağız demişlerdi. Aradan 21 yıl geçti vaatleri söylemlerde kaldı.

Özet olarak, Türkiye’yi zor günler bekliyor.

AKP iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye’nin iç ve dış borcu 200 milyar dolardı, 21 yıl sonra AKP iktidarı seçimi kazanmak için 250 milyar dolar harcadı !…

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuruyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Geçer, 23 TL’yi aşan doların 40 TL’ye yükseleceğini belirtti.

23 TL’yi aşan Dolar/TL kuru sonrasında vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı. Her geçen gün dolar karşısında eriyen Türk Lirasının yanında vatandaşta bir de her şeye zam beklentisi oluştu ve tüketiciler de önünü göremez hale geldi.

Uzun süredir baskılandığı ve şimdi de serbest kaldığı için bu seviyeye geldiği iddia edilen dolar kuru hakkında endişeler sürerken ekonomist Selçuk Geçer’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Seçim sonrası ekonomi para politikalarının değişmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve gelmesi ile dolar serbest bırakıldı ve 23 TL’nin üzerinde çıktı. Geçer, seçim sürecinde yaptığı değerlendirmelerde doların bugünkü seviyesini ön görerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“DOLARI 35-40’IN ALTINDA BEKLEMEYELİM”

“Seçimden sonraki ilk 6 ay yine dövizde dalgalanmalar olur, yine doları 35-40’ın altında beklemeyelim, zor günler bizi bekliyor olacak. Buna sabretmek zorundayız. Sonrasında doğru modeller uygulanarak her şey belli bir dengeye oturtulabilir. 3 yıl sonra 5 yıl sonra Türkiye eski güçlü haline gelebilir. Kim iktidara gelirse gelsin elinde sihirli bir değnek olmayacak.”

Sözcü Gazetesi Yazarı Nedim Türkmen, köşe yazısında AKP, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçiminde 250 milyar dolar harcadığını iddia ederek, “Dünyanın en pahalı seçimi” olduğunu yazdı.

Türkiye’nin 2023 yılı sonuna kadar 200 milyar dolar dış borç ödemesi varken, seçimi kazanmak uğruna milletin parasını harcamak, ne kadar yerli, milli, milliyetçi, vatanseverliktir? Yorumunu takdirini sizlere bırakıyorum.

Belki de yazarın, AKP iktidarının seçimde dudak uçuklatan 250 milyar dolar harcadı iddiasına yalan diyerek inanmayabilirsiniz. O da sizlerin bileceğidir. Gerçeklerin çok kötü bir huyu vardır, eninde sonunda muhakkak ortaya çıkar.

Nedim Türkmen’in köşe yazısı ise şöyle;

AKP iktidarının, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’taki seçimler öncesinde döviz kurundaki artışı engellemek amacıyla sattığı rezerv miktarı seçimin ardından gün yüzüne çıktı. Sözcü Yazarı Nedim Türkmen’in hesaplamasına göre, Erdoğan’ın bir dönem daha Cumhurbaşkanı seçilmesi için 250 milyar dolar harcandı. Türkmen, bu harcamayı “Dünyanın en pahalı seçimi” ifadesiyle değerlendirdi.

AKP, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerin öncesinde artışa engel olmak için uzun bir süre döviz kurunu baskıladı. Baskılanan kur seçimin ardından hızla artarken, AKP’nin seçimlerde zafer elde etmek için yaptığı harcamalar gün yüzüne çıktı.

ERDOĞAN ISRARI AĞIR BİR TABLOYA NEDEN OLDU

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, uzmanların uyarılarına rağmen “Ben ekonomistim” çıkışı yaparak ekonomideki politikalarda ısrarcı olmasının sonuçları ise Türkiye’de ağır bir tabloya neden oldu. Seçimlerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek ‘dönüşüm’ sinyali verirken, son 1 haftada dövizde hareketli günler yaşanıyor. Piyasa uzmanları, rekor üzerine rekor kıran dolar kurunun, önümüzdeki günlerde daha yüksek seviyelere ulaşabileceğine dikkat çekiyor.

