Yayın Tarihi:11 02 2024 18:44(362)

Zam şampiyonu tavuk etine Ramazan'da da zam bekleniyor

Bir yılda iki kat artan et fiyatları vatandaş kadar, besicileri ve kasapları da olumsuz etkiledi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı, Ramazan ayında beyaz ete yeni bir zam daha geleceğini söyledi.

TÜİK'e göre tüketici enflasyonu Ocak ayında yıllık yüzde 64,86'ya yükseldi. Aylık enflasyon ise yüzde 6,70 oldu. Gıda enflasyonu yüzde 69,71 olarak hesaplandı. Buna göre, dana kıyma fiyatı Ocak ayında yıllık yüzde 120, kuşbaşı yüzde 113, kuzu eti yüzde 129,41 artış gösterdi. Kasaplarda ve marketlerde kuzu eti fiyatı etin çeşidine ve illere göre 400-600 TL arasında, dana eti ise 350-650 TL arasında satılıyor. Ramazan ayında ise tavuk etine yeni bir zam gelmesi bekleniyor.

Elips Haber'den Sibel Yazıcı'nın haberine göre, Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı, kırmızı ete kıyasla daha fazla zamlanan beyaz ete Ramazan ayında yeni bir zam daha geleceğini söyledi. Artan gıda fiyatlarında kırmızı ete yansıyan zam oranının diğer gıdalara göre düşük kaldığını belirten Yardımcı, hayvancılıkta artan maliyetlere dikkat çekti. Yardımcı, "Bugün bir simit 15 lira. Bir ekmek 9 lira oldu. Bakın yüzde 300, 400 zam gelen temel gıda maddeleri var. Hayvancılıkta şu anda çoban bulunmuyor. Bir hayvanın hem besleyen için bir maliyet gerektiriyor hem satan için bakın bir dükkân kirası 20 bin liradan aşağı değil. Bugün bir esnafın elektriği suyu 10 bin liradan aşağı değil. Bugün bir işçinin işverene maliyeti en kötü şartta 25 bin lira. Et pahalı mı? Tabii ki vatandaşa pahalı geliyor, doğru. Alım gücü düştü. Bugün 17 bin lira asgari ücret alan bir kişiye tabii fazla geliyor" dedi.

Kesilen cezalar zam olarak vatandaşa yansıyor

Besicilerin, kasapların artan maliyetlerden dolayı çok yorulduğunu dile getiren Yardımcı, yıllık oranda bakıldığında en çok artışın beyaz ette olduğunu söyledi. "Tavuk kırmızı etten daha fazla arttı. Hiç tavuğa bir şey diyen yok" diyen Yardımcı, "Tavukta parçalama yok arttık paketli bir şekilde geliyor bize. Kasabın işi ne? Eti parçalayıp o hizmeti yapmak değil mi? Önceden kanadını, göğsünü kendimiz parçalıyor, tabaklara ayırıyorduk. Fabrikadan bize gelmesiyle yüzde 30 fiyat artışı olarak yansıyor. O paketi de bozdun mu cezası var. O paketledikleri köpük tarzı madde hem sağlık açısından zararlı hem de ayrı bir maliyeti oluyor. Ne zaman sipariş versek tavuğa ekstra bir zam gelmiş. Bizde çoğu zaman zararına satış yaptık. Bir de geçenlerde denetleme kurulu tavukçulara ceza kesti. Bu ceza her bir pakete iki lira zam olarak yansıdı. O kesilen cezanın beş katını çıkarttılar. Böyle bir ticaret olmaz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.elipshaber.com/son-bir-yilda-fiyati-en-cok-artan-tavuk-etine-ramazan-ayinda-da-zam-bekleniyor

Facebook'ta Paylaş
2. Yorum: boyabatlıklar 15 02 2024 16:22
zama bile zam geldi be dostlar.hadi hayırlısı.

1. Yorum: boyabatlı 57 12 02 2024 11:53
neye zam gelmiyorki allah aşkına ekonomi ne hale geldi hala kendileri hariç herkes suçlu sanki memleketi yirmi yıldır biz yönetiyoruz.yirmi yıl önce hatıorlayın hasataneye gittiğimizde hasta katkı payı ilaç parası yoktu hemde üreten türtkiye vardı bunca zaman da hiç üretmeden hazıra alıştık birde yetmezmiş gibi suriyeli,afgan,ıraklı göçü başladı ne zaman akıllanacağız emekli onbin tl ile geçinemiyor ama mutlu çünkü yine gidip aynı yere oy veriypor vesselam akıllnmayız.durmak yok süründürmeye sürünmeye devam.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Tam Zamanı


Mutlu Yıllar


2023 Yılı Sinop Cumhurbaşkanlığı Sonuçları (14-28 Mayıs 2023)


Nasıl bir belediye isteniyor?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mart ayı ziyaretci sayısı:

735


Tasarım:DtGaNi