Yayın Tarihi:01 03 2024 11:22(1344)

Babamın Altın Değerindeki Altı Nasihatı…..

Televizyon izlemeyi bırakalı yaklaşık bir onbeş yıl olmuştur. Güncel olayları sosyal medyadan takip ediyorum.

Takip ederkende genelde içim kararıyor ardından kısa bir sükunet sonrada geçmişe yolculuk başlıyor.

Canım babam…………..

Babamla ilgili konuya girmeden evvel içimi karartan güncel konulardan biraz bahsetmek istiyorum. Bazen niçin çoluk çocuk sahibi olduğumu yargılıyorum. Haksızda sayılmam. İnanın gelecek hiç ümit vermiyor. Fuhuş ve uyuşturucu günümüzün en büyük tehlikesi. Geçmişte nadir olan bu tür işler günümüzde tavan yaptığı gibi adeta ulu orta yapılıyor. Namus, ar, haya ayaklar altında. Uyuşturu kullananlar aramızda cirit atıyor. Bizler geçmişte böyle değildik. Nasıl bir dünya nasıl bir toplum olduk ya……..

Peki kusur ve kabahat kimde?

Konuyu aydınlığa kavuşturmak için rahmetli babamın altın değerindeki altı nasihatını sizlerle paylaşacağım. Ha bu arada yanlış anlaşılmasın babamı övmek gibi bir niyetim yok.

Altının değerini sarraf bilir ama değerli sözler insanlık için bir nimettir. Ekmek, su, hava yaşam için ne kadar gerekli ise nimet sözlerde o kadar gereklidir.

Boyabat Gazetesi'nin değerli okuyucuları, öncelikle sizlere babam ile ilgili bir anıyı paylaşacağım. Birgün babam kardeşimle birlikte kolumuzdan tuttuğu gibi çarşı içerisinde bir dükkana getirdi. Çok küçük olduğum için dükkanı hatırlamıyorum. Babam dükkan sahibine bizleri göstererek ‘’Bunlar mı diye sordu. Dükkan sahibinin ‘’Hayır’’ demesi ile babam bizlerin kolundan tuttuğu gibi kasap dükkanına getirdi. Niçin bizi oraya getirdi, niye getirdi halen bilmiyorum. İşte bizler böyle yetiştirildik. Sadece bu kadarmı. Ya o altın değerindeki nasihatları…..

Buyurun okuyalım…………

* Sakına sakın harama kuşak çözmeyiniz. Oldu ya şeytana uydunuz asla yaşadığınız şehirde değil, cehennemin dibine gidin orada ne yapacaksanız yapın. Bu konudaki en önemli nasihatım ise yanınızda çalışan elemanın eşine, kızına bırak yanlış yapmayın, yan gözle dahi bakamazsın. Varsa o kişinin zaafı o zaafını lehine çeviremezsin.

* Ticari hayatınız boyunca devlet işine girmeyin, oldu ya girdiniz rüşveti asla aracı yapmayınız. Bu işlerde yetim hakkı var. Kazancınız her daim alın teri ile olsun. Ben sizlere yedirmedim, sizlerde çocuklarınıza yedirmeyin. Bu tür işlerden bir an zengin olabilirsin lakin o kadarda kul hakkını sırtına yüklenmiş olursun. İşte o sırtına yüklediğin yük senin ahiret hayatında ateşin olur. Mazaallah……

* İcra dairesi tarafından satılan malı almayınız. Ağlayanın malı gülene yar olmaz. Ocak söndürenin, gün gelir ocağı da söner. Ve sönen ocaklarıda gördük.

* Paranızı kaybedin, itibarınızı asla kaybetmeyin. Para el kiri itibar hazinedir.

* İnsanları hor görme, insanlara tepeden bakma. Biz üç kardeş yetim büyüdük, yokluk nedir iyi biliriz. Gün gelir servet sahibi olursanız, dünyayı ben yarattım demeyin. Gün gelir veren Allah almasını da bilir.

* Ve bu tür pisliklere bulaşmış kişileri de asla dost edinmeyiniz. Uzak durunuz. Dost olacağınız kişileri iyi seçin. Bunlarda Allah korkusu olmaz.

Canım babam…. Mekanın cennet olsun.

Az çok kusurlarımız olsada yolundan gitmeye özen gösteriyoruz… İnanın o yıllara çok özlem duyuyorum

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Boyabat Gazetesi'nin notu: Merhum Hasan Cömert amcamızı rahmet ve özlemle anıyoruz. Kabri nur gölü, mekanı cennet olsun.

Facebook'ta Paylaş
5. Yorum: abat boyvatli 05 03 2024 19:47
kolaz palasin önüne kesinlikle bir çozum bulunmalı. esimizle gecemiyoruz. tüm sandalyeler yola doğru çevriliyor. gelişmemiş bir ilçe havası oluşturuyor. ana caddede bu tür isletmelere izin verilmemeli.

4. Yorum: dogru 05 03 2024 17:11
panayır yolundaki inşaat 20 yıl sonra coşar başkan döneminde başlamış. cömert bey bu işe de el at. coşar bey usulsüzlük yapıyor galiba. gerçi hoca adam yapmaz ama, yine de bakmak lazım.

3. Yorum: boyabatlı kağzım 04 03 2024 18:47
sayın cömerte helal olsun.döktürmüş gene yazıyı.ne demiş atalarımız anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.

2. Yorum: vatandaş 04 03 2024 15:03
caddede zaten mecbur başın dik yürüyorsun yoksa yere baksan milletin balgamını görmekten yürüyemessin o kadar iğrenç insanların arasında yaşamaya çalışıyoruz boyabata maalesef görgü hiç bir zaman gelmeyek birde kolaz palasın orda adamlar kahvenin önünde neden sandalyelerini kaldırıma döndürüp otururlar oradan insanlar bayanlar geçiyor hiç mi rahatsızlık verildiğini düşünmezler acaba edep ya hu edep servet ise insanın kalbi ve vicdanıdır elbette hesabı öbür dünyada görülür kimsenin çaldığı yanına kar kalmaz

1. Yorum: gokboru 03 03 2024 20:40
hayattaki en büyük servet itibardir cadde de alnın ak ve başın dik yuruyebiliyorsan gerisi fasa fiso masalkah sayın cömert ve cömert gibi bu şekilde hayat sürebilen dostlara allah'a emanet olun


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Vatan Haini Olamaz


Hala Kış Uykusundan Uyanmayanlar Var…………


Herşey çok net!


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Şafak Akça yazdı: Ayrıştırılan eğitim, farklılaştırılan gençler


Boyabat Gazetesi Berat Kandili Mesajı


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Burası Boyabat Göreceğiz!


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


e-Seçim Sistemi


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Nisan ayı ziyaretci sayısı:

195886


Tasarım:DtGaNi