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVLERİ ERİDİ

Öte yandan kurda yaşanan artışı engellemek amacıyla rezerv satan AKP, Türkiye’yi altından kalkması zor bir çıkmaza sürükledi. Merkez Bankası, yalnızca 2021 yılında 200 milyar dolar rezervini kuru sabit tutmak için sattı.

Sözcü Yazarı Nedim Türkmen, rezerv satışına ilişkin “2.329.865 fazla oy için 250 milyar dolar” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, “Kurun baskılanması için oluşturulan 250 milyar dolarlık enkaz ile seçim kazanılmıştır.” dedi. İktidarın harcamalarının yurttaşlar için ağır sonuçlar doğuracağına da dikkat çeken Türkmen, “Vatandaş bu enkazın faturasını daha da yükselen enflasyon nedeniyle yok olan alım gücü, işsizlik ve ek vergiler ile ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Türkmen’in yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde; Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu’ndan 2.329.865 fazla oy alarak, tekrar cumhurbaşkanı seçildi. Bu sonucun alınmasının ülkeye maliyetini birlikte hesaplayalım. Bloomberg, Aralık 2021 sonrası dönemde Merkez Bankası’nın 177 milyar dolarlık rezerv satışı yaptığını, sadece Nisan 2023’te döviz piyasalarına yapılan toplam müdahalenin 30 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini hesaplamıştı. Bu hesaplamalar yapılırken; Merkez Bankası’na Kur Korumalı Mevduat olarak giren tutarı, ihracatçıların sattığı döviz tutarlarını ve dışarıdan depo edilen tutarları net bir şekilde göremediğimizin altını çizeyim. Döviz rezervi dışında, ilk 4 ayda altın rezervlerinin de satışlar nedeniyle net 50.5 ton azaldığını da unutmayalım.

Dolarizasyonu önlemek için getirilen Kur Korumalı Mevduat uygulamasının devlete maliyetinin 2022 yılının tamamında 270 milyar TL ve Kur Korumalı mevduat hesabında bugün itibarıyla 125 milyar dolarlık meblağın, kur yükselmesi nedeniyle en az 600 milyar TL daha maliyet getireceği de unutulmamalıdır.

Sonuç itibarı ile iktidar seçimleri kazanmak için; yerine konulması çok zaman ve maliyet yaratacak 200 milyar dolar Merkez Bankası rezervini, kurların yükselmemesi için satmıştır. Yine altın rezervlerinin satışı, Kur Korumalı Mevduat’ın gerçekleşmiş ve gerçekleşmesi muhtemel toplam 50 milyar dolarlık maliyetinin oluşmasına neden olmuştur. Kurun baskılanması için oluşturulan 250 milyar dolarlık enkaz ile seçim kazanılmıştır.

Facebook'ta Paylaş
3. Yorum: burhan baysal 25 06 2023 09:00
yuz tl olsun

2. Yorum: kumluklu niyazi 12 06 2023 16:46
dolar ne dolar ne dolmaz.dolar molar muhim değil.önemli olan ihaleleri kapanların mutluluğu.bunları mutlu edelim yeter.doları kafaya takmayalım.dolar 100 lirada olsa oy vermeye hazır bir kesim var.

1. Yorum: ezel 11 06 2023 20:44
hepiniz kaybettiniz beş yıl daha o yüzden bu kaos teorilerini geçin it ürür kervan yürür yereldede kaybetceksiniz heveslenmeyin


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Tam Zamanı


Mutlu Yıllar


2023 Yılı Sinop Cumhurbaşkanlığı Sonuçları (14-28 Mayıs 2023)


Nasıl bir belediye isteniyor?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mart ayı ziyaretci sayısı:

584


Tasarım:DtGaNi