Yayın Tarihi:01 08 2023 11:12(1862)

Yerel seçimlerin havası ısınıyor

Yaz sıcakları kavuruyor her bir yanı. Biri biterken diğeri başlıyor.

Ağustos ayına adım attığımız şu günlerde önümüzdeki yılın Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin havası şimdiden ısınmaya yüz tuttu.

Kurban Bayramı hemen öncesinde yayımlanan bir yazımızda muhtemelen 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’yle alakalı konuşmaların, haber, yorum ve siyasi tartışmaların Eylül ayıyla birlikte Türkiye’nin gündemini meşgul etmeye başlayacağını düşünmüştüm. Yanılmış olduğumu da aynı yazıda belirtmiştim biliyorsunuz.

Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimi sonuçlarının açıklandığı akşam Kısıklı’daki konuşmasında 2024 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerine de değinmiş ve şöyle bir çağrıda bulunmuştu: "Şimdi önümüzde 2024 var. 2024'te Üsküdar'ı da, İstanbul'u da yerel seçimlerde kazanmaya hazır mıyız? Öyleyse durmak yok, çok çalışacağız."

Tabi bu sesleniş sadece İstanbul için değildi.

O günlerde Sn. Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'ndeki Seçim Koordinasyon Merkezi'ni de ziyaret etmiş, burada yaptığı konuşmada da, "Yerel yönetim seçimlerine şimdiden hazırlığa başlayacağız. Onun için de bu seçimlerde eksiklerimizi hemen çıkartıp bu eksikleri gidermek suretiyle de adımlarımızı atacağız" demişti.

Eksikler çıkarıldı mı, çıkarıldı ise gidermek için neler yapıldı şimdilik bilmiyoruz.

İşte o günden bugüne yerel seçim AK Parti’nin gündeminden hiç düşmedi. Parti Genel Merkezi’nde ve bazı büyükşehirlerde toplantılar tertip edildi. Yol haritası çizilmeye çalışıldı.

Bir de oy kaybedilen il ve ilçeler için özel bir çalışma yapılacağı söylenmişti. Sonuçların neden böyle çıktığıyla alakalı araştırmalar gerçekleştirilecek, sebepler neyse onlara acil olarak neşter vurulacaktı. Bunlardan da haberdar değiliz.

Milletvekili Genel Seçimleri’nde bazı şehirlerde AK Parti’den Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Yeniden Refah Partisi’ne (YRF) oy geçişlerinin yaşandığı biliniyor. Yerel seçimlerde muhtemeldir ki ittifak olmayacağına göre AK Parti kaçan oyları geri getirebilecek mi?

Parti temsilcileriyle birlikte bazı vatandaşlar önceki seçimde kaybedilen İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyükşehirlerin yeniden AK Parti’ye geçebileceği öngörüsünde bulunuyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi’nin elinde bulunan bu illeri kaybetme olasılığı nedeninin ne olduğu sorulduğunda iki sözcükle cevap veriliyor: “Başarısızlık” ve “yetersizlik.”

Bu iki sözcük de tartışmalı bence. CHP’li belediye yöneticileri neyi başaramadılar, hangi konuda yetersiz kaldılar belli değil. Somut verilere dayalı izahat pek yapılamıyor. Herkes gönlünden geçeni söylüyor gibi geliyor. Kuru kuruya “Kaybedecek!”, ”Alacak işte!” demenin bir anlamı yok.

AK Parti, Mart 2019’da kaybettiği belediyeleri yeniden kendi safına katacağını çantada keklik olarak görürse yanılır bence.

Hangi parti olursa olsun seçimi kazanmak istiyorsa; sokaktaki vatandaşın gündemine dikkat kesilmesi, hem de pürdikkat kesilmesi, şikâyetlerini, isteklerini sahiplenmesi ve kangren olmuş organlara neşteri ivedilikte vurmada ihmalkâr davranmaması gerekiyor.

Buradan hareketle sahi önümüzdeki yerel seçimlerde AK Partili Boyabat, Durağan, Saraydüzü, Gerze, Dikmen, Erfelek ve Türkeli belediyelerinden hangileri ne kadar yerini koruyabilecek?

CHP her ne kadar kurultaya odaklansa da yerel seçimi ikinci plana atmaları mümkün değil. Önemli büyükşehirler onların elinde çünkü. Kaybetmek istemeyecekleri kesin.

Öte yandan MHP, İYİ Parti, Saadet ve YRP de yavaş yavaş yerel seçim havasına girmeye başladı.

Hadi hayırlısı…

Facebook'ta Paylaş
3. Yorum: ezel 05 08 2023 20:07
işçiye tarihinde görülmemiş zammı başkan coşar verdi elindeki imkanlar dogrultusunda en iyisini yapar garip gurabayi kollar o yüzden işçi kardeşlerimiz hem nankörlük yapmasın hemde sabırlı olsun önceki dönemlerde asgari ücretin altında çalıştıklarını unutmadan sukretsinler

2. Yorum: gökbörü 04 08 2023 15:37
başkan coşarın olmadıgı her denklemde -beledıye mhp ye geçer detaylı analıze gerek yok!!!!!!!!!!!mhp ye geçmesı de bıze gurur verır !!!!!!!!!!

1. Yorum: işçi 1 01 08 2023 16:37
işçisine sahip çıkmayan bir belediye herzaman çökmeye mahkumdur işçinin maaşının belirlenmesinde ilkokul mezunu şahıs belirleyecek kendiniz alacaksınız 30-35-40 bin maaş.oğullarınız hakediyor ise bizler fazlasıyla hakkediyoruz.mahkem
eden ne gelirse gelsin işçiler razıyız bu iş mahkemeye gidecek baldudak açlar daha düne kadar aynı safta yer alıp sözde memur çırpınan aç senide unutmadık


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Tam Zamanı


Mutlu Yıllar


2023 Yılı Sinop Cumhurbaşkanlığı Sonuçları (14-28 Mayıs 2023)


Nasıl bir belediye isteniyor?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mart ayı ziyaretci sayısı:

5122


Tasarım:DtGaNi